'
Читаєте зараз
Біженців з України можуть оштрафувати у Британії: як цього уникнути

Біженців з України можуть оштрафувати у Британії: як цього уникнути

Ilona Kivva
Автор:
 • Українські тимчасові переселенці можуть жити за однією зі спонсорських програм.
 • Спонсорство є своєрідним аналогом тимчасового захисту, яке дає право працювати, навчатися та отримувати грошову допомогу.
 • Основними виплатами для українців є Universal Credit та Child Benefit.

Українці, які перебувають у Великій Британії за спеціальними програмами, створеними після повномасштабного вторгнення РФ, можуть отримати штраф, якщо виїдуть з країни на понад 28 днів. Щоб цього уникнути, варто офіційно закрити усі програми грошової допомоги, яку отримували, а також обов’язково звільнитися з роботи.

Заборона розповідає про гроші, які можуть зобов’язати повернути, якщо вчасно не заблокувати.


Велика Британія: які виплати треба закрити перед поверненням в Україну

Тимчасові українські переселенці можуть знаходитися в Сполученому Королівстві двома способами: 

 • Ukraine family scheme — отримання віз через членів родин, які проживають у країні на постійній основі;
 • Ukraine sponsorship scheme (Homes for Ukraine) — спонсорська програма, за якою українців приймають у себе власним коштом британці.

А от Ukraine family scheme і Homes for Ukraine по суті є аналогами європейського статусу тимчасового захисту. Так, у рамках програм біженці можуть офіційно працевлаштовуватися, навчатися, віддавати дітей у школи та дитсадки, а також отримувати грошову допомогу. 

Водночас вони накладають певні зобов’язання на переселенців, зокрема, вже при поверненні в Україну, пише Visit Ukraine.

Читати більше новин в Telegram

Так, якщо ви хочете остаточно виїхати зі Сполученого Королівства або здійснити подорож, яка триватиме понад 28 днів, необхідно обов’язково закрити усі виплати та офіційно звільнитися з роботи. В іншому випадку всю суму грошової допомоги можуть зобов’язати повернути, а також накласти штраф.

Чек-лист, який варто виконати перед виїздом з Великої Британії:

 • закрийте Universal Credit;

Це щомісячна виплата, яка доступна українцям, що рятуються від війни. Її можуть отримувати люди із низьким доходом, безробітні, а також тяжко хворі та люди з інвалідністю.

Щоб закрити виплату, потрібно звернутися особисто до центру зайнятості чи місцевого консультанта з питань пільг в установі, де оформлювали допомогу. Також це можна зробити онлайн через особистий кабінет отримувача виплати.

 • зупиніть отримання грошей на дитину (програма Child Benefit);

Це щомісячна виплата, яку можна оформити на дітей до 16 років (або до 20, якщо навчаються). Закрити її можна через урядовий відділ допомоги дітям:

 • особисто;
 • за телефонами 0300 200 3100 чи +44 161 210 3086;
 • листом на поштову адресу — HM Revenue and Customs – Child Benefit Office, PO Box 1, Newcastle upon Tyne, NE88 1AA, United Kingdom.
 • припиніть дію статусу самозайнятої особи (self-employed);

Цей статус мають оформлювати люди, які працюють у Британії самі на себе (по типу ФОПів в Україні). Якщо ви отримали статус самозайнятої людини, а відповідно і податковий номер UTR (аналог українського ідентифікаційного коду), потрібно звернутися у HMRC і повідомити про припинення діяльності.

 • звільніться з роботи.

Перед від’їздом потрібно обов’язково отримати розрахунковий лист і форму Р60, де буде вказано, що ви сплатили всі податки. Якщо ви вчасно їх сплачували, надлишкова сума повернеться вам після завершення податкового року.

Раніше Заборона розповідала про важливу умову перебування українців у Чехії. Через її порушення можна безповоротно втратити статус тимчасового захисту в країні.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій