Читаєте зараз
Дієвіші за будь-які санкції: що на практиці означає додавання Росії в бан-список FATF 

Дієвіші за будь-які санкції: що на практиці означає додавання Росії в бан-список FATF 

Ilona Kivva
Автор:
  • Група з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) має два своєрідні листи.
  • РФ вже давно знаходиться на межі сірого списку через санкції як окремих країн, так і об’єднань.
  • Україна наполягає на внесенні агресорки в чорний шорт-лист на рівні Ірану та КНДР.

Потрапляння Російської Федерації в список обмеження FATF вдарить по кожному росіянину. Річ у тому, що кожен платіж (компанією чи фізособою) зі сторони резидентів вважатиметься ризикованим і може бути замороженим.

Заборона розповідає про ізоляцію РФ через світову фінансову систему.


Чорний та сірий списки: протидія відмивання грошей

Група з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) — це міжурядова організація, яка встановлює стандарти боротьби з брудними грошима. До неї входять 37 країн, серед яких США, Японія, держави ЄС та КНР. 

Орган не тільки просуває стандарти, а й може накладати санкції на країни, які не слідують встановленим правилам. Принцип досить простий: якщо ти порушуєш їхні норми, будеш заблокований.

Є два режими покарання:

Читати більше новин в Telegram
  • включення до чорного списку — перелік країн, які порушують міжнародні вимоги щодо боротьби з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму. Міжнародні банки не можу проводити транзакції, у яких фігурує контрагент країни зі списку, до вияснення статусу (терористи чи ні) — це може тривати роками. Серед таких держав, приміром, Іран та КНДР;
  • до сірого — країни, транзакції з якими проходять більш ретельнішу оцінку ризикованості. До нього, серед інших, включені Об’єднані Арабські Емірати.

FATF призупинила членство Росії в лютому 2023 року, але Україна наполягає, щоб організація запровадила подальші обмеження, додавши Москву до свого чорного або сірого списку.

Алюзія на подію, коли голова Конституційного суду РФ приніс Путіну мапу 17 сторіччя зі словами: тут немає України. Колаж: паблік Страдающее средневековье

Внесення РФ до чорного списку FATF

Внесення до одного з листів поставить Росію в один ряд з Північною Кореєю, Іраном і М’янмою — єдиними країнами, які мають такий статус, пише Bloomberg.

Такий крок повинен ще більше ізолювати економіку держави-терористки. Так, держави-члени FATF, а також банки, інвестиційні компанії та фірми, що займаються обробкою платежів, будуть зобов’язані проводити посилену перевірку, а в найсерйозніших випадках — вживати контрзаходів для захисту міжнародної фінансової системи.

Наприклад, у разі потрапляння в чорний список, будь-яка транзакція в іноземний для росіян банк, у тому числі родичам, призведе до її заморозки на період перевірки причетності до тероризму чи відмивання грошей, пояснюють у Telegram-каналі Konkretyka

При цьому комплаєнсу банків [дотримання законодавчих актів, ринкових та внутрішніх стандартів] буде простіше закрити рахунок людині чи компанії з російським паспортом або заблокувати транзакцію, ніж розбиратись.

Також попадання до чорного списку означатиме повне блокування всіх транзакцій з російськими компаніями. Це призведе до повної зупинки імпорту (навіть паралельного), а отже закриє для РФ шляхи обходу західних санкцій.

Раніше Заборона розповідала про безпрецедентний 11-й пакет санкцій Євросоюзу проти РФ. Він має закрити лазівки щодо продажу Росією нафти, а також посилити обмеження на ввезення в країну-терористку товарів, що можуть бути використані у військово-промисловому комплексі.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій