Середньостатистичний маніяк не має стосунку до кримінальних середовищ, діє наодинці. П'є помірно, замкнутий. Ці й інші штрихи до портрета – не світоглядні банальності, а узагальнення українських криміналістів, котрі об'їхали у 2010-11 роках десятки українських тюрем, де утримуються довічники. Криміналісти провели глибинні інтерв'ю з 48 вбивцями, із яких 20 – класичні сексуальні маніяки. Ці дослідження стали основою
методики визначення маркерів серійності під час розслідування вбивств.
Ймовірність того, що маніяк випадково комусь щось розбовкає про свої дивацтва, мізерна. Мотив маніяка унікальний. В одному випадку, це виконання певної «місії», в другому – спроба відчути себе богом, у третьому – екзотичне сексуальне бажання, у четвертому – ритуально-символічна помста. У реальності ці мотиви переплітаються.
З одного боку, індивідів із такими нахилами мало, а з іншого – якщо пристрасно вивчати людей, то таку мотивацію можна приписати кожному другому перехожому. І це знову-таки не метафора. Коли у 2012-13 роках слідчі шукали так званого харцизького душогуба, у якийсь момент кількість підозрюваних становила 20 тис. чоловіків.
Зрозуміти логіку дій сексуального маніяка – серійного вбивці – і вистежити його вкрай складно. Особливо, якщо він хитрий.
У 2010 році в США одного із таких злочинців вирахував журналіст. 50-річний репортер Томас Харгроув, не покидаючи стін вашингтонської редакції, виявив зв'язок між різними вбивствами, скоєними в різні роки в штаті Індіана, місті Гері. В околицях міста з 1980 по 2008 роки були задушені 15 жінок. Харгроув бомбив місцеву поліцію листами із запитаннями: чи можуть ці випадки бути ланками одного ланцюжка?
Журналістські запити Харгроува місцева поліція старалася ігнорувати. Але незабаром у нього з'явилася спільниця – помічниця одного зі слідчих. Вони удвох намагалися проводити розслідування й розкопали ще три нерозкритих убивства. Версія про те, що на околицях Гері вже багато років поспіль орудує маніяк, зрештою підтвердилася – у сусідньому містечку Хаммонд поліція затримала немолодого чоловіка на ім'я Даррен Венн, котрий задушив у ванній готелю 19-річну дівчину. Згодом Даррен Венн показав слідчим закинуті будинки в Гері, у яких він заховав тіла попередніх жертв. Це і був той самий маніяк, про якого щомісяця із Вашингтону сигналізував Харгроув. Як йому це вдалося?
Будучи кримінальним репортером, Харгроув зібрав величезну інформаційну базу про вбивства, скоєні в США з 1980 до 2008 року. Деякі дані йому доводилося добувати через суд. У результаті в його архіві налічувалося 500 тис. випадків. Упродовж року Харгроув намагався створити комп'ютерну програму, яка б розподіляла всі випадки по групах (кластерах), залежно від способу умертвіння, місця, соціально-демографічних характеристик жертви… Особливості жертв були ключовим кластером. Усього вийшло 10 тис. груп. У результаті комп'ютерний алгоритм видав кілька ланцюжків нерозкритих злочинів, один із яких – у місті Гері.
Одночасно з Харгроувом над створенням подібного алгоритму трудився аналітик ФБР Ерік Вітціг. Сьогодні і Томас Харгроув, і Ерік Вітціг працюють в одному проекті. Вони спільно з іншими експертами (серед яких професори криміналістики різних університетів) створили приватну некомерційну організацію
Murder Accountability Project (MAP) – Проект відповідальності за вбивства. MAP активно співпрацює з поліцією, допомагаючи їй вираховувати серійних убивць.
В 2010-2013 роках українські криміналісти нічого не знали про напрацювання Томаса Харгроува й Еріка Вітціга (як і більшість їхніх американських колег). Але вони крок за кроком створювали свою дуже схожу методику. Усе почалося у 2007 році, коли Головне слідче управління МВС включилося в пошуки маніяка, що орудував під Києвом, у Боярському, Васильківському і Фастівському районах. У процесі затримання застосовувався метод психологічного портретування (профайлінг), одним з основоположників якого вважають Роберта Ресслера. Потім шукали харцизького душогуба й севастопольського вбивцю-педофіла. Усіх лиходіїв знайшли і в процесі створили алгоритм, методологічно схожий на програми Харгроува і Вітціга.
Повторимо суть методики, що детально розписана
тут: на основі роботи з конкретними справами, конкретними злочинцями виявляються певні критерії (маркери), що дають можливість скласти психологічний портрет убивці. Потім ці маркери накладаються на велику базу даних (кримінальних справ), проходять різні види математичного аналізу і виводяться закономірності.
Залишалося зовсім небагато – створити програму. Аби середньостатистичний слідчий міг внести в комп'ютер певну кількість даних із місця злочину й отримати: а) відомості про те, чи не трапилося щось схоже ще де-небудь; б) покрокову стратегію подальших дій щодо розкриття злочину.
Однак до 2015 року дослідницька група розсипалася, не встигнувши закінчити роботу.