Коли пошуки харцизького маніяка почали перетворюватися в наукову задачу, слідчий з особливо важливих справ Руслан Сушко готувався отримати чергове звання – полковника. Той момент він згадує з посмішкою:
– Потрібні були показники. Викликає мене керівник, запитує, чи знаю я, що в Києві, на Гонгадзе, подвійне вбивство. Готова, каже, справа. Питає, чи не хочу я її закрити? Звісно, хочу…
Усі наші зустрічі Руслан Миколайович призначає на літніх терасах. Сідає так, аби проглядався потік пішоходів. Інколи відволікається, приглядається до когось.
– Суть справи: у ніч із 29-го на 30-те січня, за тиждень до весілля, були вбиті молодята. Наречений – на сходовому майданчику, убитий арматурою – гачком, яким батарея до стіни кріпиться. Наречена – у квартирі. Завдані десятки ударів ножем і сокирою. За характером поранень – схоже на тортури. Це був її топірець, вона туризмом і альпінізмом захоплювалася, сокира була частиною спорядження. Палець, на якому була обручка, відрубаний. Рідкісної, до речі, роботи. Персні молодята спеціально у ювеліра замовляли. Дуже швидко місцеві оперативники вийшли на двох ідіотів, які у всьому зізналися. Були знайдені вкрадені речі… Короче, доказової бази під саму зав'язку.
– Пограбування?
– Так. Дівчина була кандидаткою фізико-математичних наук, криптграфкою. Незадовго до всіх тих подій вона отримала європейський грант на якісь дослідження. А один із бандитів знав про це, він був вхожий у їхню сім'ю, навіть мав бути свідком під час весілля. Ну й ось. Двоє зізнаються, каються. Усе нормально. Але тут я зі своїм щастям. Слухаю, слухаю – не вірю. Не виходить! Чому? По-перше, кров. Уся кухня закривавлена, а в кімнатах – чисто. Якби цей ідіот, як він розповідає, спершу зарубав дівчину, а потім поліз би речі шукати, він розносив би кров по всій квартирі. По-друге, люстра.
Сушко кидає погляд на світильник, що висить на терасі, і продовжує:
– Люстра – шнурок і скляний півкупол. Край півкупола надбитий, ніби надщерблений. Запитую бандита: що це було? Він розповідає, що сокирою махав – зачепив. У нього ріст метр вісімдесят дев'ять і в мене метр вісімдесят дев'ять. Я беру сокиру, махаю-махаю – ну ніяк мені не вдається. Якщо зачеплю – рознесу, а ось так – не вдається. Збираю чоловіків різного зросту – й ось одному (ріст метр шістдесят два) гарно так вдається. Висновок?
– Третій?
– Так.
– Знайшли?
– Звісно. Оперуповноважений подільського райуправління. Він був у них головним, його вважали великим керівником.
– В подільському райуправлінні такі оперуповноважені?
– Він там два місяці пропрацював, до того був інспектором водної міліції. Брав участь у схемі розповсюдження наркоти. Це була досить серйозна організація, що складалася з працівників правоохоронних органів із різних підрозділів. Наш герой у них вважався дрібним пішаком. Хотів просунутися і створив щось на подобі своєї бригади: два цих ідіоти і водій – нарваний такий хлопець, наркоман. Вони втратили партію амфетаміну, у них вимагали гроші й вони нічого кращого не придумали…
Сушко може годинами розповідати про цю справу – про надбиту люстру, рублену дірку в холодильнику, про піраміду ментів-наркодилерів і нюанси алібі оперуповноваженого. Але все це до методики вирахування маніяків стосунку не має. Важливим тут є інше: під час розслідування Сушко познайомився з батьком убитої дівчини – професором Інституту прикладного системного аналізу (підрозділ Київського політеху), доктором технічних наук Валерієм Даниловим.
Випускник КПІ Сушко (у нього дві вищі освіти – перша технічна, друга – юридична) знайшов спільну мову з професором. Потоваришував. Розказав Валерію Яковичу про свою роботу – про проблеми створення методики пошуку вбивць. Почав радитися.