Читаєте зараз
Перше у Європі вбивство: археологи відтворили події 33 000 річної давнини

Перше у Європі вбивство: археологи відтворили події 33 000 річної давнини

Ilona Kivva
Автор:
  • На південному заході Франції, в долині річки Везер, розташована печера Кроманьйон. Там знайшли найстаріші рештки європейських homo sapiens.
  • На черепі одного з цих кроманьйонців була травма. Понад 100 років вважалося, що пошкодження виникло вже після смерті людини. Останні експертизи спростовують це.
  • Вчені припустили, що найімовірніше його вдарив хтось із членів групи кам’яною сокирою. Жертва померла болісною смертю.

Одного з найдавніших сучасних людей, що жив приблизно 31 000 – 33 000 років тому було вбито. Його вдарили по голові важким предметом. Травма вказує, що це був не випадковий, а цілеспрямований удар. Тож випадок є першим в історії Європи навмисним вбивством.

Заборона розповідає про відкриття науковців.


Череп у притулку Кроманьйон

Печеру Кроманьйон відкрили майже півтора століття тому, однак розкопки там проводять і досі. Це найдавніший з відомих скельний притулок кроманьйонців, пише Ancient Origins.

Вони є першими представниками homo sapiens у Європі, які жили в період верхнього палеоліту — від 40 000 до 10 000 років тому. Анатомічно вони були сучасними людьми і мали більш розвинений інтелект, ніж попередні представники приматоподібних, наприклад, неандертальці.

Так, саме у притулку Кроманьйон були знайдені останки восьми особин homo sapiens віком від 31 000 до 33 000 років тому: четверо дорослих і четверо дітей. Це рештки найдавніших розумних людей, коли-небудь виявлених на території Європи.

Читати більше новин в Telegram

У одного з них, якого вчені назвали Кроманьйонец 2, було виявлено дефект на лобовій кістці черепі. Довгий час вважалося, що вона була пошкоджена вже після смерті. Однак сучасні технології та діагностичні критерії, взяті з експериментальних досліджень судових антропологів, показали, що травма і була причиною смерті. 

Це перше вбивство представника розумної людини в Європі. Тобто мова йде суто про homo sapiens, представниками яких є сучасні люди. Попередні види набагато більше керувалися тваринними інстинктами, тому вбивства фіксувалися і раніше. 

Дослідники використали комп’ютерну томографію (КТ) з високою роздільною здатністю, щоб реконструювати 3D-модель черепа. Вони помітили, що відкриті поверхні гладкі та хвилясті, що відповідає знакам передсмертного перелому. Найімовірніше його вдарив хтось із членів групи кам’яною сокирою. Однак жертва не померла одразу.

Порівнюючи травми з тими, що характерні для епохи до появи антибіотиків, дослідники виявили, що кісткове утворення пористих волокон дуже нагадує ті, що спостерігалися у жертв травми голови під час громадянської війни в США. У таких випадках солдати зазвичай виживали протягом короткого періоду, перш ніж захворіти на менінгіт, ймовірно, від посттравматичної бактеріальної інфекції, що викликала набряк під мозковими оболонками.

«Смерть, якій передував делірій і коматозний стан, іноді з судомами, настала через місяць або кілька тижнів після початкової травми. Дефект виглядає як проникаюча травма предметом, який має тупий край, а не гострий, як у металевих інструментів і зброї. Іншими словами, він більше схожий на слід рубанка, а не на поріз», — кажуть автори дослідження.

Науковці прийшли до висновку, що травма була цілеспрямованим насильницьким нападом, а не випадковим ударом по голові, оскільки вона сталася вище лінії капелюха, що характерно і для більшості сучасних вбивств, що стаються після ударів по голові.

Раніше Заборона розповідала про відкриття французьких археологів, яке повністю переписує історію сучасного людства. Вони знайшли докази того, що Homo sapiens прийшли в Європу на понад 10 000 років раніше, ніж вважається, і протягом багатьох тисячоліть співіснували з неандертальцями.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій