Астрономи вперше побачили пробудження надмасивної чорної діри

Анастасія Бодюл
  • Надмасивні чорні діри лежать у серці більшості галактик, але не завжди активні.
  • Допоки немає матеріалу, який їх живить, вони перебувають у сплячому стані.
  • Цей стан непостійний: рано чи пізно чорні діри знову вмикаються. При пробудженні вони можуть затягнути в себе все навколо, включаючи материнську галактику. 

Одна з надмасивних чорних дір у ранньому Всесвіті вперше стала неймовірно яскравою за лічені секунди. Дослідники ще шукають пояснення її раптовій активності. 

Заборона розповідає про відкриття, що розкаже більше про поведінку найзагадковіших об’єктів у космосі.


Спалах J221951: що означає

Під час спостережень за космологи побачили яскравий спалах: ним виявилось пробудження надмасивної чорної діри за 10 млрд світлових років від Землі. Світло було настільки потужним, що його спочатку прийняли за зірковий вибух, пише Space.com.

«Раптовий спалах має два можливі пояснення. Перше — чорна діра могла затягнути зірку, яка занадто сильно до неї наблизилась, і тепер поступово розтягує її, вивільняючи випромінювання. Друга — чорна діра вийшла зі стану спокою у стан активного живлення і почала пожирати швидко рухомий диск газу, який її оточує», — зазначають у виданні.

Чорна діра, що поглинає зірку та виділяє енергію. Фото: ESO/M. Kornmesser

Читати більше новин в Telegram

Спалаху дали назву J221951 — він є одним із найяскравіших процесів, коли-небудь зареєстрованих. Якщо теорія про перехід чорної діри в активний стан підтвердиться, це означає, що незабаром вона почне вбирати в себе ядро галактики, у центрі якої знаходиться. Тоді її яскравість зросте ще більше. 

Надмасивні чорні діри: теорії походження

Чорна діра — це область простору з настільки силою тяжіння, що ані речовина, ані випромінювання, які туди потрапили, не можуть її покинути. Надмасивні можуть мати масу мільярдів Сонць. 

Діри лежать у серці більшості галактик, але не завжди активні. Як, наприклад, надмасивна чорна діра Стрілець A*, що міститься у центрі Чумацького Шляху. Навколо неї недостатньо матеріалу для живлення зі значною швидкістю. Але активність цих космічних об’єктів змінна: вони знову вмикаються, коли матеріал стає доступним.

Найбільш поширеною теорією виникнення надмасивних чорних дір є такою: первинний газ зірки стиснувся у чорну діру, яка росла мільярди років, з’єднуючись із собі подібними, поглинаючи зірки, пил, газ і все інше.

Проте астрономи запропонували нову теорію їхнього походження: чорні діри містять в собі енергію вакууму, тобто прояв темної енергії, яка з часом збільшується, як і маса чорних дір. Це пов’язано з розширенням самого Всесвіту.

Раніше Заборона розповідала про здатність чорних дір викидатися з галактик: відкрили перший слід такого зникнення.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій