СТОРІЗ

Фото: AFP via Getty Images

Іван Чернічкін

Що нас вразило, що нас змінило?

Хронологія основних подій 2020 року в сторіз.

30 Грудня 2020

Заборона згадує події, які вплинули на наше життя й життя всієї планети у 2020 році.

Фото: Brook Mitchell/Getty Images

2020-й почався з масштабних пожеж в Австралії, які виникли на південному заході країни ще в серпні 2019-го. Лісові пожежі сезону 2019–2020 років стали найбільш руйнівними за всю історію спостережень. За різними оцінками, у них загинуло від 400 млн до 1,25 млрд тварин.

Фото: ROUHOLLAH VAHDATI/ISNA/AFP via Getty Images

Для України рік почався з наймасштабнішої за кількістю загиблих авіакатастрофи. 8 січня Boeing 737 української авіакомпанії МАУ через «людську помилку» був збитий іранськими ППО. На борту перебувало 167 пасажирів і 9 членів екіпажу — усі вони загинули.

Фото: Leon Neal/Getty Images

Опівночі 1 лютого за центральноєвропейським часом Великобританія вийшла з Європейського союзу. Країна втратила представництво і право голосу в органах влади ЄС, але залишиться частиною єдиного економічного простору до кінця 2020 року.

Фото: Mikhail Svetlov/Getty Images

10 березня в Росії змінили конституцію, завдяки чому «обнулився» термін Володимира Путіна. Це означає, що він зможе балотуватися в президенти на виборах 2024 року. Якщо він здобуде перемогу, то перебуватиме при владі 26 років.

Фото: STR/AFP via Getty Images

11 березня Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила про пандемію коронавірусної інфекції COVID-19. Уперше її зафіксували в китайському місті Вухань ще в грудні 2019 року.

Фото: Serhii Hudak/ Ukrinform/Barcroft Media via Getty Images

Перший випадок коронавірусу в Україні був зафіксований 3 березня, а 25 березня Кабінет міністрів України ввів режим надзвичайної ситуації на всій території України до 24 квітня. За добу зареєстрували 43 нових випадки й один летальний.

Фото: SERGEI SUPINSKY/AFP via Getty Images

Максимальне число нових хворих було зафіксовано 28 листопада - 16 294 особи, а 11 грудня в Україні від COVID-19 померло максимальне число людей - 285 чоловік.

Фото:VOLODYMYR SHUVAYEV/AFP via Getty Images

Не встигли ми оговтатися від щойно введеного карантину, як 4 квітня в Чорнобильській зоні відчуження спалахнули масштабні пожежі. Незабаром після цього пожежі почалися також у Житомирській і Київській областях.

У Чорнобильській зоні пожежі охопили площу в понад 11 тисяч гектарів і знищили 30% туристичної інфраструктури. У Житомирській області горіло понад 4 тисяч гектарів. Села Личмани й Магдин згоріли майже повністю, а загальний збиток оцінюється в понад 50 млн гривень.

Фото: TorriPhoto

Через лісові пожежі й пилові бурі 16 квітня Київ на кілька днів став містом із найбільш забрудненим повітрям у світі.

Фото: Omar Marques/Getty Images

Строгий карантин і скасування транспортного сполучення призвели до спалаху домашнього насильства над жінками в Європі й Україні. За даними Всесвітньої організації здоров’я, кількість звернень потерпілих за квітень зросла на 60% в порівнянні з цим же періодом минулого року.

Фото: Hennadii Minchenko/ Ukrinform/Barcroft Media via Getty Images

Наприкінці травня в Києві й інших містах відкрилися перші кризові кімнати для жертв домашнього насильства. За 10 місяців 2020 року Національна поліція України винесла приблизно 36 тисяч заборонних приписів; за такий же період 2019-го їх було всього 9 тисяч.

Фото: SERGEI SUPINSKY/AFP via Getty Images

Головним провалом роботи МВС у 2020 році стало зґвалтування двома поліціянтами 26-річної свідкині крадіжки. Це сталося в місті Кагарлик Київської області 23 травня.

Фото: SERGEI SUPINSKY/AFP via Getty Images

Злочин отримав великий суспільний резонанс і спричинив масові протести проти поліцейського насильства й за відставку міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Ініціаторами акцій стали ініціативи «Хто замовив Гандзюк?» і громадська організація KyivPride. Протести тривали кілька місяців і увійшли в новітню історію України під назвою «Аваков — чорт».

Відео: youtube/KARE 11

25 травня о 20:01 до служби 911 Міннеаполіса надійшов виклик. Чоловік, який телефонував, повідомив: «хтось прийшов у наш магазин, дав нам фальшиві банкноти й ми це зрозуміли до того, як він покинув магазин…» Поліціянт Джек Шовін, який прибув за викликом, під час затримання притиснув шию підозрюваного до землі та протримав його в такому положенні понад сім хвилин. Після цього затриманий помер. Ним був 46-річний Джордж Флойд.

Фото: CHANDAN KHANNA/AFP via Getty Images

Загибель Джорджа Флойда призвела до активізації руху Black Lives Matter і масових протестів проти поліцейського насильства по всій території США, а також у Європі. У деяких містах США мирні протести переросли в масові заворушення з випадками мародерства і вандалізму. Протести тривали до середини серпня, у них загинуло щонайменше 19 осіб.

Фото: Hennadii Minchenko/ Ukrinform/Barcroft Media via Getty Images

Першого червня 32-річний Віталій Ткаленко подзвонив у поліцію й повідомив, що в нього є вибухівка і він має намір підірвати міст Метро в Києві. Через кілька годин його заарештували, вибухівка виявилася муляжем.

Відео: youtube/МСД України

Ця подія стала першою у хвилі хибних замінувань і захоплень заручників, що прокотилася Україною у 2020 році. 21 липня Максим Кривош у Луцьку взяв у заручники пасажирів автобуса й утримував їх понад 12 годин.

Фото: Hennadii Minchenko/ Ukrinform/Barcroft Media via Getty Images

23 липня в Полтаві невідомий чоловік, погрожуючи гранатою, узяв у заручники начальника Управління карного розшуку Головного управління поліції в Полтавській області. 3 серпня невідомий узяв у заручники працівників «Універсал Банку» в бізнес-центрі «Леонардо».

Фото: IBRAHIM AMRO/AFP via Getty Images

Увечері 4 серпня в порту ліванської столиці Бейрут пролунали два вибухи. Під час другого, більш потужного, вибухнуло 2750 тонн аміачної селітри. Загинули понад 200 осіб, приблизно 6 тисяч зазнали поранень, без житла залишилися майже 300 тисяч жителів Бейрута.

Фото: Misha Friedman/Getty Images

У Білорусі й досі тривають акції протесту проти визнання Олександра Лукашенка переможцем 6-х чергових виборів білоруського президента, які пройшли 9 серпня.

Фото: Yevhen Kotenko/ Ukrinform/Barcroft Media via Getty Images

Наприкінці серпня – на початку вересня під стінами Кабінету Міністрів України відбулася серія мирних мітингів на підтримку розважальної й ресторанної індустрії. У рейвах біля Кабміну взяло участь кілька тисяч людей.

Відео: youtube/Closer Official

Карантинні обмеження сильно вдарили по представниках цього сектору економіки. Багатьом закладам довелося закритися. На початку грудня київський артцентр Closer запустив краудфандингову кампанію зі збору коштів на погашення орендної заборгованості.

Відео:Олена Горбатко

Позитивним трендом літа 2020 року можна вважати те, що більшість українців провели його всередині країни. Багато хто відкрив для себе нові туристичні напрямки, як-от острів Джарилгач, Кінбурнська коса, Олешківські піски та інші.

Фото: TUT.BY/AFP via Getty Images

Також 2020-й запам’ятався святкуванням Рош га-Шана в Умані. Мер міста Олександр Цебрій погрожував закрити в’їзд у місто для паломників і ночував під Офісом президента. Тисячі хасидських паломників були заблоковані на нейтральній смузі між Україною й Білоруссю. А в самій Умані почастішали випадки нетерпимості та ксенофобії.

Фото: SERGEY BOBOK/AFP via Getty Images

Увечері 25 вересня літак АН-26Ш, що виконував навчально-тренувальний політ, впав поблизу міста Чугуїв, за два кілометри від військового аеродрому. На борту перебували курсанти 3-го і 5-го курсів Харківського університету ім. Івана Кожедуба. 26 осіб загинуло, лише одній людині вдалося вижити.

Фото: KAREN MINASYAN/AFP via Getty Images

Великомасштабні бойові дії між Азербайджаном і невизнаною Нагірно-Карабаською республікою поновилися 27 вересня. Війна тривала шість тижнів. Загалом за цей час загинуло 5208 військовослужбовців з обох сторін.

Фото: Denis Sorokin / EyeEm

Наприкінці вересня після шторму на узбережжя Халактирского пляжу на Камчатці винесло сотні трупів морських тварин. Місцеві серфери повідомляли про симптоми, які з’явилися в них після купання — блювоту, високу температуру, судоми й кашель. За основною версією, забруднення сталося через «червоний приплив» — масове розмноження динофітових водоростей, і, за словами очевидців, охопило приблизно 350 кілометрів тихоокеанського узбережжя.

Фото: WOJTEK RADWANSKI/AFP via Getty Images

Strajk kobiet (Жіночий протест) триває в Польщі вже близько двох місяців. Почалося все наприкінці жовтня, коли Конституційний суд Польщі виніс постанову, що посилює закон про аборти в країні. Протестувальниці стикаються з надмірним застосуванням сили з боку поліції, а ультраправі організації формують національні бригади для захисту костелів.

Фото: ANDREW CABALLERO-REYNOLDS/AFP via Getty Images

З початку року весь світ стежив за виборами 46-го президента США. Самі вибори відбулися 3 листопада. А боротьба Дональда Трампа і Джозефа Байдена була однією з найтриваліших в історії виборів у США. У хід пішли найбрудніші технології: компромати, скандали, кібератаки, фальсифікації, судові позови й навіть зникнення поштових скриньок.

Фото: BOGDAN TUDOR/AFP via Getty Images

А 15 листопада в другому турі президентських виборів у Молдові перемогла випускниця Гарварду Мая Санду. Вона стала п'ятою жінкою-президенткою на пострадянському просторі.

Фото: SERGEI SUPINSKY/AFP via Getty Images

В Україні в цей час була на піку чергова конституційна криза. Конституційний суд скасував кримінальну відповідальність за неправдиве декларування майна чиновниками. Це загострило ситуацію всередині країни та спричинило обурення серед європейських партнерів.

Фото: Hennadii Minchenko/ Ukrinform/Barcroft Media via Getty Images

У відповідь на таке рішення КС президент Зеленський скликав екстрене засідання РНБО, на якому було вирішено ігнорувати вердикт. Це, зі свого боку, створює новий правовий конфлікт у державі.

Фото: Marco Di Lauro/Getty Images

Найважливішою подією 2020-го був пошук вакцини проти вірусу SARS-CoV–2. Її розроблення почалося з того, що 10 січня служба охорони здоров’я Китаю опублікувала повну розшифровку геному вірусу.

Фото: Andy Stenning - Pool/Getty Images

Зараз різні медичні установи та фармкомпанії розробляють понад 200 потенційних вакцин; 52 з них проходять випробування на людях. 8 грудня Великобританія першою почала масову вакцинацію населення. У ній використовують вакцину BNT162b2 фірм Pfizer і BioNTech.

Фото: Abed Zagout/Anadolu Agency via Getty Images

Новий штам коронавірусу виявили у Великобританії у вересні. Він на 70% заразніший за інші відомі штами вірусу. Наразі немає підстав вважати, що вакцини не допоможуть від нового штаму — але й заперечувати таку можливість теж не варто.