'
Читаєте зараз
Перехід на зимовий час: чи треба переводити годинники у 2022 році

Перехід на зимовий час: чи треба переводити годинники у 2022 році

Ilona Kivva
Автор:
  • Вперше переводити годинники запропонував Бенджамін Франклін.
  • Україна переходить на літній та зимовий час з 1981 року.
  • У періоди зміни часу збільшується кількість ДТП.

Україна перейде на зимовий час у неділю, 30 жовтня 2022 року, разом з країнами Європейського Союзу. Скасувати процедуру намагалися неодноразово, востаннє у 2021 році, однак зміни Верховна Рада так і не ухвалила.

Заборона розповідає про переведення годинників.


Навіщо переводять час

У 110 країнах світу щоосені стрілки годинника переводять на зимовий час — на годину назад, а навесні — на літній, на годину вперед. Першим таку ідею запропонував у 1784 році один з батьків-засновників Сполучених Штатів Бенджамін Франклін, щоб зекономити запаси свічок. Однак реалізували її вперше у Великій Британії вже у 1908 році. Мета була фактично та ж — економія, але вже електроенергії.

В Україні система зимового та літнього часу була запроваджена у 1981 році за часів УРСР. На початку 1990-х років від сезонного переходу спрбували відмовитися, але у 1992 році відновили вже з урахуванням порядку обчислення часу, що діє в Європі.

Навіщо переводять час:

Читати більше новин в Telegram
  • щоб адаптувати робочі години під світловий день, тобто, аби люди мали можливість раніше починати і довше працювати;
  • економія енергії (найпоширеніша причина).

Останні дослідження щодо впливу переходу часу на здоров’я людей проводилися у 2020 році. Міжнародна команда науковців проаналізувала стан здоров’я понад 150 млн людей зі США та Швеції. Вчені виявили чіткий взаємозв’язок між переведенням часу і збільшенням ризиків виникнення серцевих нападів, інсультів, розладів настрою та менш серйозних короткочасних проблем зі здоров’ям, серед яких:

  • втома;
  • головний біль;
  • запаморочення;
  • збільшення або втрата апетиту.

Також вчені зафіксували збільшення кількості дорожньо-транспортних пригод у цих країнах у перші кілька днів після переведення годинників. 

«Нестача сну, викликана зміною часу, може вплинути на мислення, прийняття рішень і продуктивність. Переведення часу змінює ваш звичайний режим денного світла, тож може порушити циркадний ритм тіла — внутрішній годинник, який допомагає контролювати сон і багато інших біологічних процесів. Тому відбуваються зміни: наприклад, зростання вживання психоактивних речовин серед чоловіків віком від 20 років», — пояснив експерт з Фундації сну Ерік Суні.

Чому в Україні досі переводять годинники і коли це робити

В країні перехід на зимовий час відбувається щорічно в останню неділю жовтня. У 2022 році подія припадає на 4:00 30 жовтня. Стрілки годинників переводяться на годину назад.

Дискурс про скасування переведення часу в Україні триває з 2019 року після того, як аналогічне обговорення почалося у Євросоюзі. Єврокомісія та Європарламент того року підтримали рішення про відмову від зміни часу, але для остаточного затвердження необхідне рішення Європейської Ради, яка ще досі його не ухвалила. Річ у тім, що територія організації знаходиться у трьох часових поясах, тому окремі країни-члени так і не дійшли спільного рішення щодо скасування переходу. Тому питання тимчасово заморозили.

В Україні обговорення цієї теми востаннє відбулося у 2021 році. Тоді Верховна Рада не підтримала законопроєкт №4201 «Про обчислення часу в Україні», автором якого є чинний голова українського парламенту Руслан Стефанчук. 

У документі йшлося про те, аби залишити Україну на зимовому часі й скасувати перехід на літній. Парламент вирішив направити законопроєкт до Комітету ВР з питань економічного розвитку на доопрацювання. Вже у жовтні 2021 року Стефанчук заявив, що народні депутати повернуться до цього пізніше, але питання не на часі.

Раніше Заборона розповідала про велике дослідження, яке тривало 25 років. Науковці довели, що хронічний недосип впливає на розвиток небезпечних хронічних захворювань.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій