Правильніше сказати так: Ламброзо вніс невеликі корективи в розуміння деяких кримінальних типів особистості. Справді, «Я», що живе всередині мозку психопата, бачить і відчуває світ по-іншому, аніж більшість людей. Але це ще не означає, що таке «Я» вибере зло.
У 2005 році американський нейробіолог Джеймс Феллон вирішив зробити собі функціональну магнітно-резонансну томографію (ФМРТ) мозку, аби перевірити, чи не має схильності до хвороби Альцгеймера. Водночас лікар Феллон працював зі знімками психопатів-убивць. Сталося так, що рентгенівський автопортрет Феллона потрапив на одну купку з результатами досліджень мозку злочинців. З'ясувалося, що префронтальна кора вченого нічим не відрізнялася від аналогічних ділянок мозку вбивць. Лікар Феллон зробив відкриття: проконсультувавшись із колегами, він діагностував у себе органічну психопатію.
Лікар був настільки шокований, що вирішив присвятити себе моральному вдосконаленню. Не можна сказати, що до цього друзі й колеги вважали Феллона поганою людиною, якраз навпаки – він мав славу найдобрішого сім'янина, веселуна й душі компанії. Але, проаналізувавши свою біографію, поведінку та ставлення до оточення, він, за його ж словами, «зрозумів, що був козлом усе життя». Те, як і що він відчував і переживав, Джеймс Феллон виклав у книзі «Психопатія зсередини: пригоди нейробіолога в темних закутках мозку».
Подібно до того, як боягузлива (тривожна) за своїм психологічним типом людина, що страждає на неврози, інколи здатна в незвичних обставинах (скажімо, в умовах війни) «будь-якою ціною» виконати бойове завдання, так і «бездушний» органічний психопат може скоїти непритаманний, здавалося б, йому моральний вибір – присвятити себе служінню ближнім.
Казус Феллона показує, що наука поки що не спроможна просканувати і виміряти глибину людської душі. Ну і зрештою, за даними Американської психіатричної асоціації, яка лише у 2013 включила «безсердечність-неемоційність» у список психічних розладів, усього лише 1% дітей мають виражені психопатичні риси (приблизно стільки ж людей страждають біполярним розладом і аутизмом). А до злочинності, принаймні в Україні, так чи інакше залучені до 20% громадян.
Американські дослідники припускають, що в малих дозах психопатія сприяє виживанню роду людського: інколи психопатичні особистості показують найкращі спортивні результати, ці ж риси допомагають зберегти холоднокровність хірургам і сприяють просуванню політиків.
Схожого погляду дотримуються й українські спеціалісти. Лікар-психіатр Спартак Суббота, який займається проблемою кримінальної психопатії, констатує: «Психопатів умовно можна поділити на конструктивних і деструктивних. Конструктивні – хороші лідери, сильні спеціалісти, але жорстокі й холодні. Деструктивні – це ті, хто переступає закон. Поміж ув'язнених чимало психопатів, це правда».
Юрій Ірхін стверджує, що більшість сексуальних маніяків – серійних убивць, які відбувають довічне ув'язнення в українських в'язницях, не є органічними психопатами. «Усі вони соціопати, – каже Ірхін, – але не психопати, причини їхніх дій соціально-психологічні, але не соматичні».