Читаєте зараз
Україна відмовляється від копійок. Як тепер округляти ціни? Розповідаємо

Україна відмовляється від копійок. Як тепер округляти ціни? Розповідаємо

Сергій Сурепін

1 липня в силу вступила постанова Правління Національного банку України «Про оптимізацію обороту монет дрібних номіналів» від 15 березня 2018 року. Заборона розповідає, що це таке і як з цим жити.

Що це значить?

НБУ припинило карбування і випуск у готівковий обіг монет номіналами 1, 2, 5 і 25 копійок — карбування і випуск монет номіналом 10 і 50 копійок поки залишається. Дрібні копійки, уведені в обіг раніше, і надалі  використовуватимуться. НБУ спеціально не вилучатиме з обігу ці монети, і вони перебуватимуть в обігу необмежений період часу до окремого рішення Правління Національного банку.

Тепер діють заокруглення цін

Заокруглення застосовуються лише у випадку відсутності монет дрібних номіналів при розрахунках готівкою. Заокруглення стосуються тільки загальних сум розрахунків готівкою у чеку та розрахунків в акті про видачу коштів чи іншому документі, що оформляється під час повернення коштів у разі повернення товару. Заокруглення не здійснюватиметься під час безготівкових розрахунків.

Читати більше новин в Telegram

Як це працює?

Заокруглення відбуваються за двома математичними правилами:

1. Сума, що закінчується від 1 до 4 копійок, заокруглюється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок.

2. Сума, що закінчується від 5 до 9 копійок, заокруглюється в бік збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок.

Приклад: якщо сума чеку становить 46,82 грн, то ви сплачуєте лише 46,80 (у разі відсутності дрібних монет), якщо 86,38 — до сплати буде 86,40 грн.

Я можу викинути дрібні копійки?

Ні, наразі покупці мають право платити дрібними монетами, а продавці зобов’язані брати їх. За даними НБУ, наразі в обігу знаходиться 2,4 млрд монет (1 копійка), 1,9 млрд (2 копійки), 1,9 млрд (5 копійок) та 1,6 млрд (25 копійок).

Навіщо все це?

У НБУ кажуть, що «грошова реформа» затіяна заради економії державних коштів, які щорічно витрачаються на випуск нових грошей і їх транспортування. Виведення з обігу монет дрібних номіналів дозволить економити понад 90 млн грн на рік.

Нагадаємо, з метою економії НБУ замінює дрібні паперові гривні металевими. В цьому році випущені нові монети номіналом 1 і 2 грн, а наступного будуть викарбувані ужиткові монети 5 і 10 грн. Відповідно, випуск паперових купюр номіналом 1, 2, 5 і 10 грн буде припинений. За інформацією НБУ, перехід на металеві гривні також дозволить економити на виготовленні грошових знаків. Адже термін служби паперових купюр — кілька років, а металевих — десятиліття. Це дозволить рідше включати друкарський верстат.

Однак переходити з паперових купюр на пластикові, як сьогодні робиться в багатьох країнах світу (також в цілях економії, оскільки пластик довговічніший паперу), НБУ не планує. За словами Віктора Зайвенка (директор Департаменту грошового обігу НБУ), для виготовлення пластикових грошей потрібно повністю міняти обладнання Монетного двору, а буквально пару років тому обладнання було повністю модернізовано і сьогодні в змозі забезпечити випуск паперових грошових знаків, що відповідають найвищим вимогам, в тому числі за якістю і ступеня захисту.

Досвід інших країн

Україна не перша, хто йде таким шляхом.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій