'
Читаєте зараз
Перший космічний дрон NASA завершив місію на Марсі: як Ingenuity перевищив усі очікування

Перший космічний дрон NASA завершив місію на Марсі: як Ingenuity перевищив усі очікування

Daniil Tsarevskyi
  • У 2020 році NASA запустила місію Mars 2020. Ракета доставила на Червону планету робот-марсохід Perseverance та дрон Ingenuity.
  • Гелікоптер важив менше ніж 2 кг і став першим подібним літальним засобом, якому вдалось злетіти на іншій планеті.
  • 18 січня 2024 року Ingenuity здійснив свій останній політ, зламавши одну з лопатей.

Місію Ingenuity ускладнювало те, що атмосфера Марсу сильно розряджена. Подібні умови існують на Землі на висоті 25 кілометрів. Дрон зміг не тільки виповнити 5 запланованих польотів, але і перевищив ціль у 14 разів, здійснивши 72 здіймання над поверхнею. Дані, які спеціалісти отримали з вертольота, допоможуть розробити майбутні літальні апарати для Марсу.

Заборона розповідає про завершення місії, яка перевершила очікування.

Ingenuity: як запустили

Ingenuity — це вертоліт (або краще дрон) вагою 1.8 кг, розроблений для польотів на Марсі. У 2021 році він став першим літальним засобом, який піднявся над поверхнею іншої планети, провівши загалом 72 польоти. Свій останній гелікоптер здійснив 18 січня 2024 року. Дрон пошкодив лопать і втратив можливість здійматись над землею, повідомили в NASA.

Під час 71-ого польоту дрон зазнав аварійної посадки (не першої за час на Марсі). Він мав здійснити короткий вертикальний політ, який ще називають «стрибком», щоб команда на Землі могла виявити його точне місце. Наприкінці приземлення дрон втратив звʼязок, який вдалось відновити тільки наступного дня. Фото з гелікоптера показали, що він пошкодив одну з лопатей настільки, що це більше не дозволить здійматись у повітря. Оскільки дрон не має дослідницьких інструментів, було прийнято рішення завершити місію.

«Історична подорож Ingenuity, першого літального засобу на іншій планеті, підійшла до кінця. Цей дивовижний гелікоптер пролетів вище і далі, ніж ми собі уявляли, і допоміг NASA зробити те, що ми вміємо найкраще — зробити неможливе можливим. Завдяки таким місіям, як Ingenuity, NASA прокладає шлях для майбутніх польотів у нашій Сонячній системі та розумніших і безпечніших досліджень людиною Марса та за його межами», — сказав адміністратор NASA Білл Нельсон.

Читати більше новин в Telegram

Найголовніше випробування полягало в тому, що на Землі гелікоптери можуть літати максимум на висоті в 7.5-8 км. Атмосфера Марсу настільки розряджена, що еквівалентна приблизно 24-26 земним кілометрам. Це змусило вчених шукати оригінальні рішення для першого в історії позаземного дрона.

Місія НАСА Mars 2020: яка була роль дрона 

Під час планування місії вважалось, що Ingenuity мав здійснити пʼять тестових польотів і за 30 днів закінчить свою місію, але він перевершив очікування більш ніж у 14 разів. Вертоліт літав над областями наукового інтересу, щоб робити зображення та допомагати визначити цілі роботу-марсоходу Perseverance для детального аналізу. 

Ingenuity прибув на Марс 18 лютого 2021 року. Він був закріплений за роботом-марсоходом Perseverance і летів туди в рамках масштабної місії Mars 2020. Головною метою місії було дослідження середовища на Червоній планеті: його поверхні, геологічних процесів та історії формування та розвитку планети. Вертоліт також мав на меті довести, що польоти також можливі та за межами Землі. Він вперше здійнявся над поверхнею 19 квітня 2021 року (навесні на Марсі починаються сприятливі умови).

Про місію Національне космічне агентство США вперше оголосило 4 грудня 2012 року на осінній зустрічі Американського геофізичного союзу у Сан-Франциско. Вона передбачала доставку на Червону планету марсохода Perseverance. Запуск ракети з марсоходом на борту відбувся 30 липня 2020 року. 

Дані з вертольота допоможуть NASA у розробці майбутніх летальних апаратів для Марсу. Протягом свого перебування на планеті, Ingenuity отримав кілька оновлень програмного забезпечення, які допомогли краще впоратись із небезпечними польотами, струшувати пил після піщаних бур та пережити зиму.

«Нікого не повинно дивувати, коли перші астронавти приземляться на Марсі, а літаки літають над ними в марсіанському небі, щоб зафіксувати цей момент … Ми не можемо пишатися нашим маленьким міцним першопрохідцем», — каже менеджер проєкту Тедді Цанетос.

Раніше Заборона розповідала про першу за 50 років місію США на місяць. Модуль Peregrine згорів у атмосфері Землі, через неспроможність завершити завдання.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій