'
Читаєте зараз
Кредит на авто чи квартиру. В яких випадках можна не платити, а коли все ж доведеться віддати все

Кредит на авто чи квартиру. В яких випадках можна не платити, а коли все ж доведеться віддати все

Markiian Oliiarnyk
  • Президент України 24 грудня підписав закон №7441-1, що має захистити позичальників.
  • Для зупинення договору або його анулювання треба обов’язково звернутися в банк із заявою: процес не є автоматичним.
  • Витрати банкам планується компенсувати за рахунок країни-окупанта.

Позичальники, майно яких пошкоджене через війну, мають поновити виплату за кредитом не пізніше ніж через 180 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану. Анулюються кредитні договори тільки в разі повного знищення цього майна (і за ще кількох умов).

Заборона розповідає про підписаний Зеленським 24 грудня 2022 року закон, який вносить зміни в Податковий кодекс України та деякі інші законодавчі акти.


Пошкоджені авто, нерухомість: як зупинити виплати за кредитом

Позичальники, нерухомість чи автівки, які придбані в кредит до 24 лютого та пошкоджені або опинилися на тимчасово окупованій території, мають право на призупинення виплат за кредитом. Процедура така:

  • кредитору надсилається заява, підписана власноручно або шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису;
  • кредитор звільняє позичальника від сплати на наступний день після отримання заяви на строк до 90 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану або подання підтверджуючих документів;
  • немає документів у визначений строк кредитор має право вимагати відновлення сплати за кредитом;
  • доведеться поновити виплати за кредитом з дня отримання відповідно до законодавства компенсації від держави за пошкоджене або знищене внаслідок збройної агресії Російської Федерації нерухоме майно, що було предметом забезпечення за таким договором, або відновлення такого майна за рахунок держави. Це треба зробити не пізніше ніж через 180 днів після дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні. Важливо: відсотки за час з 24 лютого до дня настання обов’язку з поновлення сплати за кредитом не нараховуються та погашаються, каже закон, за рахунок країни-окупанта.

Знищені авто чи квартира, дім: як не платити кредит

Кредитний договір можна анулювати, коли його взято на машину або нерухомість, які пізніше були знищені у війні. Одна з умов — прострочка станом на 23 лютого 2022 року не перевищує семи днів.

Відповідно закону, протягом 90 днів після скасування воєнного стану позичальник має право звернутися до банку із заявою про анулювання кредиту на авто\нерухомість, що були знищені внаслідок агресії РФ в разі виконання таких умов:

Читати більше новин в Telegram

1) Предметом забезпечення за таким договором є знищене внаслідок збройної агресії Російської Федерації нерухоме майно:

  • квартира, житловий будинок або майнові права на квартиру, житловий будинок, яке є або мало б стати (у випадку майнових прав на нерухоме майно) єдиним місцем проживання сім’ї позичальника або іпотекодавця, якщо він є відмінним від позичальника та належить до членів сім’ї позичальника;
  • авто було єдиним у сім’ї. Автомобіль вважається знищеним, якщо його ремонт є технічно неможливим чи економічно необґрунтованим (якщо передбачені згідно із звітом (актом) чи висновком про оцінку, виконаним оцінювачем або експертом відповідно до законодавства, витрати на відновлювальний ремонт автомобіля перевищують його вартість).

До членів сім’ї позичальника належать особи, які перебувають у шлюбі з позичальником, а також їхні діти, у тому числі повнолітні, батьки, особи, які перебувають під опікою чи піклуванням позичальника, особи, які не перебувають у шлюбі, але проживають спільно з позичальником, пов’язані з ним спільним побутом.

2) Станом на 23 лютого 2022 року заборгованість за таким договором не була прострочена більш як на сім днів.

3) Метою отримання кредиту згідно з договором є придбання автомобіля; придбання, реконструкція чи будівництво такого житлового нерухомого майна (квартири, житлового будинку) або майнових права на них.

Важливо! Позичальник разом із заявою про анулювання заборгованості подає підтвердні документи, які доводять відповідність нерухомості визначеним умовам. Витрати банкам планується компенсувати за рахунок країни-окупанта.

Раніше Заборона розповідала про засади кредитної грамотності, які допоможуть не просто не жити в борг, а брати на потреби і віддавати достроково.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій