'
Читаєте зараз
Більше за тірекса: палеонтологи встановили новий вид динозаврів-гігантів

Більше за тірекса: палеонтологи встановили новий вид динозаврів-гігантів

Ilona Kivva
Автор:
  • У 2011 році в іспанській провінції Кастельйон відкопали скам’янілі рештки динозавра. Детально дослідити їх не дозволяли тогочасні технології.
  • Науковці з університету Джауме I у 2023 році з’ясували, що кістки не відносяться до жодного з відомих видів.
  • Тварина зовні була схожа на спінозавра — найбільшого хижака, який будь-коли жив на планеті.

Знайдену істоту одразу визначили як новий рід і вид спінозаврових — Protathlitis cinctorrensis. Тварина мала видовжену морду з гострими конічними зубами, як у крокодила, та довгі задні лапи, на яких і пересувалася. Передні кінцівки служили, щоб тримати здобич.

Заборона розповідає про відкриття в Іспанії.


Protathlitis cinctorrensis: як виглядав

Науковці з іспанського університету Джауме I провели аналіз кісток динозавра, які були відкопані ще у 2011 році у формації Арсільяс-де-Морелла. Це геологічна зона у провінції Кастельйон, шари якої датуються барремським етапом ранньої крейди, тобто між 127 і 126 мільйонами років тому, пише ABC News.

Скам’янілі фрагменти включали кістку правої щелепи, один зуб і п’ять хребців. Раніше провести точне дослідження було неможливо — не дозволяли тогочасні технології.

Після вивчення зразків палеонтологи дійшли висновку, що вони не належать жодному з відомих раніше видів динозаврів. Зовні тварина була схожа на спінозавра (spinosaurus), це родина хижих динозаврів, які жили приблизно 100-94 млн років тому). Істоти отримали таку назву через характерний колючий гребінь на спині, схожий на вітрило. Голова у них була схожа на крокодилячу — з довгою витягнутою щелепою та конусоподібними гострими зубами. Пересувалися на довгих задніх ногах, а передні лапи були значно меншими і використовувалися для тримання здобичі.

Читати більше новин в Telegram

Спінозаври були найбільшими відомими хижаками, які коли-небудь населяли планету. Тобто навіть довшими та важчими за улюбленця кіношників тиранозавра:

  • череп довжиною 1.75 м;
  • довжина тіла 14–18 м;
  • орієнтовна маса 12-22 тонни. 

Цікаво! Битву тірекса та спінозавра зобразили у третій частині культового фільму «Парк Юрського періоду» (2001).

Вчені з’ясували, що знайдені в Іспанії рештки належали істоті, яка також мала подовжену морду з численними конічними зубами, але верхня щелепа була дещо глибше посадженою, хвостові хребці мали іншу форму, а спинний плавник, ймовірно, був відсутній. За розмірами вона також була дещо меншою — довжина тіла складала 10-12 метрів.

Схематичне зображення Protathlitis cinctorrensis. Ілюстрація: Nature

Динозавра віднесли до родини спінозаврових, але як одночасно окремий рід і вид. Його назвали Protathlitis cinctorrensis (protathlitis з грецької «чемпіон», ця частина назви на честь ФК «Вільяреал», який виграв у Лізі Європи УЄФА у 2021 році, а у 2023 році відсвяткував своє сторіччя).

Художнє зображення Protathlitis cinctorrensis. Реконструкція: Grup Guix

Художнє зображення Protathlitis cinctorrensis. Реконструкція: Grup Guix

Отримані результати не тільки доповнили класифікацію хижих динозаврів, а й дали більше інформації про походження та еволюцію істот, які населяли Піренейський півострів мільйони років тому.

«Новий вид може свідчити про те, що спінозаврові з’явилися в ранній крейді в Лавразії, великій території суші в Північній півкулі, а дві підродини займали західну частину Європи в цей період. Пізніше, під час барремсько-аптського періоду, вони мігрували до Африки та Азії, де диверсифікувалися», — пояснили дослідники.

Раніше Заборона розповідала про невідомий раніше вид динозаврів, який відшукали в Південній Америці. Це теж унікальний випадок, адже вигляд знахідки зовсім не відповідає характерним для істот цього періоду ознакам.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій