Добровольцем у ЗСУ чи НГУ: як потрапити у військо у 2024 році 

Daniil Tsarevskyi
 • Українці можуть мобілізуватись або підписати контракт, щоб приєднатись до війська.
 • Контракта служба має низку переваг перед призовом.
 • 21 лютого Володимир Зеленський підписав указ, який дозволяє іноземцям, окрім ЗСУ та ТРо, вступити ще й до лав Нацгвардії.

Для того, щоб потрапити у військо, достатньо звернутися у територіальний центр комплектування (колишні військкомати) і попросити призвати. Якщо відбувається набір, надійде виклик. Підписати контракт важче, оскільки існують жорсткіші вимоги до кандидата. Також в Україні існують добровільні формування, проте вони не мають деяких переваг офіційної служби.

Заборона розповідає про можливості потрапити у військо в Україні у 2024 році. 

Мобілізація чи контракт: що краще

Існують два шляхи для того, щоб потрапити в українське військо:

 • мобілізація;
 • контракт.

Контракт передбачає службу за власним бажанням, тоді як мобілізація — це добровільно-примусовий характер призову. Загалом можливості ідентичні: підвищення у званні, кар’єрне зростання. Також вони можуть перейти на контрактну службу. Різниця починається з поглибленої військово-лікарської комісії та різних довідок, розповів НВ начальник управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ ЗСУ Роман Горбач.

Мобілізуватись простіше, ніж підписати контракт. Так, достатньо звернутися у територіальний центр комплектування (колишні військкомати) і попросити призвати. Якщо відбувається набір, надійде виклик.

Читати більше новин в Telegram

Основна перевага контракту — можливість обрати підрозділ та спеціальність. Проте потрапити на службу тут складніше. Перед цим також треба визначитись, де ви хочете служити: в Національній гвардії України чи Збройних силах України. 

Основні вимоги під час відбору та прийняття на військову службу за контрактом у ЗСУ:

 • придатність до військової служби за медичними показниками;
 • фізична підготовка та психологічна стійкість кандидата;
 • освіта не нижче повної середньої;
 • вік від 18 до 45 років, а під час дії воєнного стану — до 60 років;
 • відсутність судимостей.

ЗСУ, НГУ, добробати: як доєднатися 

Для того, щоб підписати контракт із ЗСУ необхідно прийти у ТЦК за місцем проживання, пройти співбесіду та написати відповідну заяву. Далі відбудуться психологічне тестування, військово-лікарська комісія та очікування виклику з військкомату.

Щоб податися на службу у Національну гвардію, варто звертатися саме у відділення комплектування цього формування. Також можна заповнити онлайн-анкету на офіційному сайті НГУ, а потім пройти первинний психологічний тест у відділі комплектування. Першочергово треба мати з собою паспорт громадянина України, військовий квиток або приписне свідоцтво (за наявності) та дві фотокартки 3х4.

Вимоги до претендентів на контракт у НГУ наступні:

 • придатність за станом здоров’я, що встановлюється в ході медичного огляду та психологічного тестування;
 • вища, професійно-технічна, повна або базова загальна середня освіта (для громадян призовного віку, які не проходили строкової військової служби);
 • наявність отриманої під час проходження строкової військової служби військово-облікової спеціальності (для тих, хто вже служив строковиком).

Різні підрозділи залежно від своїх функцій мають різні вимоги до рівня фізичної підготовки кандидатів. Оцінюється остання за трьома критеріями: сила, швидкість і витривалість.

Добровольчі формування територіальних громад (ДФТГ) існують з 2014 року. У 2023 рік їх в Україні близько 400 — всі вони відрізняються специфікою діяльності. Добробати не входять ні у ЗСУ, ні у НГУ, тож не мають офіційного статусу. На практиці це означає, що військові не отримують грошового забезпечення. Формування утримується коштом територіальної громади, за якою воно закріплене, проте бійці мають право на збереження виплати заробітної платні з роботи, поки вони виконують обовʼязок. Зазвичай добробати – це піхота. Тож посади будуть відповідними до цього: снайпери, стрільці, гранатометники, оператори БПЛА та медики.

Іноземці в Силах оборони України: як вступити

Інтернаціонального легіону ТРо — це спеціальний підрозділ, у який можуть вступати іноземці, які бажають захищати Україну. З 22 лютого 2024 року вони можуть доєднатись не тільки до територіальної оборони та загальних підрозділів ЗСУ, а і до Національної гвардії України, відповідний указ підписав президент Володимир Зеленський.

Іноземці мають право обіймати лише посади рядового, сержантського та старшинського складу. 

Серед основних вимог для вступу до лав ЗСУ:

 • підходять за віком;
 • придатні до військової служби за станом здоров’я;
 • пройшли професійно-психологічний відбір;
 • мають достатній рівень фізичної підготовки;
 • відсутні судимості.

Важливо! Іноземці служать на контрактній основі. Для них у договорі є додаткова підстава для звільнення — за власним бажанням.

Для прийняття на військову службу іноземці та особи без громадянства повинні звернутися до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військкомати) в Україні або до посольства України у країні проживання. 

Якщо іноземець хоче вступити до НГУ, йому потрібно звернутись до ТЦК та СП за місцем їхнього проживання або безпосередньо до військової частини Національної гвардії, в якій проходитимуть військову службу. Після цього треба подати заяву з проханням щодо прийняття на контрактній основі.

Іноземні громадяни також проходять обов’язковий медогляд військово-лікарською комісією в лікарні Міністерства внутрішніх справ України, професійно-психологічний відбір та здають визначені МЗС нормативи.

Раніше Заборона розповідала про новий мобілізаційний законопроєкт. Він має низку нововведень та має посилити заходи з набору громадян у військо.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій