'
Читаєте зараз
Найяскравіший космічний вибух в історії: вчені наблизилися до розгадки

Найяскравіший космічний вибух в історії: вчені наблизилися до розгадки

Daniil Tsarevskyi
  • У 2022 році стався найяскравіший спалах у космосі за всю історію спостережень.
  • Причиною був вибух наднової, який засліпив інструменти телескопа Джеймс Вебб.
  • Вчені знайшли причину вибуху, але це не відповіло на всі питання.

Яскравість спалаху у гамма-спектрі була занадто великою, щоб пояснити його тільки вибухом наднової. Усі сучасні теорії також передбачали утворення важких металів, таких як золото чи платина, проте їх слідів також не було помічено.

Заборона розповідає про загадки найяскравішого космічного вибуху в історії. 

Космічний вибух у 2022 році: що відомо

Найяскравіший спалах у космосі стався в жовтні 2022 року. Подія відбулася за 2.4 млрд світлових років. Світло випромінювалося на всіх частотах. Особливо потужним світло було в гамма-спектрі, в якому тривав сім хвилин. Вимірювання показали, що подія була в 100 разів яскравішою за будь-що, що коли-небудь спостерігали раніше, пише BBC.

Центральна область залишків наднової Фото: NASA

Спалах був настільки яскравим, що спочатку засліпив інструменти космічного телескопа NASA Джеймс Вебб. За підрахунками вчених, такі потужні вибухи трапляються раз на 10 000 років. Астрономи назвали полію BOAT (brightest of all time) — найяскравіший за всі часи.

Читати більше новин в Telegram

Коли спалах пройшов, телескоп дозволив побачити, що стався вибух наднової зірки. Гамма-випромінювання дійсно повʼязане з подібними подіями, проте світло було занадто яскравим. Наднова мала бути неймовірних розмірів, щоб спровокувати такий спалах.

Цікаво! Наднова — це потужний зоряний вибух, що проявляє себе збільшенням світності майже у всіх спектральних діапазонах на 4–8 порядків. Подія відбувається на завершальних стадіях еволюції масивної зорі.

Доктор Танмой Ласкар з Університету Юти, який є одним із керівників дослідження, пояснив, що матеріали від вибуху можуть розпилюватись струменями. Чим він вужчий, тим сфокусованіший і яскравіший промінь світла утворюється.

«Це як сфокусувати промінь ліхтарика на вузьку колону, а не на широку стіну, — сказав він. «Насправді це був один із найвужчих струменів, які бачили для спалаху гамма-випромінювання, що дає нам підказку про те, чому післясвітіння було таким яскравим, як воно було», — сказав Ласкар.

Спалах наднової зірки: які загадки

Згідно зі сучасною теорією, важкі метали, як-от: золото, платина, свинець і уран, утворюються в нашому всесвіті в екстремальних умовах. Такими є утворення наднової. У 2022 році (під час спалаху) відповідні елементи не були помічені.

Вчені збираються дослідити інші сліди наднових, щоб зрозуміти, чи можуть утворюватись ці елементи лише за дотримання певних умов. Відповіді дослідники поки не мають.

«Теоретикам потрібно повернутися назад і подивитися, чому така подія, як BOAT, не створює важких елементів, тоді як теорії та моделювання передбачають, що це має відбуватися», — говорить доктор Північно-Західного університету в Іллінойсі в США Пітер Бланчард.

Вчений також не має відповіді, чому спалах був настільки яскравим. Він припускає, що спалах гамма-променів та вибухи наднових не обовʼязково повʼязані один з одним та можуть бути окремими процесами.
Раніше Заборона розповідала про найочікуваніші космічні події 2024 року. Більшість місій будуть досліджувати Місяць, але полетять і до Юпітера.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій