Читаєте зараз
«Конфліктний корпус». Азовця затримали за рейдерське захоплення на Харківщині. «Азов» від нього відхрестився

«Конфліктний корпус». Азовця затримали за рейдерське захоплення на Харківщині. «Азов» від нього відхрестився

Роман Губа
Автор:

11 вересня у Харківської області сталася сутичка довкола елеватора у селищі Занки. За повідомленням поліції, група невідомих у балаклавах намагалася проникнути на територію місцевого елеватора, де зіткнулася із мешканцями.

На опублікованому відео з місця інциденту помітно, як люди в чорному одязі оточують елеватор. Йде перестрілка.

За словами Міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, серед тих, хто намагався захопити елеватор були колишні військові. Поліція затримала колишнього командира роти МВС «Східний корпус» Олега Ширяєва. Народний депутат Антон Геращенко назвав його колишнім бійцем «Азову», але прес-служба полку заперечила це.

«У повідомленні радник міністра внутрішніх справ називає затриманого колишнім бійцем батальйону АЗОВ, у зв’язку з чим прес-служба АЗОВу офіційно заявляє, що Олег Ширяєв ніколи не мав жодного стосунку до особового складу нашого підрозділу, та вимагає негайного спростування у Антона Геращенка та всіх, хто поширив навмисно вкинутий українському суспільству фейк. Вважаємо цей інцидент проявом неповаги до нашого підрозділу, адже його вміст шкодить незаплямованій репутації нашого полку, а Олега Ширяєва відповідально називаємо зрадником інтересів українського народу, якого жоден із нас не назве людиною слова та честі», – йдеться в заяві полку.

За 5 годин з моменту написання допису про Ширяєва Антон Геращенко змінював його сім разів.

Спочатку нардеп назвав Ширяєва «в минулому бійцем батальйону Азов», потім виправив на «в минулому активіст цивільного корпусу батальйону Азов», але зрештою залишив лише ім’я та прізвище Ширяєва та додав лінк на сторінку про нього у Вікіпедії.

Формально Ширяєв дійсно не служив у формуванні «Азов». Проте не можна сказати, що він не був дотичним до азовського руху. Він був одним із найважливіших «азовців» в Харкові.

Згідно з матеріалом на сайті «Трибун», Олег Ширяєв народився 28 вересня 1986 року у селищі Місцево, Орехово-Зуєвського району Московської області. Невдовзі після його народження родина переїхала до Харківської області, в місто Люботин. Але в матеріалі сайту 057 вказано, що Ширяєв народився у Харкові.

Проте обидва джерела запевняють, що Ширяєв вчився в Харківському національному економічному університеті і з 2007 року був членом ультраправої організації «Патріот України», яку очолював Андрій Білецький, нині голова партії «Національний корпус» та народний депутат України.

Під час військового конфлікту на сході України у 2014-2015 роках Ширяєв командував формуванням «Східний корпус», яке входило до МВС Харківської області. Згодом у Харкові він створив громадську організацію з аналогічною назвою – «Східний корпус».

Також він очолював осередок Цивільного корпусу Азов у Харкові і навіть був радником голови Харківської ОДА.

У цей час харківський Цивільний корпус Азов і Східний Корпус були взаємоприникаючими структурами. На сайті «азовського» ЗМІ «Національний кореспондент» за тегом «Харків» є новини як про Цивільний корпус, так і про Східний Корпус. Наприклад, організації були співорганізаторами вечора української поезії.

«Українська правда» повідомляла, що на парламентських виборах 2014 року Ширяєв керував охороною громадського порядку на 217 виборчому окрузі, де переміг Андрій Білецький.

У третьому епізоді шоу телеканалу Viceland «Hate Thy Neighbour», Олега Ширяєва називають головою батальона Азов в Харкові (Head of Azov battalion, Kharkiv). Він демонструє британцю Джамалі Маддіксу арсенал власної зброї, вчить його прийомів з ножем і показує стіну з портретом Андрія Білецького. (Починаючи з 16-ї хвилини, подивитись можна під австралійським VPN).

У статті «Української правди» від 5 липня 2017 вказано, що Ширяєв входив до вищої ради партії «Національний корпус».

3 жовтня 2016 року, за 11 днів до створення партії «Національний корпус» на сайті «Справжня варта» вийшло інтерв’ю з Ширяєвим, де він розповів, що нова партія «Національний корпус» буде формуватися на основі ідеї українського націоналізму.

На ілюстраціях до інтерв’ю помітно, що Ширяєв одягнений в одяг від бренду Sva Stone. Zaborona.com писала про цей бренд.

Проте невдовзі дороги Ширяєва і «Азову» розійшлися

23 травня 2018 року на сторінці «Громадська приймальня народного депутата України Андрія Білецького» з’являється допис про відмежування від ГО «Східний корпус». Також у ньому вказано, що з вересня 2017 року Ширяєва було виключено з партії «Національний корпус».

«Ми вважаємо це об’єднання черговим політтехнологічним проектом Банкової та СБУ, покликаним дискредитувати і дробити правий рух в Україні. Наголошуємо: напівкримінальне утворення Олега Ширяєва не має нічого спільного з ротою спецпризначення «Східний корпус», створеною у 2014-у році для боротьби із сепаратизмом на Сході Україні, яка продовжує виконувати завдання на фронті», – вказано у заяві.

У відповідь Ширяєв написав пост, де звинуватив Нацкорпус у брехні і сказав, що самостійно написав заяву на виключення з партії у 2017 році.

Він звинуватив партію Білецького в блокуванні ТОВ «Безлюдівське Кар’єроуправління» в селищі Безлюдівка, Харківської області. Згодом цей пост було видалено, але його цитував портал mykharkov.info.

«Наприклад, я вважаю, що розбудова України не повинна проходити шляхом розподілу майна, а повинна проходити виключно шляхом творення, чесної гри для всіх, справедливих податків та недопущення розкрадання бюджетних коштів. А в їх розумінні нова економіка повинна будуватись на «націоналізації підприємств», про що вони всюди публічно кажуть… Саме тому зараз Національний Корпус «націоналізує», блокує ТОВ «Безлюдівське Кар’єроуправління» в селищі Безлюдівка, тим самим перешкоджає господарській діяльності і офіційного кар’єра і Комунального підприємства «Постачальник», яке працює на Безлюдівському пляжі. Тому, на цьому прикладі ви самі бачите, хто є справжнім рейдером. Вважаю, що інформаційна кампанія проти мене спрямована саме на те, щоб під галас віджати у держави кар’єр та додати його до скарбнички прибутків Боцмана (Коротких Сергій) та Білецького, а також тому що в моїх діях вони вбачають конкуренцію», – цитує видання видалений допис Ширяєва.

Також Ширяєв вказав, що пішов з партії, бо почав здогадуватись, що саме за наказом Андрія Білецького у 2015 році було вбито Ярослава Бабича. Ярослав Бабич був одним із засновників батальйону Азов. Його знайшли повішеного у власній квартирі 25 липня 2015 року. Офіційна версія загибелі – самогубство.

На претензії екс-командира «Східного корпусу» щодо блокування безлюдівського кар’єру відповіло підконтрольне «Національним дружинам» медіа «Терен-Схід». «Нацдружини» повідомили, що заблокували дії «комерсантів» із ГО «Східного корпусу» Ширяєва, які незаконно добували пісок у Безлюдівському кар’єрі. Нібито від місцевих жителів надходили повідомлення про незаконний видобуток піску і вирубку лісу.

«У зупинених нами автомобілів з піском відсутні документи на вантаж. Тільки кілька водіїв, на вимогу поліції, пред’явили якісь накладні про покупку піску. До сих пір, ніхто з розробників кар’єра не показав ні одного «папірця», що дає право на ведення господарської діяльності та видобутку піску… «Національні дружини» будуть перебувати на місці і не дадуть грабувати ресурси країни до повного з’ясування всіх обставин розробки даного піщаного кар’єру», – пише «Терен-Схід».

Праворадикальна організація С14 закликала усі сторони конфлікту до перемовин.

«Будемо відверті, у кожної організації є свої плани та амбіції. У кожного є свій список заслуг та помилок. Звісно, можуть виникати сварки. Ми би просили обидві сторони врегулювати цей конфлікт максимально мирно, за столом переговорів. Війна між патріотами недопустима», – вказано у заяві на сторінці C14 news – резерв.

Кінець «Східного корпусу»

30 травня 2018 року ГО «Східний корпус» на своїй сторінці у Facebook повідомила про саморозпуск. У заяві йшла мова про те, що організація завжди була частиною азовського руху й тому вона бажає знову доєднатися до діяльності «Національного корпусу».  А колишнього лідера руху Олега Ширяєва організація звинуватила у співпраці зі спецслужбами.

Згодом пост, а також сторінки «Східний корпус» у Facebook були видалені. Заяву громадської організації цитувало видання mykharkov.info.

«Ми, членство громадської організації «Східний Корпус» розуміємо, що наші дії призвели нас до протиставлення себе Національному Корпусу, та визнаємо свої помилки. Визнаємо, що пішли за Олегом Ширяєвим, якого ввели в оману, та керували його діями представники спецслужб, що діють на розвал націоналістичного руху в країні. Ми особисто були свідками того, як співробітники спецслужб підштовхували Ширяєва до дискредитації націоналістів, зокрема і через спекуляції у справі смерті Ярослава Бабича. Ми не бажаємо й далі йти на поводу у спецслужб. Не бажаємо ми і розбрату в середовищі українських націоналістів. Саме тому, ми оголошуємо про саморозпуск своєї громадської організації», – було сказано в заяві.

Тим часом на сторінці Ширяєва з 23 травня 2018 до 23 липня 2018 немає публічних дописів. Згодом він виклав власні фото, зроблені в Лондоні. Ще за місяць він привітав своїх друзів із Днем Незалежності. Тиждень потому колишній командир «Східного корпусу» пожартував про смерть ватажка бойовиків «ДНР» Захарченка. В останньому дописі від 3 вересня, він розмістив лінк на пісню Шуфутинського «Третье сентября».

13 вересня Ширяєва було затримано. Про це повідомила Facebook-сторінка поліції Харківської області.

Крім відхрещування від Ширяєва, прес-служба азовського руху повідомляла, що під час сутичок у Харківській області члени «Національного корпусу» захищали місцевих фермерів від рейдерських захоплень.

«Нагадуємо, що у сутичках, які сталися 11 вересня у селі Занки Зміївського району Харківської області, від рук озброєних бандитів постраждали колишні бійці полку АЗОВ, що захищали місцевих фермерів від рейдерських захоплень, зокрема третій командир нашого підрозділу Максим Жорін, екс-начальник штабу полку Владислав Соболевський та ще кілька ветеранів АЗОВу, які, демобілізувавшись з рядів нашого полку, продовжили спільну активну громадську діяльність у рамках партії «Національний Корпус»», – вказано у заяві «Азову».

«Жодний шеврон у минулому, жодні заслуги в минулому не звільняють людей, які скоюють такого роду злочини, від покарання. Жодної альтернативної сили, яка б регулювала законність, у тому числі законність у сфері господарських стосунків, ми не допустимо! У цьому державна сила, у цьому державна стійкість, у цьому запорука розвитку економіки», – цитує Антон Геращенко міністра Авакова у власному дописі. І додає вже від себе: «Чітко, ясно і зрозуміло».

Все ж, враховуючи непрості взаємини «Східного корпусу» і «Національного корпусу», які раніше були одним цілим, ситуація в Харківській області набуває нових фарб. І говорити про «Чітко, ясно і зрозуміло» поки зарано.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій