Читаєте зараз
OnlyFans — соцмережа з інтимним контентом та найстрімкішим зростанням користувачів. Розповідаємо, як вона працює і чому така популярна

OnlyFans — соцмережа з інтимним контентом та найстрімкішим зростанням користувачів. Розповідаємо, як вона працює і чому така популярна

Polina Vernyhor
OnlyFans — соцмережа з інтимним контентом та найстрімкішим зростанням користувачів. Розповідаємо, як вона працює і чому така популярна

Під час пандемії англійська платформа для продажу контенту OnlyFans стала дуже популярною. Був час, коли щодня на сайті реєструвалося понад 200 тисяч нових користувачів. Продаж інтимних фото на схожих платформах досі прирівнюють до проституції, проте дівчата, які так заробляють, не згодні з цим. Та й у тих, хто платить за такий контент, іноді бувають досить резонні аргументи. Журналістка Заборони Поліна Вернигор розповідає, як працює платформа, хто на ній заробляє і чому вона така популярна.


31 січня 2023 року стало відомо, що британський сервіс для публікації еротичного контенту OnlyFans більше не працює в Росії. При спробі зайти на сайт з РФ або російським VPN видається помилка 403, що означає, що доступ до нього заборонено.

Наприкінці квітня 2022 року OnlyFans оголосив, що обслуговування російських облікових записів і виплати користувачам з Росії будуть припинені. Це наслідок «посилення обмежень на платежі до Росії та Росії». Про те, що користувачі з Росії не можуть отримати гроші з OnlyFans, повідомлялося ще в перші дні війни.

Все починається з фото в Інсті

Любі Дерюгіній 24 роки. У неї завжди були комплекси щодо фігури: у дівчини великі груди, і це часто притягувало небажану увагу. Люба відчувала, ніби її особистість перебуває не в тому тілі, тому зазвичай носила закритий або мішкуватий одяг.

Рік тому вона прокинулася вранці й вирішила, що далі так тривати не може: вона просто тікає від себе, тому треба щось міняти. Тоді Люба видалила все зі свого Інстаграму — там були звичайні фотографії, такі ж як у тисяч інших дівчат. Через якийсь час Люба залила на свою сторінку фотографію в білизні — це було селфі на телефон. Вона отримала море лайків і відгуків: всі нею захоплювалися.

З кожною новою фотографією Люба відчувала, що все більше відкривається і їй ніби стає легше дихати. Вона нарешті зрозуміла, що красива, цікава і крім грудей у неї є ще багато чого показати. Тоді їй почали писати не лише чоловіки, а й дівчата. Вони говорили, що Люба їх надихає, і просили порад, як стати такими ж впевненими.

«Я не ідеальна модель з обкладинки Playboy: у мене нестандартні параметри, є целюліт на попі, розтяжки, пузко. Але мені здається, що впевненість у собі — це не про красу або розум, а передусім про енергію, про те, що всередині», — говорить вона.

Паралельно Любі почали пропонувати купити фото її оголеного тіла. Дехто запитував, чи є вона на OnlyFans — застосунку з фото- і відеоконтентом (часто інтимним), за підписку на який потрібно платити. Спочатку дівчині це здавалося дикістю — вона навіть не знала, що таке OnlyFans. Але загугливши, Люба зрозуміла, що їй це потрібно.

Перші кроки в OnlyFans

OnlyFans — це молода соцмережа. Її 2016 року створив англійський підприємець і колишній банкір Тім Стоклі. Це був не перший проєкт Стоклі — раніше він запустив сайт Customs4U.com, де користувачі могли платити порнозірці за ексклюзивний контент. Але ця платформа не «вистрілила»: користувачів було мало, а контент, який порнозірки хотіли продавати, не міг конкурувати з тоннами безплатного порноконтенту в інтернеті.

OnlyFans працює приблизно як Інстаграм і TikTok — одні користувачі створюють контент, а інші його дивляться, але найголовніша відмінність у тому, що за перегляд завжди потрібно заплатити. Тому, найімовірніше, OnlyFans відпочатку задумувався як соцмережа для продажу інтим-фото, хоча творці досі це заперечують.

OnlyFans доступний у багатьох регіонах, зокрема у Великобританії, США, Австралії, Канаді, Індії, Домініканській Республіці, Мексиці та Венесуелі. Але в деяких країнах він заборонений — наприклад, у Південній Африці. В Україні продавати інтимні фото незаконно в принципі, проте сайт OnlyFans не заборонений і вільно працює в країні.

Люба зізнається, що спочатку їй було страшнувато. В голові крутилося сотні запитань: «Що скажуть знайомі?», «Чи захочуть чоловіки заводити стосунки зі мною?», «Як я будуватиму своє майбутнє життя?», «Як це вплине на мою репутацію?» Але дівчина подумала, що по суті нічим не ризикує, якщо з нею перестануть спілкуватися ті, хто її засуджує, — і вирішила спробувати.

Десь через вісім місяців після першого селфі в білизні в Інстаграмі дівчина зареєструвалася на OnlyFans. Перша фотка, яку вона туди запостила, була теж у білизні. Однак тепер це були професійніші фотографії — на той момент Люба знімалася в рекламі білизни і ходила на фотосесії за схемою time for photo — тобто грошей вона за це не платила, але і фотографи не платили їй за позування. Пізніше фотосесії стали відвертішими. У Люби на руках залишалися еротичні фотографії, які вона вирішила публікувати на OnlyFans.

«Ми ж знаємо закони інтернету — те, що туди потрапляє, залишається там назавжди. Я була впевнена, що ці фото побачать усі. Але коли опублікувала, просто подумала, що все: вже все сталося, назад шляху немає. Це один із тих моментів, після яких твій світогляд змінюється кардинально — і відразу стає якось так легко. Я подумала: ну, окей, всі побачили мої нюдси. І що далі? У світі мільярди жінок — циць удвічі більше. Що тут такого?» — каже Люба.

Як це працює?

З самого початку користувачеві пропонують зареєструватися за допомогою акаунту в Google, Twitter або просто імейлу. Всі нові акаунти налаштовані на те, щоб підписуватися на контент. Але спершу треба зареєструвати банківську картку й поповнити гаманець на сайті.

Щоб заробляти на контенті, треба пройти глибшу верифікацію — надати платформі документи, що підтверджують вашу особистість і вік: селфі з паспортом і скан самого паспорта. Сайт може розглядати заявку протягом 24 годин. Буває, що з першого разу документи не приймають, але якщо спробувати зробити фото ще раз, то, ймовірно, все вийде. Від творців контенту неообхідна інша фінансова інформація: потрібно буде прив’язати до акаунту не номер картки, а банківські реквізити — причому рахунок має бути валютним.

Користувачі, які хочуть продавати контент, самі призначають ціну: вона може коливатися від 4,99 до 50 доларів. Це може бути ціна за одне фото чи відео або місячна підписка на весь контент. Творці контенту також можуть брати чайові і встановлювати ціну на особисті повідомлення — також від 4,99 долара. Платформа забирає 20%.

У творців контенту на OnlyFans є два баланси: відкладений, де кошти лише обробляються, і поточний, звідки вже можна знімати гроші. Всі платежі від фанатів надходять на відкладений баланс творця і стають доступними для виведення (тобто переводяться на поточний баланс) через вісім днів після їхнього проведення.

Мінімальне виведення коштів для більшості країн становить 20 доларів. Перевести гроші в готівку можна вручну, а можна налаштовувати автоматичні регулярні платежі на щомісячній, щотижневій або щоденній основі. Гроші з платформи не можна вивести просто на рахунок. Потрібен «прошарок» — один із запропонованих банківських сервісів, який отримує кошти й переводить їх вам на рахунок. Таких сервісів доступно кілька: Paxum, Cosmo Payment, Skrill і ePayService.

У Люби підписка на місяць коштує 6,99 долара. Крім підписки на загальнодоступний (для всіх, хто підписався) контент, підписники можуть також «замовляти» певні фото в особистих повідомленнях. Це відбувається так: людина, яка, припустимо, хоче побачити Любу у ванній з пелюстками троянд, пише їй про це і пропонує ціну. Якщо Любу ця ціна не влаштовує, вона пропонує свою (якщо, звичайно, вона взагалі згодна реалізувати цей задум). Коли вони домовляються, Люба робить фото і скидає його особисто замовникові, який платить за нього погоджену суму.

Просувати контент на самій платформі досить важко. Сам сайт радить публікувати покликання на сторінку на OnlyFans в інших соцмережах. Ще одна порада — влаштовувати акції. Це коли ви, наприклад, пропонуєте підписатися на кілька місяців, але за нижчим прайсом, ніж якщо платити за кожен місяць окремо. Або ж ви просто знижуєте вартість підписки на якийсь час. Люба каже, що інші творці/чині можуть робити колаборації між собою, щоб «обмінятися» аудиторіями.

Люба має основну роботу, тому вона приділяє OnlyFans не надто багато часу. Кількість підписників постійно змінюється: коли дівчина постить більше відео і фотографій, кількість підписок теж зростає. В середньому зараз на її сторінку підписано приблизно 30 осіб. З донатами, замовленнями фото і з вирахуванням відсотка, який бере OnlyFans, у різні місяці виходить у середньому від 100 доларів.

«Все залежить від твоєї популярності в інших соцмережах. Але що OnlyFans, що мій Інстаграм — це не цілі мого існування і не те, чому я приділяю більшість свого часу. Найімовірніше, люди просто не знають про мене, бо я не займаюся цим багато. А впізнаваність впливає на рішення підписатися на мене і, відповідно, на заробіток», — каже Любов.

Зі старту, на думку дівчини, заробляти великі суми на OnlyFans можуть дівчата, які вже відомі — блогінгом, зйомками в порно, фотосесіями в умовному Playboy або чим-небудь, що здатне принести підписників в Інстаграмі. Але Любі подобається те, чим вона займається, навіть попри низький заробіток. Це не тільки впливає на її самооцінку, але й показує іншим дівчатам, що в будь-якому розмірі можна бути привабливою і «гарячою».

Розквіт

У 2018 році американець українського походження Леонід Радвінський викупив 75% OnlyFans. До цього бізнесмена звинувачували в шахрайстві — мовляв, його компанії то торгували паролями від платних порносайтів (до речі, деякі з цих сайтів були для зоофілів і педофілів), то розсилали спам від імені Amazon. Однак коли Радвінський прийшов в OnlyFans, соцмережа почала розвиватися. Період розквіту платформи припав на карантин через пандемію коронавірусу.

Коли в більшості країн світу ввели локдаун, багато секс-працівників/ниць залишилося без прибутку. Водночас у їхніх (уже колишніх) клієнтів зникла можливість користуватися цими секс-послугами і з’явився вільний час. У перші місяці локдауну, до початку квітня 2020-го, кількість активних користувачів платформи зросла на 75%. До травня цей показник щодня збільшувався на 200 тисяч у день, а нових творців контенту ставало на 7 тисяч більше. Станом на січень 2021 року на платформі було зареєстровано приблизно 85 мільйонів людей. З них понад 1 мільйон — творці контенту.

У 2020 році користувачі OnlyFans заплатили сервісу більше ніж 2 мільярди доларів. Чистий прибуток становив 400 мільйонів доларів. Платформа щомісяця виплачує своїм творцям понад 200 мільйонів доларів.

Найбільш популярними і, відповідно, прибутковими акаунтами 2021 року визнали сторінки американської моделі і світської левиці Блек Чайни, актриси й співачки Белли Торн і хіп-хоп-виконавиці Карді Бі. Першій фото на OnlyFans принесли 20 мільйонів доларів, другій — 11 мільйонів і третій — 9,34 мільйона доларів.

На OnlyFans досить багато контенту крім нюдсів, еротики і порно. Головна ідея в тому, щоб популярні люди могли заробляти на своїй творчості. Як творчість можна розглядати, скажімо, відео з приготуванням, онлайн-тренуваннями, б’юті-курсами, влоги тощо. Але все ж левову частину контенту на платформі становить еротика. І саме відсутність такої цензури, як в Інстаграмі чи TikTok, забезпечує платформі стабільний заробіток.

На початку серпня цього року OnlyFans заявляв, що незабаром заборонить публікацію на сервісі будь-якого контенту, «що містить відверті сексуальні дії». Такі умови сервісу поставили банківські фірми, які спрощують виведення платежів з платформи.

«Ми платимо більш ніж мільйону творців понад 300 мільйонів доларів щомісяця, і для того, щоб ці кошти доходили до авторів, необхідно використовувати банківський сектор. Це рішення ухвалили, щоб захистити їхні кошти й підписки від несправедливих дій з боку банків і медіакомпаній — ми, очевидно, не хочемо втрачати наших найвідданіших творців», — пояснив заборону творець сервісу Тім Стоклі. Він додав, що деякі американські банки вже почали блокувати рахунки, пов’язані з OnlyFans.

Після галасу в ЗМІ та обговорень у соцмережах, спричинених цією заявою, компанія все-таки передумала і не стала змінювати умови. «Ми дістали гарантії, необхідні для підтримки наших авторів, і зупинили заплановану зміну політики. OnlyFans виступає за інклюзію, і ми продовжимо надавати її для всіх авторів», — написали у твітері OnlyFans.

Захисту від копіювання контенту на платформі фактично немає. Людина, яка заплатила за контент, може його завантажити, скопіювати, заскрінити. Єдине — на цьому контенті залишиться водяний знак сервісу. Але його можна легко прибрати в першому-ліпшому графічному дизайнері.

Небезпека і шантаж

У суспільстві досі є чимало стереотипів про роботу, пов’язану з оголенням. Стриптизерок часто називають повіями, хоча все, чим вони займаються, — це танці, нехай навіть дещо відверті. Робота в стриптиз-клубі, на OnlyFans чи у вебкамі — це певна ілюзія доступності жінки в реальному житті. А ще це робота, в якій жінки досить вразливі і наражаються на ризики. Одна з найгірших речей, які можуть з тобою трапитися (крім реального кримінального покарання, але про це пізніше), — це «злив».

Дуже часто жінок, які торгують власними еротичними фотографіями, потім ними ж шантажують. Очевидно, що не всі люди, які займаються такою діяльністю, хотіли б, щоб про це знали їхні родичі, друзі, знайомі чи колеги. Тому зловмисник може погрожувати розіслати контент усім, вимагаючи в обмін на мовчання фото або секс-послуги. У більшості випадків це — пастка. Якщо заплатиш один раз, шантажист вимагатиме ще, поки жертва не відмовиться платити. Тоді він оприлюднює її фотографії.

Люба вирішила майже відразу розповісти про свою діяльність мамі. Каже, що готувала її до цього певний час, щоб це не стало для неї ударом. Спочатку мама Люби довго звикала до її фотографій в Інстаграмі, іноді просила щось видалити.

«Але я відразу відповідала, що ні, це мій Інстаграм, моє тіло і моє діло. Я доросла дівчинка, і тільки я несу за себе відповідальність. Якщо тобі важливо, що подумають про тебе сусіди, колеги або родичі, — це не мої проблеми. Тому що особисто мене це не хвилює. Згодом мама це зрозуміла і прийняла. А коли я заробила перші гроші на цьому, вона взагалі раділа за мене», — розповідає Люба.

Друзі також сприйняли це адекватно. Дехто з них дивувався, чому вона не зробила цього раніше. Інші говорили, що завжди бачили в ній цей «сексуальний вогник». Були люди, які відписалися від неї в Інстаграмі — зазвичай якісь старі знайомі, з якими вона давно не спілкувалася. Але ніхто з них не наважився сказати їй, що вона повія або розпусна, нехай навіть так і вважали, розповідає Люба.

З чоловіками стосунки теж змінилися. Любі часто пишуть якісь хлопці, мовляв, поїхали до мене. Дівчина каже, що відчуває, як змінюється ставлення до неї через OnlyFans — нібито якщо вона публікує фото, то відкрита до будь-яких пропозицій. Але насправді зустрітися з нею не так просто. Дівчина досить перебірлива, а OnlyFans працює як фільтр: Люба відразу розуміє, як до неї ставиться кавалер, як він її сприймає і з чим асоціює. Коли людина починає спілкуватися і думає про себе «я її трахну», це дуже впадає в очі, вважає Люба.

Хто сидить на OnlyFans?

Якогось певного портрета середньостатистичного користувача OnlyFans немає. Люди там сидять різні — з різними цілями, смаками, професіями і рівнем заробітку. Люба розповідає, що є й ті, хто хоче отримати все «на шару».

«Вони розуміють, що я щось роблю, і хочуть подивитися. Швидше за все, в реальному житті вони мене ніколи не побачать, але їм цікаво подивитися на моє тіло. Тоді вони підписуються, скрінять фотки й відписуються», — говорить Люба.

Люба каже, що серед її підписників є українці, але більша частина аудиторії — іноземці. Хто саме ці люди — невідомо, адже більшість реєструється під автоматичними юзернеймами з цифрами — наприклад, «username2911». Хтось наважується написати Любі і під час спілкування трохи розповідає про себе. Дівчина каже, що в декого з них є дружини, сім’ї. У цьому випадку їм просто хочеться якоїсь розрядки, і, звичайно ж, вони не бачать у цьому зради. Люба їх за це не засуджує.

Фотографій пенісів Любі теж шлють чимало — дівчина називає це логічною реакцією на її контент. Вона не відштовхує людей, а, навпаки, намагається якось позитивно реагувати, щоб вони надалі платили за підписку і почувалися комфортно. Однак вона ніколи не «розводить» таких користувачів на гроші — не пише, що хоче з ними сексу, щоб вони скидали їй чайові.

«Я могла б так робити, але розумію, що це не про мене, я так не хочу. Він скидає мені член, я така: о, клас, непогано виглядаєш, і щось у такому репертуарі. Якщо мене просять скинути у відповідь фотографію геніталій, я кажу: слухай, пробач, ця історія трохи не про мене. Подобається дивитися на циці — дивись далі», — каже Люба.

Загалом дівчина називає свою аудиторію «дуже адекватною». Вони її люблять, а вона віддячує їм лояльністю. Наприклад, Люба прислухається до їхніх порад щодо фото: якщо хтось пише, що хоче подивитися фото, на яких вона в червоній білизні, вона робить їх.

В інтернеті так багато безплатного порно — то чому ж тоді люди масово платять за голі фотки? Пів року тому хтось поставив це запитання на Reddit. За весь цей час обговорення набрало понад 12 тисяч відповідей. Дехто пише, що пішли на сервіс за дівчиною, яка їм сподобалася, але здавалася недоступною. Комусь подобається, що є елемент фідбеку — ти можеш поспілкуватися з людиною, яка тебе збуджує, і це явно виділяє такий вид контенту серед альтернатив. Є люди, які йдуть на сервіс шукати там своїх знайомих.

Що говорить закон?

У більшості країн, де OnlyFans популярний, законної заборони на такі сервіси немає. Однак іноді люди, які роблять контент на платформі, все ж страждають через це. Наприклад, у лютому цього року в Каліфорнії дітей жінки, яка активно веде OnlyFans, відрахували з католицької школи. Фотографії жінки знайшов один з учителів школи, показав їх своїй дружині, а та донесла інформацію до мам інших школярів. Ті зажадали виключити дітей учасниці платформи з навчального закладу.

У квітні в Канаді Монреальський університет подав до суду на свою випускницю. Дівчина виклала на OnlyFans інтим-фото, на яких видно диплом університету. Фото стали дуже популярними в соцмережі, а університет вирішив, що випускниця намагається прославитися за допомогою імені навчального закладу, і псує йому репутацію. Від дівчини зажадали компенсації у 125 тисяч доларів, однак суд став на її бік. Вона стверджувала, що її тіло — це її справа, а осуд, яким займається університет, порушує її основні права.

Однак не скрізь судові розгляди, пов’язані з OnlyFans, закінчуються добре. Наприклад, нещодавно в Таїланді затримали 19-річну дівчину і її хлопця. Їх звинуватили в порушенні закону про комп’ютерні злочини — вони разом робили фото і відео для OnlyFans. Якщо пару визнають винною, їх посадять у в’язницю на три роки. Відділ, що розслідує кіберзлочини, заявив журналістам, що зараз розглядає ще кілька випадків, пов’язаних з платформою.

Випадків покарання за продаж інтимних фото через OnlyFans у Росії і Білорусі не було. Хоча в законодавствах обох країн є кримінальні статті про виготовлення та розповсюдження порнографії. У Білорусі за таке можна сісти на чотири роки, а в Росії — на шість.

В Україні теж є статті, за якими теоретично можна притягнути до відповідальності за певний вид контенту. Як пояснює адвокат Денис Овчаров, такий контент ділиться на еротичний, сексуальний і порнографічний. Еротичний — найбільш невинний — спрямований на задоволення естетичних потреб. Сексуальний орієнтований на задоволення сексуальних потреб, і за нього теж не покарають, якщо дотримуватися обмежень.

Якщо їх не дотримуватися, вийде порнографічний контент. Він зазвичай містить деталі сексуальних дій і, на думку закону, «розбещує і перекручує суспільну мораль». На OnlyFans можна викладати контент усіх трьох категорій. Але лише за останню можна дістати реальний тюремний строк в Україні.

Чітких параметрів, за якими можна визначити тип контенту, немає. Міністерство культури визначає порноконтент за такими критеріями:

  • основний зміст продукції або її значну частину становить демонстрація великим планом статевих органів у збудженому стані або деталізований опис чи демонстрація статевого акту;
  • продукція містить натуралістичне зображення, максимально наближене до реальної анатомії і фізіології людини і її статевого акту;
  • продукція створена виключно з метою статевого збудження її споживачів.

Овчаров каже, що через розмиті параметри цілком можливо дістати строк навіть за контент сексуального характеру. Водночас покарання за поширення і виготовлення порнографії може загрожувати як самим акторам і організаторам зйомки, так і власникам онлайн-платформи.

«Цікавим аспектом є те, що судова практика притягнення до відповідальності за статтею про виготовлення та розповсюдження порно недостатньо однорідна. Досить часто суди забувають про обов’язок пошуку доказів і ухвалюють необґрунтовані й незаконні рішення. Також нерідко підозрювані за цією статтею укладають угоди зі слідством і просто платять штраф. Але водночас є випадки застосування максимального покарання — обмеження свободи», — говорить Забороні адвокат.

Оскільки більшість контенту на OnlyFans незаконна за мірками законодавства, то і про оподаткування не може йтися. Якби творці таких фото і відео платили податки, це свідчило б про певну «легалізацію» такої діяльності. Але якщо контент не порушує закон, така діяльність оподатковується.

Що стосується тих, хто платить за цей контент, — для них узагалі немає жодної відповідальності. Простіше кажучи, дивитися порно можна, а ось викласти home video з партнером/кою в інтернет — ні.

«Потрібно бути обережним навіть із завантаженням відповідних матеріалів для приватного користування на власний пристрій. Існує ризик потім доводити спочатку слідству, а далі суду, що ви зберегли відео без мети поширення», — говорить Денис Овчаров.

Не секс, а сексуальність

Попри те, що продаж інтимних фото сприяє об’єктивації жінок, Люба не вважає це чимось, що її пригнічує, і називає себе феміністкою. Ця діяльність дає їй сили боротися з комплексами, почуватися красивою і жіночною, а ще — бути прикладом для інших дівчат, які теж прагнуть бути розкутими.

«Мій фемінізм про те, що я як жінка сама вибираю, чого хочу. На цей вибір ніхто не впливає і не змушує мене цим займатися. Я отримую задоволення від процесу — і це найголовніше. У мене немає мети комусь догодити, я не живий продукт. Коли я вмикаю музику, одягаю гарний комплект білизни і дивлюся на себе, то розумію, наскільки я красива. Я не про секс, я про сексуальність», — каже Любов.

За підтримки Медамережі

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій