Перший і поки що єдиний всеукраїнський перепис населення відбувався 2001 року. Згідно з нього, трохи більше десяти тисяч мешканців Закарпатської області назвали себе «русинами». Це 0,8% від загальної кількості населення регіону. Держкомітет статистики України визначає русинів як «етнічну групу, що входить у склад української національності», а не виносить окремо, як, наприклад, угорців чи румунів.
Окрім Закарпатської області, люди, що називають себе «русинами», живуть у Сербії, Словаччині, Хорватії, США, Угорщині та Росії. В Україні русинські організації зазвичай вимагають визнання державою національності «русин», а також навчання в школах русинською мовою. Окремі радикальні русинські організації підтримували розширення прав Закарпатської області та отримання статусу автономії для регіону.
До 2014 року діяльність русинських організацій, за окремими випадками, не виходила за межі Закарпатської області. З початку російсько-українського конфлікту російські пропагандистські ЗМІ неодноразово використовували «русинський фактор» задля створення «образу жертви українського націоналізму». Зі свого боку українські ЗМІ публікували матеріали про так званий русинський сепаратизм.
Роман Губа відвідав Закарпатську область, щоб дізнатися настрої тих, хто називає себе русинами.