'
Читаєте зараз
З’явилося відео, де соратник Авакова погоджується працювати з ФСБ. Розповідаємо, що відбувається

З’явилося відео, де соратник Авакова погоджується працювати з ФСБ. Розповідаємо, що відбувається

Polina Vernyhor
Сергій Коротких співпрацював із ФСБ Росії — у мережі з’явилося відео

У ніч на 6 серпня на ютубі з’явилося відео «Боцман в пам’ять про Тесака». Воно містить фрагменти нібито допиту Сергія Коротких у ФСБ, його заяву з підписом про добровільну співпрацю зі спецслужбами Росії, а також записи особистих розмов зі співробітниками органів внутрішніх справ РФ та учасниками «Націонал-соціалістичного товариства», яким раніше керував і Коротких. В Україні Коротких неофіційно курує кілька ультраправих організацій, а також «допомагав» «Білоруському дому в Україні», очільника якого знайшли мертвим за кілька днів до цього. Заборона розповідає про саме відео, його джерела і те, що це означає.


Про що відео

У першому фрагменті Сергій Коротких (також відомий як «Боцман» або «Малюта») сидить на допиті в ймовірно правоохоронних органах РФ. Там він називає імена своїх соратників зі НСТ, розповідає про внутрішній розкол в організації та співпрацю з угрупованням «Формат-18», яке очолював Тесак. Другий фрагмент пов’язаний із письмовою заявою Коротких, згідно з якою він погоджується співпрацювати з російськими органами внутрішніх справ. 

«Зобов’язуюся повідомляти про всі випадки підготовки або скоєння загальнокримінальних злочинів, а також злочинів терористичного та екстремістського спрямування», — йдеться у заяві.

Коротких у письмовій формі погоджується із тим, що його роботу контролюватиме, ймовірно, хтось зі спецслужб Росії (хто саме — невідомо, оскільки ця інформація замазана на фотографії заяви), пише контактний номер телефону та зазначає, що підписує заяву добровільно. Нижче підпис та дата — 4 листопада 2007 року. На допиті Коротких також погоджується співпрацювати зі слідством.

Про те, хто такий Сергій Коротких та чим він займався в Україні, можна почитати тут, тут і тут.

Хто злив та опублікував

Ролик опублікували на ютубі анонімно — для цього створили канал «Сергій Малютка». Першим посилання на цей канал опублікував у своєму телеграмі очільник російської неофіційної радикальної організації «Чоловіча держава» Владислав Поздняков. Учасники організації переслідують жінок, які одружилися з «неросіянами», викладають особисті дані жінок, інтимні фото або відео з якими потрапили в мережу, та вихваляють Гітлера.

У своєму телеграм-каналі Поздняков часто просуває політичні ідеї: проти чинної влади, корупції, олігархів і військового призову, а також міграції та жінок у владі, за патріархальні цінності й навіть за поліцію моралі. Водночас він неодноразово натякав на те, що співпрацює з ФСБ — іноді він казав опонентам, що «має зв’язки» й у них «будуть проблеми». Проте досі незрозуміло, чи блефував він тоді. На Позднякова в Росії заведено кілька кримінальних справ, однак за жодною з них його не визнали винним. Нині він не живе в Росії — іноді він каже, що пів року живе в Україні, іноді — що отримав політичний притулок у Польщі.

Як пише Поздняков у своєму телеграм-каналі, йому до рук потрапив ексклюзив — відео йому скинули анонімно в особисті повідомлення. Він вважає, що це зробили правоохоронці.

Трохи пізніше у свій телеграм-канал відео залив і ізраїльський режисер Владі Антоневич, який досліджував ймовірні злочини Боцмана. Він також стверджує, що відео йому надіслали анонімно. 

Гальмування розслідування жорстокого вбивства

У серпні 2007 року в інтернеті з’явився відеоролик «Страта дага й таджика» («Казнь дага и таджика»). У ньому двоє зв’язаних чоловіків на камеру кажуть, що їх «заарештували російські націонал-соціалісти», після чого невідомі в балаклавах відрізають одному полоненому голову ножем, а іншого вбивають пострілом у потилицю, — усе це на тлі прапору зі свастикою. Вбивці назвали себе представниками «Націонал-соціалістичної партії Русі» (НСПР).

Через кілька місяців після публікації ролику Сергія Коротких виключили із НСТ за «фінансові зловживання» та «розпалювання ворожнечі всередині організації».

Тоді Владі Антоневич провів власне розслідування вбивства. Свою версію подій режисер виклав у документальному фільмі «Кредит на вбивство», що вийшов у 2015 році: за його версією, ролик зі стратою знімав лідер угруповання «Формат-18» Тесак, а здійснював обидва вбивства Сергій Коротких.

Після оприлюднення відео правоохоронці спочатку заявили, що відео інсценоване, але потім визнали його справжність і навіть заявили про затримання підозрюваних у вбивстві. Кого саме тоді затримали, невідомо — в результаті правоохоронці заперечили навіть сам факт затримання. Врешті-решт справу спустили на гальмах. Про затримання підозрюваних заявили 10 вересня 2008 року — через 10 місяців після того, як Коротких нібито підписав заяву про співпрацю зі спецслужбами.

Для чого це потрібно

Поки немає жодних підтверджень того, що це відео справжнє. Також невідомо, хто саме його злив. Але воно з’явилося саме після смерті очільника «Білоруського дому в Україні» Віталія Шишова та заборони СБУ на в’їзд в Україну заступнику Шишова Родіону Батуліну. 

Раніше розслідувач Bellingkat Христо Грозєв казав, що за його даними в Україні працюють агенти російських спецслужб. Він пообіцяв, що видання займеться розслідуванням смерті Шишова.

Заборона намагалася зв’язатися з Сергієм Кротких, але всі його номери не обслуговуються, хоча ще кілька днів тому ми розмовляли з ним саме за цими номерами. На повідомлення у телеграмі він також не відповів, а також ніяк не прокоментував відео у своєму телеграм-каналі. Служба безпеки України ніяк не відреагувала на відео. Заборона надіслала до СБУ інформаційний запит з цього приводу.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій