'
Читаєте зараз
МКІП погодився передати будинок Сікорського громаді Києва: чому це не кінець

МКІП погодився передати будинок Сікорського громаді Києва: чому це не кінець

Ilona Kivva
Автор:
  • Садиба має статус історичної пам’ятки національного значення. Там відомий авіаконструктор народився і створив перші моделі гелікоптерів.
  • Будівля перебуває в аварійному стані: жоден із власників за 23 роки так і не провів реставрацію.
  • Влада Києва, якій передали садибу, обіцяє здійснити аварійні роботи і відкрити там музей.

Кілька років історична пам’ятка перебувала під арештом як частина готелю «Козацький». За цей час стан споруди значно погіршився — відновити її пообіцяла Київрада. Передати будівлю стало можливо тільки після зняття арешту, але рішення мали погодити Мінкульт, Мінекономіки та окремо Кабінет міністрів — процес почався тільки тепер.  

Заборона розповідає про долю садиби легендарного авіаконструктора.

Садиба на Ярославовім Валу 15-Б: рішення МКІП

Міністерство культури та інформаційної політики України погодилося передати дім авіаконструктора Ігоря Сікорського у власність Києва. Остаточне рішення має ухвалити Кабінет міністрів України, повідомляє МКІП.

«Будинок Сікорського має надзвичайну культурну та історичну цінність. Водночас пам’ятка знаходиться в аварійному стані потребує негайної реставрації. Ми закликаємо надати максимальне сприяння КМДА заради його збереження», — зазначили у відомстві.

Внутрішній стан садиби Сікорського у 2021 році. Фото: Будинок Сікорського/Facebook

Довгий час будівля перебувала у власності Міноборони як частина готелю «Козацький». Все нерухоме майно на його території з 2018 року перебувало під арештом (керівників звинуватили у шахрайстві), в тому числі і маєток Сікорського. Через це передати будинок місту раніше не могли.

Читати більше новин в Telegram

Будинок Сікорського: хто мав реставрувати

Флігель на вулиці Ярославів Вал 15-Б має статус історичної пам’ятки національного значення. У 2000 році його передали в оренду на 49 років благодійному фонду «Музей історії повітроплавання й авіації імені Сікорського». 

Фонд, який належав народному депутату від нині забороненої партії ОПЗЖ Нестору Шуфричу, зобов’язався відновити будівлю. Але за 15 років на території не виконали жодних робіт, а технічний стан садиби значно погіршився: там сталося кілька пожеж.

Будівлю повернули в державну власність через суд вже у 2016 році. Її передали на баланс Міністерства оборони України. Оборонне відомство теж обіцяло відновити пам’ятку, проте задуми так і не реалізували.

Міська влада Києва хотіла повернути садибу з 2021 року — якраз тоді з майна зняли арешт. Обіцяють врешті реставрувати пам’ятку, а потім створити на базі будівлі музей авіації. Про готовність фінансувати реконструкцію заявляли у  посольстві США, корпорації Sikorsky Aircraft і бізнес-групі DCH.

Маєток Сікорських: історія пам’ятки

Родина Сікорських придбала будинок у другій половині XIX століття. Спочатку це була дерев’яна одноповерхова споруда, але  у 1904 році замість неї звели триповерхову кам’яницю. 

Тогочасна забудова майже не збереглася, окрім триповерхового флігеля, у якому на першому поверсі мешкала багатодітна сім’я. Саме там 6 червня 1889 року народився легендарний авіаконструктор Ігор Іванович Сікорський. Протягом 1904–1912 років в цьому помешканні він розробив дві свої перші моделі гелікоптерів.

Ігор Сікорський у дворі свого будинку поруч зі збудованим аеропланом Фото: Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»

На другому й третьому поверхах будинку знаходився Лікарсько-педагогічний інститут для хворих дітей. Його засновницями були сестри винахідника — Ольга та Олена Сікорські, а науковим консультантом — батько, знаний у Києві невропатолог і психіатр Іван Сікорський.

Раніше Заборона розповідала про знищення маєтку Гавсевича в Одесі, яке маскували під аварійні роботи. Проєкт будівельних робіт фірмі-власниці погодила Одеська військова адміністрація, але є нюанс.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій