'
Читаєте зараз
Астрономи побачили майбутнє Чумацького Шляху: галактика вже почала зіткнення

Астрономи побачили майбутнє Чумацького Шляху: галактика вже почала зіткнення

Ilona Kivva
Автор:
  • Телескоп Gemini North сфотографував у сузір’ї Діви галактики NGC 4567 і NGC 4568.
  • На кадрі астрономи помітили, що близькі космічні об’єкти почали переплітатися.
  • Це надзвичайно красиве явище, у результаті якого народжуються мільярди нових зірок.

За 60 мільйонів світлових років від Землі почалося унікальне космічне явище — сплетіння двох галактик у сузір’ї Діви. Через мільярди років космічні об’єкти зіллються в абсолютно нову систему. Це станеться і з нашим Чумацьким Шляхом: вже почалося зіткнення з галактикою Андромеда.

Заборона розповідає про рідкісне космічне явище.


Gemini North зробив знімок сплетіння галактик

Телескоп астрономічної обсерваторії Gemini на Гаваях зафіксував дві спіральні галактики NGC 4567 і NGC 4568 у сузір’ї Діви, які розташовані приблизно за 60 мільйонів світлових років від Землі, пише CNN.

Пару космічних об’єктів ще називають метеликом, адже вони розташовані так близько одна до одної, що виглядають як крила. Зроблене зображення засвідчує, що тепер вони почали стикатися.

Це закономірне явище, адже їх притягує сильна гравітація, кажуть астрономи. Приблизно через 500 мільйонів років дві космічні системи завершать злиття і утворять єдину еліптичну галактику.

Читати більше новин в Telegram
Зіткнення галактик NGC 4567 і NGC 4568. Фото: Wonders of the universe

Зараз два галактичні центри знаходяться на відстані 20 000 світлових років один від одного, але з часом продовжать з’єднуватися і переплітатися. Структура галактик буде змінюватися, поки врешті решт вони не зіллються в одну сферу. Це призведе до масштабного, навіть за космічними мірками, народження нових зірок, але на прикінцевому етапі злиття процес стане зворотнім: сфера поволі почне поглинати газ і пил, необхідні для зародження зірок.

Проаналізувавши спостереження за зіткненнями інших галактик, вчені створили комп’ютерну модель, яка показує, що злиття спіральних галактик є фактором утворення еліптичних космічних систем, які є вкрай рідкісними.

Чумацький Шлях зіткнеться з Андромедою: прогноз вчених

Між нашою галактикою та найближчою до нею Андромедою може статися зіткнення. Туманність розташована всього у 2.5 млн світлових років від нас (вкрай мало у космічних масштабах), кажуть астрономи.

Лобове зіткнення, за оцінками експертів NASA, відбудеться приблизно через 4-5 мільярдів років. Ба більше, цей процес вже почався. Масивне гало (невидимий сферичний компонент галактики, який складається з розрідженого гарячого газу, зірок і темної матерії), яке оточує галактику Андромеди, вже стикається з гало Чумацького Шляху. Про це свідчать дані космічного телескопа Hubble. Гало Андромеди простягається на 1.3 мільйона світлових років. 

Вчені NASA точно не можуть сказати, до яких наслідків призведе зіткнення, але переконані, що знищення Сонячної системи малоймовірне. Водночас Сонце може переміститися в іншу область галактики. Тоді нічне небо з Землі виглядатиме абсолютно інакше.

Раніше Заборона розповідала про велике дослідження NASA, у ході якого астрономи розгадали таємницю далекої галактики Колесо Воза. Мільярди років тому вона була схожою на наш Чумацький Шлях

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій