'
Читаєте зараз
NASA знайшло найвіддаленішу чорну діру у Всесвіті: чим важливе відкриття 

NASA знайшло найвіддаленішу чорну діру у Всесвіті: чим важливе відкриття 

Tetiana Cherevko
  • Дослідники виявили чорну діру, яка утворилася лише через 470 мільйонів років після Великого вибуху.
  • Вона розташована на відстані 13.2 млрд світлових років від Землі, тоді як вік Всесвіту — 13.7 млрд років.
  • Її маса становить від 10 до 100 мільйонів Сонць.

Астрономи виявили найвіддаленішу чорну діру, яку можна побачити в рентгенівських променях. Вона росте, а її маса подібна до маси галактики. Це відкриття може допомогти заповнити прогалини в картині раннього Всесвіту.

Заборона розповідає про відкриття астрономів.

Чорна діра у галактиці UHZ1: відкриття НАСА 

Команда дослідників виявила в галактиці UHZ1 чорну діру, яка утворилася лише через 470 млн років після Великого вибуху (вкрай мало за космічними мірками). Вона розташована у напрямку галактичного скупчення Abell 2744 на відстані 13.2 млрд світлових років від Землі (вік Всесвіту — 13.7 млрд років).

Дослідники вважають, що космічний об’єкт утворився з колосальних хмар газу, які з’явилися внаслідок злиття двох галактик.

«Два космічні телескопи — Webb і Chandra — використовували техніку під назвою гравітаційне лінзування, щоб збільшити область космосу, де розташована UHZ1 та її чорна діра. Цей об’єкт вважається квазаром [клас астрономічних об’єктів, які є одними з найяскравіших у видимому Всесвіті], оскільки він активно росте, а газ сліпуче яскравий», — пояснили дослідники.

Читати більше новин в Telegram

Команда науковців знайшла вагомі докази того, що діра народилася масивною. Виходячи з яскравості та енергії рентгенівського випромінювання, її маса становить від 10 до 100 мільйонів Сонць.

Це відкриття може пояснити, як утворилися деякі з перших надмасивних чорних дір у Всесвіті. Науковці планують використати ці та інші результати, щоб заповнити прогалини в картині раннього Всесвіту.

Black holes: як виникають

Чорна діра — це область простору з настільки потужним тяжінням, що ні речовина, ні випромінювання не можуть її покинути. Для її утворення має статися колапс зірки, яка має масу більшу за три сонячні. Якщо маса буде менша, зірка перетвориться в нейтронну або в білого карлика.

Найбільш поширена теорія виникнення надмасивних чорних дір каже, що первинний газ зірки стиснувся у чорну діру, яка росла мільярди років, з’єднуючись із собі подібними, а також поглинаючи зірки, пил, газ і все інше.

Нещодавно астрономи запропонували нову теорію. Вона полягає в тому, що чорні діри містять енергію вакууму, тобто прояв темної енергії, яка з часом збільшується (як і маса чорних дір). Це пов’язано з розширенням самого Всесвіту.

Раніше Заборона розповідала відкриття однієї з найбільших чорних дір. Відкриття зробили вперше з допомогою гравітаційного лінзування —  викривлення світла. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій