Читаєте зараз
Чоловіки з дітьми можуть виїжджати за кордон: у МВС України прояснили нюанси

Чоловіки з дітьми можуть виїжджати за кордон: у МВС України прояснили нюанси

Ilona Kivva
Автор:
 • На період воєнного стану в Україні діють спрощені правила виїзду за кордон з дітьми.
 • Для родичів нотаріально завірена згода батьків не потрібна, а опікунам достатньо підтвердити таку згоду тільки в органах опіки.
 • Батько ж може виїхати за кордон (з дитиною чи без неї) у двох випадках.

Під час воєнного стану чоловіки можуть виїжджати з України тільки у чітко визначених випадках, серед яких і батьківство. Так, якщо він один виховує дитину, або ж є батьком трьох і більше неповнолітніх дітей, перетинати державний кордон можна, але є кілька нюансів.

Заборона розповідає про оновлені правила виїзду за кордон.


Виїзд з України з дітьми: які документи потрібні

В Україні на період дії воєнного стану, який вчергове було подовжено 16 листопада 2022 року, діти до 16 років можуть виїжджати за кордон у супроводі одного з батьків, іншого родича (бабусі, дідуся, мачухи, повнолітнього брата чи сестри) чи опікуна.

Для виїзду з рідними нотаріально завірена згода батьків не потрібна, пояснив начальник відділу організації прикордонного контролю штабу Західного регіонального управління Ігор Матвійчук.

Якщо ж дитина виїжджає у супроводі опікуна чи іншої особи, то згода надається, але тільки від одного з батьків. Засвідчувати її нотаріально не треба — достатньо завірити в органах опіки.

Читати більше новин в Telegram

Водночас чоловікам від 18 до 60 років виїзд за кордон з дитиною під час війни дозволений тільки у таких випадках:

 • має посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік;
 • має документ від військово-лікарської комісії про непридатність;
 • самостійно виховує дитину віком до 18 років;
 • утримує трьох і більше дітей віком до 18 років.

Якщо чоловік знятий (виключений) з військового обліку, то окремо цей документ не дає підстав для виїзду за корон. Дозволено виїзд знятим з обліку:

 • у разі встановленої інвалідності;
 • у разі встановленої непридатності до військової служби із виключенням з обліку.

Обмежено придатні у воєнний час – не можуть перетинати кордон.

Щодо багатодітних чоловіків, то вирішальним фактором є саме утримання дітей, у тому числі фінансове, а не сам факт батьківства, підкреслили у Міністерстві внутрішніх справ.

Щоб перетнути кордон на цій підставі, чоловіки мають надати підтверджуючі документи, наприклад:

 • свідоцтва про народження трьох і більше дітей;
 • свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір’ю цих дітей;
 • рішення суду про розірвання шлюбу з матір’ю дітей (за умови, що діти живуть з батьком);
 • посвідчення батька багатодітної сім’ї.

Якщо чоловік не живе однією сім’єю з дітьми, необхідно надати докази утримання дітей:

 • рішення суду про призначення аліментів;
 • довідка з виконавчої служби про відсутність заборгованості по сплаті аліментів.

Важливо! Якщо якісь з цих документів є у додатку Дія, то для перетину кордону не обов’язково мати їх паперові версії, достатньо електронних.

Студентам заборонили виїжджати за кордон  — ДПСУ

Чоловіки, які навчаються у закордонних ВНЗ, більше не зможуть виїхати з України під час воєнного стану, розповів LIGA речник Державної прикордонної служби Андрій Демченко.

Можливість перетину українського кордону для цієї категорії громадян скасували з 14 вересня. Причиною, за його словами, стали часті випадки підробки документів.

«Раніше, за рішенням вищого військового керівництва, студентам, які навчались за кордоном до 24 лютого, дозволяли виїжджати за межі України для продовження навчання. Прикордонники цю норму виконували, забезпечуючи пропуск. Проте останні місяці почались масові підробки документів, які нібито підтверджують навчання чоловіків за кордоном. Зважаючи на це, вище військове керівництво ухвалило нове рішення скасувати можливість пропуску», — каже Демченко.

За серпень-вересень 2022 року, за даними ДПСУ, а кордоні виявили близько 600 осіб, які використовували підроблені документи про навчання, щоб виїхати з України.

Рішення військового керівництва, за словами речника служби, не порушує чинних норм і законів, адже постановою уряду № 57, яка регулює правила перетину державного кордону громадянами України, чоловіки-студенти іноземних вишів не входять у перелік винятків, яким дозволений виїзд. 

Раніше Заборона розповідала про спрощені правила перетину державного кордону для українських дітей, які їдуть на відпочинок.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій