Читаєте зараз
Гренландія втрачає 30 млн тонн льоду/годину: колапс настане швидше, ніж очікувалося

Гренландія втрачає 30 млн тонн льоду/годину: колапс настане швидше, ніж очікувалося

Ilona Kivva
Автор:

Льодовикова шапка Гренландії втрачає в середньому 30 млн тонн льоду на годину через кліматичну кризу. Обсяги на 20% вищі, ніж припускали раніше, пише The Guardian.

Вчені стурбовані цим додатковим джерелом прісної води, яке вливається в північну Атлантику. Вона може зумовити колапс важливих океанських течій, який називається атлантичною меридіональною перекидною циркуляцією.

Масштабне танення реєструють вже протягом десятиліть. Сучасні методи, такі як вимірювання висоти крижаного покриву або його ваги за допомогою даних гравітації, допомагають визначити обсяг води, що потрапляє в океан і підвищує рівень моря.

Дослідники проаналізували супутникові фотографії, щоб визначити кінцеве положення льодовиків Гренландії щомісяця з 1985 по 2022 рік. Це показало значне скорочення, яке склало трильйон тонн втраченого льоду. Протягом 38 років крижаний щит Гренландії втратив близько 5 000 кв. км льоду.

Атлантична меридіональна перекидна циркуляція (АМПЦ) була найслабшою за 1600 років. В 2021 році дослідники помітили ознаки переломного моменту. Свіже дослідження показало, що за найгіршим сценарієм колапс може статися вже у 2025 році.

Останнє оновлення проєкту, який вимірює втрату льоду Гренландією показало, що 221 мільярд тонн льоду втрачався щороку з 2003-го. Нове дослідження додає ще 43 млрд тонн на рік, роблячи загальну втрату приблизно 30 млн тонн/годину.

«Існує занепокоєння, що будь-яке невелике джерело прісної води може спровокувати повномасштабний крах АМПЦ, порушивши глобальні погодні умови, екосистеми та глобальну продовольчу безпеку. Проте прісна вода з відступу льодовика Гренландії наразі не включена в океанографічні моделі», – кажуть вчені.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій