Leopard 2 не буде: Іспанія пообіцяла ЗСУ іншу зброю

Ilona Kivva
Автор:
 • Зняті зі зберігання для України Леопарди знаходяться у вкрай поганому стані.
 • Ремонт танків обійдеться дуже дорого та не гарантує безпеку екіпажу.
 • У якості альтернативи Іспанія передасть ЗСУ БТР М113.

Україна замість танків Leopard 2 отримає кілька десятків бойових бронетранспортерів. На M113 можна встановити практично будь-яку зброю, навіть ракетні комплекси.

Заборона розповідає про зрив домовленостей та про особливості бронемашин на заміну.


Україна не отримає іспанські танки: чому зірвалася поставка

Ще на початку червня-2022 іспанський уряд зняв зі зберігання кілька десятків танків Леопард. Їх планували відремонтувати та відправити в Україну. Це мало бути перше важке озброєння, яке б надала країна-союзниця, але Міністерство оборони виключило можливість передачі техніки через її вкрай поганий стан.

«Спочатку Іспанія розглядала можливість подарувати Україні танки, які належать армії та роками зберігалися на об’єктах у Сарагосі. Проте під час огляду транспортних засобів виявилося, що їхній стан не дозволяє відремонтувати їх у розумні терміни. Вартість робіт лягла б на Україну. Ремонт коштував би невиправдано дорого, а також становив би ризик для кінцевих споживачів[для ЗСУ]», — пише El Mundo з посиланням на власні джерела в уряді.

БТР M113: що за техніка

Замість Leopard 2 Міністерство оборони Іспанії безплатно передасть Україні двадцять гусеничних бронетранспортерів М113, які перебувають на озброєнні країни, повідомляє Infodefensa.

Це американські БТР, які іспанська армія отримала наприкінці 1960-х років. Загалом на озброєнні країни знаходиться близько 1250 M113. За понад 60 років використання техніка пройшла кілька програм модернізації.

На M113 можна встановити практично будь-яку зброю, навіть ракетні комплекси, але скільки саме своїх БТР Іспанія переобладнала під такі бойові версії, невідомо. Міністерство оборони України, за інформацією джерел видання, запросило машини у версії з 120-мм мінометами.

М113 — наймасовіший броньований автомобіль у світі. У різних версіях він знаходиться на озброєнні у понад 50 країнах. Головною особливістю є повністю закритий корпус із алюмінієвого сплаву. Також з легких сплавів виготовляється до 40% деталей, пише Military Today. Таке конструкційне рішення дає кілька значних переваг, але має і недоліки:

 • це робить техніку значно легшою за інші БТР і вкрай маневровою, що дозволяє використовувати М113 під час штурмових дій;
 • броня у 12-44 мм вважається досить слабкою, тому для ведення бою в перших ешелонах така машина не підходить. Вона захищає транспорт від кульових снарядів калібру 7.62 мм і осколків артилерійських снарядів, але з близької відстані його може пробити навіть 12.7 мм кулемет.

Короткі характеристики M113:

 • екіпаж — дві людини;
 • місткість: 11 військових у повній бойовій амуніції;
 • вага — 14 т;
 • озброєний 12.7 мм кулеметом;
 • потужність двигуна — 209 к.с;
 • максимальна швидкість по шосе — 66 км/год;
 • повна амфібія (може долати серйозні водні перешкоди).

Раніше Заборона розповідала про особливі німецькі інженерно-бойові машини Biber, які Україні передала Німеччина. Вони допоможуть долати водні перешкоди під час ведення бойових дій.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Нагору