«Я не можу дати собі раду з дитиною». За цією фразою можуть ховатися дитячі штурхани, розкидання речей, удари, приниження, погрози і маніпуляції самогубством, слова «я тебе не просила мене народжувати», «ти мені не мати, бо матері так не поводяться». Чимало дзвінків, що надходять на «гарячу лінію» «Ла Страда – Україна» ще й від батьків, які потерпають через насильство з боку неповнолітніх дітей.
– Найчастіше вибухи агресії стаються в підлітковому віці, коли гормони грають, емоції зашкалюють, – каже Альона Кривуляк. – Не всі батьки готові спілкуватися зі своїми дітьми в цей період. Або батьки, приміром, намагаються обмежити дитину в користуванні ґаджетами. Якщо ти в чомусь завинив, я заберу в тебе планшет, смартфон, ноутбук, ти під домашнім арештом. І дитина не завжди знає, як відреагувати на обмеження своїх свобод. Тож відповіддю може бути і фізична сила, і психологічний тиск.
За даними ювенальної поліції, на обліку наразі перебувають приблизно чотири тисячі дітей, 52 – за насильство в сім'ї щодо рідних. Вони потрапили в поле зору поліції через звернення сусідів, постраждалих, рейди поліції спільно зі службою в справах дітей. Зазвичай це вже кричущі випадки, коли для дитини доводиться шукати нового опікуна, або вона опиняється в притулку чи в інтернаті.
Коли надходить інформація про насильство з боку дитини, то ювенальний поліцейський виїжджає на місце, збирає матеріали, складає протокол. За потреби долучається слідчо-оперативна група. Про випадок повідомляють інші служби, зокрема службу в справах дітей.
– І разом ми працюємо з цим підлітком, – каже Лариса Зуб, керівниця управління ювенальної превенції Національної поліції. – Траплялося, коли поведінка дитини змінювалася. Проте багато залежить від оточення, громадських організацій і соціальних служб, які займаються такими підлітками. Нещодавно журналіст запитав мене напівжартома, а чи не краще було б взяти всіх дітей – кривдників – і відправити їх на безлюдний острів. Чомусь це стало поширеною думкою – заховайте їх, щоби нам не заважали. Поліція, покарайте дитину, лікарі – вилікуйте. На жаль, дорослі за собою часто не помічають проблем.
Але причини такої поведінки можна аналізувати. Вони не виправдовують насильство, проте допомагають зрозуміти, що пішло не так.
– Знаєте, відколи батьки починають уперше до мене звертатися з питанням «Що робити, я не можу впоратися з сином чи донькою»? – запитує в мене дитяча та сімейна психологиня Катерина Гольцберг. – Відтоді, як дитині виповнюється два роки.