Читаєте зараз
У туристичному селі на Закарпатті без дозволів почали видобувати газ. Місцеві протестують, але безрезультатно

У туристичному селі на Закарпатті без дозволів почали видобувати газ. Місцеві протестують, але безрезультатно

Hanna Belovolchenko

Біля села Буковець на Закарпатті «Укргазвидобування» четвертий місяць готується видобувати газ — уже вирили котлован та проклали шлях для техніки. Селяни протестують — видобуток газу перетворить край на промзону, переконані вони. Журналістка Заборони Ганна Беловольченко розповідає, чому «Укргазвидобування» працює всупереч закону, але шансів на перемогу в місцевих мало.


Без права ходити

У вересні в село Буковець на Закарпатті заїхала техніка з логотипами «Укргазвидобування». Ще у 2016 році їм дали дозвіл вивчати тут газові родовища. Щоправда, перш ніж видобувати газ, компанія мала отримати висновок комісії про те, що це безпечно для довкілля. І вона його дійсно отримала — постфактум, через три місяці після початку робіт, пояснює член правління громадської організації «Національна лісова система» Олександр Селивоненко. Повного пакету дозволів (зокрема, від архітектурно-будівельної комісії) досі немає. Попри це, під’їзні шляхи до свердловини вже заклали плиткою, а ліс довкола вирубали. 

Фото: Михайло Мельниченко / Заборона

На місці полонини, де раніше місцеві пасли худобу, з’явилися таблички «Стороннім вхід заборонено». Метрів за двісті від них — котлован, у який важка техніка звозить бетонні плити й розрівнює дно гусінню.

«Знімати тут ви не маєте права! І ходити тут права не маєте. Працює важка техніка», — кричить чоловік у касці. Каже, «найближчі гектари — приватна територія», а тому стороннім сюди зась. Щоправда, зрозуміти, які це «найближчі гектари», неможливо, адже огороджень немає. Та й на табличках, що встановлені нижче, межі не прописані.

В оренді «Укргазвидобування» — дві земельні ділянки загальною площею менше гектара. Втім, по факту техніка працює на площі 5-6 гектарів, каже Селивоненко  — дозволів на роботи на решті території ніхто не бачив.

Відповідь Держгеокадастру в Закарпатській області: «Укргазвидобування» має договори на дві земельні ділянки
Відповідь Держгеокадастру в Закарпатській області: «Укргазвидобування» має договори на дві земельні ділянки

У жовтні робітники «Укргазвидобування» з невідомих причин не допустили на перевірку представників департаменту екології й природних ресурсів Закарпатської облдержадміністрації. Ті склали «акт недопуску» — єдине, що змогли зробити. Далі справа не пішла.

Акт про недопуск Державної екоінспекції для перевірки робіт «Укргазвидобування»
Акт про недопуск Державної екоінспекції для перевірки робіт «Укргазвидобування»

Місцеві переконані: газовики не показують документів і не допускають спеціалістів до перевірки, бо щось порушують. Жителі бояться, що через видобуток газу вода в селі або зовсім зникне, або буде отруєна, а туристи неохоче їхатимуть сюди на відпочинок, знаючи, що поруч промзона.

Пасти овець

Буковець розташований між горами Пікуй, Гостра та Рівна. На десятки кілометрів довкола села розкинулася заповідна зона: унікальний потік Оса, заказники Росішний, Бузок, Пікуй, Голиця, пам’ятка природи Високий камінь. На їхній території — десятки унікальних і занесених до Червоної книги тварин і рослин.

Фото: Михайло Мельниченко / Заборона

Місцеві пригадують, що «якісь дослідники з рюкзаками» приїжджали сюди ще 2016 року, але ніхто не здогадувався, навіщо. Про видобуток газу в їхньому селі нікого не попереджали.

«Ми питали, що вони тут роблять, адже не знали тоді про дозволи від Держгеонадр. Казали, будуть вівчарством займатися. Добра справа, думали ми, нешкідлива, навіть роботу селяни зможуть отримати. Але виявилося, що вівці тут ніхто не випасатиме. Виявилося, що вівці тут ми», — каже Михайло Цап. Чоловік народився в Буковці, зараз виховує з дружиною двох дітей і боїться, що через видобуток газу їм таки доведеться поїхати геть.

Уродженець Буковця Михайло Цап.
Уродженець Буковця Михайло Цап. Фото: Михайло Мельниченко / Заборона

Селяни зрозуміли, що розводити худобу ніхто не збирається, коли до Буковця заїхали бурові машини. Пояснень, кажуть місцеві, ніхто не надав, дозволів на роботи не показували, але запевняли, що шкоди довкіллю не буде — усе за законом.

Всупереч закону

Відповідно до досліджень кількарічної давності, на території Буковця може бути до 8,9 мільярда кубометрів газу. Щоби його видобути, потрібно пробурити свердловини від 4 до 7 кілометрів.

Скріншот з висновку про оцінку впливу на довклілля: сумарні поклади газу — від 2,9 млрд м³
Скріншот з висновку про оцінку впливу на довкілля: сумарні поклади газу — від 2,9 млрд м³

За технологією газ викачують спеціальні установки — під ґрунт вводять «рукави» від свердловини. У них заливають воду, пісок і хімікати, аби під тиском зруйнувати породу й вивільнити газ. Блакитне паливо тоді добути легко, а от відкачати назад отруєну воду — ні. Є ризик, що вона просочиться в ґрунт і змішається з прісною водою. 

Дослідження американського Університету Дьюка показали, що через видобуток газу частина ґрунту у Пенсильванії та штаті Нью-Йорк була заражена метаном. Його концентрація в місцях буріння в 17 разів перевищувала показники з ділянок, де таких робіт не проводили.

Саме ці хімікати й лякають мешканців Буковця. «У випадку Буковця все зробили не за законом, — каже Селивоненко. — І не врахували, що це заповідна територія. В оцінці впливу на довкілля [яку із запізненням видав департамент екології та природних ресурсів Закарпатської облдержадміністрації] вказано, що видобуток не зашкодить. Але це не так — отруєна вода і ґрунт не можуть не впливати на довкілля».

Скріншот з висновку про оцінку впливу на довклілля: вплив на довкілля — допустимий
Скріншот з висновку про оцінку впливу на довкілля: вплив на довкілля — допустимий

Заборона звернулася з офіційним запитом до «Укргазвидобування». Ми запитали, на підставі яких дозволів компанія розпочала роботи, скільки газу планує видобувати та скільки коштів отримуватимуть місцеві бюджети, однак відповіді так і не отримали.

Добробут або життя

Найбільше газу видобувають на Полтавщині — майже 40 % від усього обсягу в Україні. Втім, місцеві мешканці не завжди задоволені результатами діяльності компаній із видобутку. Наприклад, після старту газовидобувних робіт зникла вода з колодязів у мешканців села Рогозіно на Львівщині. З подібною проблемою зіткнулися й мешканці села Базилівщина в Полтавській області. Там люди казали про те, що після роботи газовидобувної компанії вода смердить бензином, стала коричневою й не придатна до пиття. 

Водночас села, де видобувають газ, отримують ренту за це до свого бюджету. Бюджет Опішнянської об’єднаної територіальної громади на Полтавщині на 30 % складається з ренти, яку сплачує «Солохівський газопромисел». У 2019 бюджет поповнився на понад 60 мільйонів гривень. За ці гроші ремонтують садочки, школи, встановлюють нові котельні.

Ренту платять тоді, коли газ уже видобувають, а от інфраструктура страждає вже на етапі підготовки. Мешканці Буковця запевняють: техніка знищила й без того неідеальні дороги, тож тепер доїхати до села практично нереально.

Активні мешканці вже виходили на протест під стіни Закарпатської ОДА. Втім, результату це не дало — вдалося лише передати звернення до Нацполіції з проханням зупинити будівництво свердловини. Але тих, хто готовий боротися далі, усе менше.

Мешканці села Буковець, які проти видобутку газу на Закарпатті.
Місцеві, які проти видобутку газу: «Поки стоїмо, бо хочеться добитися правди». Фото: Михайло Мельниченко / Заборона

«Когось залякали, когось напоїли і вмовили, комусь просто набридло, бо на те, щоби з’ясовувати все, потрібен час. У людей свої справи: худоба, робота, діти. Тож частина просто змирилася й із 60 активних лишилися пара десятків. Але ми поки стоїмо, бо хочеться добитися правди й хоча б знати, чому все відбувається не за законом. Нам не потрібна промзона в цьому краї», — пояснює місцевий активіст Василь Фуцур.

Місцевий активіст Василь Фуцур.
Місцевий активіст Василь Фуцур. Фото: Михайло Мельниченко / Заборона

Поки триватимуть суди, «Укргазвидобування» просто розпочне видобувати газ і все, вважає юристка Наталія Гнесь. На те, щоби довести порушення з боку компанії, може піти рік, а може й більше. 

«А в цей час вони вже буритимуть свердловину. У такому випадку припинити це буде практично неможливо», — зазначає юристка.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій