Читаєте зараз
Ліві проти правих в Іспанії: експерти кажуть про велику політичну кризу після виборів

Ліві проти правих в Іспанії: експерти кажуть про велику політичну кризу після виборів

Анастасія Бодюл
  • Опозиційна Народна партія Іспанії (PP) з невеликим відривом перемогла партію влади, яка провела країну через пандемію та стикається з економічними проблемами, що наростають після великої війни Росії.
  • У законодавців є три місяці, щоб сформувати коаліцію та блоки. Якщо до цього часу вони не визначаться, будуть перевибори.
  • Праве крило може сформувати уряд, і тоді на країну може чекати відхилення від проєвропейського курсу.

У травні 2023 року правляча в Іспанії партія соціалістів зазнала поразки у місцевих та регіональних виборах. Аби завадити ультраправим та консерваторам прийти до влади (вперше за 50 років після диктатури генерала Франко) прем’єр зробив хід на випередження і оголосив про дострокові парламентські вибори.

Заборона розповідає про національне волевиявлення в Іспанії, результати якого дають дуже поганий результат для єврооптимістів.


Вибори в іспанський парламент 23 липня 2023 року: результати

В Іспанії 23 липня 2023 року відбулися позачергові вибори в парламент. Права Народна партія PP і керівна Соціалістична робітнича партія (PSOE, ліві) отримали 33.1% і 31.7% голосів відповідно. Це означає, що жодна з сил не взяла парламентську більшість, отже, доведеться домовлятися з іншими учасниками перегонів, повідомляє Euronews.

«Для формування уряду необхідна абсолютна більшість — 176 депутатів. Народна партія разом з ультраправою Vox мають 169 місць, тоді як соціалісти і Sumar [об’єднання 15 невеликих лівих партій] отримали 153 місця. Тобто лідери мають домовитися з меншими партіями, щоб спробувати досягти цілі», — пояснюють в Euronews.

Результати виборів в іспанський парламент 23 липня 2023 року. Інфографіка: The New York Times

Правим знадобляться голоси баскської націоналістичної партії PNV, яка підтримала уряд на чолі з Санчесом у 2019 році, тому навряд чи схилиться до такої коаліції. Їм також знадобиться підтримка двох менших партій — націоналістичної з Канарських островів, де вирує міграційна криза, та UPN. Обидві політичні сили є активними партнерами Народної партії, але отримали лише по одному місцю кожна. 

Читати більше новин в Telegram
Можливі коаліції в іспанському парламенті. Інфографіка: The New York Times

Соціалісти повинні повторно підтвердити підтримку партій BNG, Bildu та ERC, які вже голосували за Педро Санчеса у 2019 році. Але основна проблема — підтримка від каталонської націоналістичної партії Junts, яка категорично відмовляється від панівної позиції в уряді та взагалі проти правління чинного прем’єра.

Політики мають максимум три місяці для рішення, інакше буде ініційоване нове загальнонаціональне голосування. На цей час Іспанія буде перебувати у політичній невизначеності щодо свого майбутнього: наступний прем’єр-міністр буде обраний лише після того, як сформується новий Конгрес депутатів. 

Перемога ультраправих: сигнал для ЄС

Результати виборів означають, що ультраправа партія має шанс знову прийти до влади вперше за 48 років. Вони не були у парламентській більшості після переходу країни до демократії наприкінці 1975 року: тоді завершилась майже 40-річна диктатура генерала Франсиско Франко.

Урядова коаліція правих сил (PP-Vox) свідчить про те, що ще один член Євросоюзу може схиляється у сторону правих. Ця тенденція теж спостерігається в інших країнах: ультраправі одноосібно керують в Угорщині та в коаліції з правоцентристами в Італії, Фінляндії та Швеції. Німеччина та Франція, стурбовані тим, що такі зміни можуть заважати наміченому міграційному та кліматичному курсу, адже Іспанія наразі головує в ЄС. 

Хоч Народна партія є проєвропейською, Vox виступає проти цінностей та принципів Євросоюзу. Партія пропонує вислати нелегальних мігрантів і запровадити морську блокаду, щоб зупинити їхнє прибуття. Вона також пообіцяла скасувати прогресивні закони про права трансгендерів, аборти та права тварин, а також про захист клімату, які активно просував попередній уряд.

Водночас правому крилу, яке в свій час стало дуже популярним на тлі каталонського сепаратизму, не вдалося перемогти якраз в цьому окрузі. І це оптимістичний сигнал: попередня влада змогла знизити напругу, тож є великий шанс, що Іспанії все ж вдасться зберегти попередній курс.

Раніше Заборона розповідала про вибори до Сейму у Польщі восени 2023 року та як це вплине на курс країни і підтримку українців.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій