'
Читаєте зараз
«Мене нудить від членів». Чоловіки й жінки масово дивляться одностатеве порно. Заборона розібралася, чому так відбувається

«Мене нудить від членів». Чоловіки й жінки масово дивляться одностатеве порно. Заборона розібралася, чому так відбувається

Anastasiia Opryshchenko

У переліку найпопулярніших пошукових фраз на порносайтах щороку можна побачити запити, пов’язані з одностатевим сексом. І якщо секс між жінками, за статистикою порносайтів, найчастіше дивляться чоловіки, то аудиторія гей-порно майже порівну складається з чоловіків і жінок. Журналістка Заборони Анастасія Оприщенко пояснює, за що ми полюбляємо одностатевий секс у порно, чому такі вподобання можуть свідчити як про гомофобію, так і про бажання пізнати свою сексуальність та з яких причин у ЛГБТК+ спільноті критикують відверті відео з геями та лесбійками. 


Лесбійське порно — друга за популярністю у світі категорія дорослих відео, з-поміж чоловіків-порнозірок жіноча аудиторія найбільше дивиться бі- та гомосексуальних перформерів, а частота пошукового запиту «ножиці» — чи не найпопулярнішої позиції для лесбійського сексу — за минулий рік зросла на 151%. Це лише короткий перелік висновків статистики сайту Pornhub за 2022 рік, проте він промовисто свідчить про популярність серед глядачів порнороликів з гомосексуальними сюжетами.

Своїх глядачів Pornhub розрізняє тільки за статтю, тож дізнатися співвідношення гомо- та гетеросексуальної аудиторії сайту неможливо. Проте ми маємо дані науковців, що досліджують одностатеві стосунки: згідно з ними, частка гомосексуальних жінок у світі коливається від 1% до 4%, натомість у випадку з гомосексуальними чоловіками ця цифра трохи вища — від 2% до 5%. З огляду на це можна припустити, що більшість аудиторії порносайтів усе ж ідентифікує себе як гетеро. Тож виходить, що популярність порнороликам з одностатевим сексом приносять саме гетеросексуальні перегляди.

Якщо я дивлюся одностатеве порно, значить, я — гей/лесбійка? 

Не обовʼязково. Сексуальну орієнтацію не можна набути протягом життя. І хоча дослідники вже не один рік шукають генетичне обґрунтування гомосексуальності, у науковому середовищі вважають, що сексуальна орієнтація пов’язана зі складним поєднанням біологічних і психологічних факторів.

При цьому кількість людей, які вважають себе гетеросексуальними, але відчувають потяг до представників своєї статі, у жінок сягає позначки у 20%, а в чоловіків — 12%.

Олександра Зайцева. Фото надане Олександрою Зайцевою

Якщо людина народжена гетеросексуальною, жодне порно не змусить її змінити це, наголошує в розмові з Забороною Олександра Зайцева — сексологиня, клінічна психологиня та консультантка у сфері когнітивно-поведінкової терапії.

Вона називає порно безпечним способом розслабитися, відчути збудження та пережити сексуальні фантазії, не втілюючи їх буквально у своєму житті. Водночас зацікавленість у тих чи інших сценаріях може свідчити про таємні бажання людини, які вона не може визнати чи усвідомити.

«Одностатеве порно може вказати на приховані бажання людини й спонукати її до експериментів зі своєю сексуальністю», — зауважує Зайцева.

При цьому ще кілька років тому сайт Youporn фіксував зростання популярності відео із сексом між чоловіками серед аудиторії гетеросексуальних чоловіків. Британські дослідники тоді пояснювали це боротьбою з гендерними стереотипами, бажанням побачити, як виглядає чоловіче тіло, та, власне, прихованою жагою до одностатевих стосунків.

А чому ж тоді чоловіки так полюбляють секс між жінками?

Простою мовою — бо відео в категорії «лесбійське порно» насамперед створюють для чоловіків як основної цільової аудиторії порносайтів. Якщо для гей-порно на популярних порносайтах зазвичай є окремий розділ зі своїми піджанрами, то категорія «лесбійки» сусідує з ebony (секс із чорношкірими жінками), MILF («мати, з якою я хочу сексу»), японським порно тощо.

Останні кілька років Pornhub стабільно звітує про зростання жіночої частки глядачів: так, на Філіппінах і в Колумбії відсоток жінок-глядачок вищий у порівнянні з чоловіками, в Україні ж співвідношення 49% до 51% на користь чоловіків. Однак у США, Канаді, Австралії та більшості країн ЄС частка жіночої аудиторії коливається між 26% та 35%.

Більшість класичних порносюжетів зазвичай об’єктивізують та сексуалізують жінку: актори розігрують сцени примусу до сексу чи приниження під час статевого акту — за що стабільно отримують шквал критики. І хоча такі відео насамперед розраховані на чоловічу аудиторію, є чимало жінок, які за переглядом такого порно реалізують свої фантазії.

Відео в категорії «лесбійське порно» також сексуалізує жінок: на екрані переважно можна побачити акторок конвенційної зовнішності з «ідеальними тілами», і кожна з них по черзі бере на себе активну роль у сексі. У порівнянні з відео, де жінку нерідко принижують, така ініціатива може збуджувати глядачів, які не мають схожого досвіду в реальному житті. Це, своєю чергою, працює на стереотип, згідно з яким лесбійки за своєю природою еротичні, сексуально одягаються й поводяться зухвало.

Інший бік цього питання — небажання чоловіків дивитися на інших чоловіків у сексі. Це повʼязують як з тривожністю через порівняння себе — свого тіла й розміру пеніса — з актором на екрані, так і з гомофобією: у соцмережах нерідко можна побачити коментарі чоловіків, які кажуть, що їх «нудить від членів», а лесбійське порно — це єдиний правильний вибір для гетеросексуалів. Така поведінка називається селективною гомофобією.

При цьому нейробіолог Оґі Оґас, який проводив дослідження для своєї книги про сексуальні бажання, наголошує, що для гетеросексуальних чоловіків секс між двома жінками — це насамперед еротична ілюзія.

«Дуже мало чоловіків відвідують вебсайти, що містять еротику зі справжніми лесбійками, націлену на справжніх лесбійок, — говорить він. — Гетеросексуальні чоловіки насправді не хочуть зустрічатися з лесбійками, так само як молоді жінки насправді не хочуть зустрічатися з вампіром чи садомазохістським відлюдником».

Окей, а чому тоді жінки дивляться одностатеве порно?

20 років тому американські вчені з Північно-Західного університету виміряли рівень генітального збудження в жінок під час перегляду порно. Дослідження показало, що їм однаково подобається дивитися на секс за участю двох жінок, двох чоловіків або гетеросексуальної пари.

Олександра Зайцева зауважує, що популярність гей-порно серед жінок повʼязана із сексуалізацією чоловічого тіла, чого зазвичай не побачиш у гетеро-порно, де акцент на жінці — її обличчі, тілі та геніталіях. У класичному ж порно чоловіка іноді зводять лише до ерегованого пеніса та фрикцій, навіть не завжди є можливість побачити обличчя актора, не говорячи вже про прояви емоцій та чуттєвості.

Натомість лесбійське порно, за словами Зайцевої, — це питання смаку та фантазій жінок. Немає достовірної інформації, що жінки, які дивляться лесбійське порно, не приймають секс із чоловіками чи є бісексуальними. Для жінок будь-якої сексуальної орієнтації ці відео — можливість побачити, як жінки отримують задоволення, через чуттєві сцени з елементами сексуальних фантазій, а не через нереалістичні ситуації, зображені в класичному порно. А оскільки суспільство ставиться до лесбійок поблажливіше, ніж до геїв, вважаючи, що «дівчатка просто бавляться», то жінкам легше прийняти чи втілити такі фантазії й заразом визначити себе як бісексуалок.

«У гетеросексуальному порно часто складно зрозуміти, чи жінка отримує задоволення, чи її примушують цим займатися — це може стати тригером для травмованих жінок або ж оголити їхні страхи, — пояснює Олександра Зайцева. — У лесбі-порно зазвичай немає жорстких сценаріїв, там більше ніжності та концентрації на жіночому задоволенні, що дає відчуття безпеки. Також жінці легше асоціювати себе з іншою жінкою, а особливо з двома».

Почекайте, а ще ж є жінки, які пишуть фанфіки з гей-сексом!

Так, це прояв шиперингу, коли шанувальники певних артистів чи попкультурного твору сексуалізують стосунки між реальними людьми чи вигаданими персонажами. Шиперинг може охоплювати всі статі та всі варіанти, навіть неможливі — урешті-решт, це фантазія.

Наймасовішим проявом шиперингу можна вважати азійську культуру, де сексуалізація учасників телешоу та К-pop, J-pop груп стала ключовим аспектом їхньої популярності. Фанат_ки вибудовують емоційні стосунки зі своїми улюбленими знаменитостями завдяки фанфікам, де, зокрема, переосмислюють життя своїх кумирів через фантазійні гомоеротичні стосунки. Аби K-pop витримував конкуренцію на світовому ринку, його виконавцям доводиться навіть вдавати із себе бісексуальних, щоби задовольнити різноманітні потреби шанувальників.

Докторка філософії Чонмін Квон з Портлендського державного університету пише, що питання статі та сексуальності в K-pop-виконавців завжди пов’язане з «м’якою» маскулінністю. Це впливає на зацікавленість жінок, які несвідомо переносили свій ідеал «милого, але гарячого хлопця» на знаменитостей. Водночас ця м’яка маскулінність привертає найбільше уваги шанувальників завдяки недосяжності й ідеалізації виконавців.

А за що критикують одностатеве порно? 

Важливо одразу сказати, що і лесбійське, і гей-порно не показують реального сексу між представниками однієї статі. Найчастіше це нереалістична (через жорсткі й некомфортні пози) та умовна фантазія на тему того, як такий секс має виглядати.

І хоча одностатеве порно зображає стосунки між чоловіками й жінками інакше за гетеропорно, у ЛГБТК+ спільноті його нерідко вважають пародією на справжній секс: нереалістичні стандарти зовнішності, награна комунікація між партнерами, агресивне використання секс-іграшок — в усьому цьому немає жодної чуттєвості.

Важливо також відрізняти порно, яке можна побачити на популярних порносайтах, від квір-порнографії, яку створюють безпосередньо представники ЛГБТК+ спільноти. Квір-порно вважається безпечним простором для квір-людей, завдяки якому вони можуть підтверджувати або спростувати уявлення про типи сексуальних взаємодій. Квір-порно часто пропагує ідеї поваги до всіх типів статури й форм сексуальної близькості між людьми. 

Натомість відео, що можна побачити в категорії «лесбійське порно», нерідко засноване на мізогінії та насамперед призначене для задоволення фантазій гетеросексуальних чоловіків. Акторки в таких роликах можуть навіть не бути лесбійками, що також повністю руйнує концепцію лесбійського порно як такого.У квір-спільноті критикують і гей-порно — за токсичні стереотипи та спотворення. Геїв нерідко зображають як хижаків, які примушують сором’язливих чоловіків або навіть гетеросексуалів до сексу з ними. Крім того, гей-порно, як і гетеро-порно, притаманні ті самі расистські стереотипи щодо темношкірих чи азійських чоловіків.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій