Читаєте зараз
Перший в історії «дотик» до Сонця. Зонд NASA зробив гігантський стрибок для науки

Перший в історії «дотик» до Сонця. Зонд NASA зробив гігантський стрибок для науки

Markiian Oliiarnyk
Зонд Parker
  • Сонячний зонд Parker пролетів крізь верхній шар атмосфери Сонця і зібрав інформацію про сонячну матерію.
  • В історії космічних досліджень це вперше, коли космічний апарат настільки наблизився до нашого світила.
  • Наступне проникнення до корони Сонця заплановане на січень 2022 року.

Спеціальний космічний зонд NASA під назвою Parker пройшов крізь критичну поверхню Сонця і потрапив до верхнього шару його атмосфери. Апарат зібрав дані про сонячну матерію і магнетичні сили, які діють всередині нашої зірки. Отримана інформація має допомогти вченим зрозуміти, чому атмосфера Сонця так нагрівається, а також чому виникають так звані сонячні вітри.

Заборона розповідає про історичне досягнення місії NASA з дослідження верхніх шарів атмосфери Сонця.


Зонд Parker «доторкнувся» до Сонця  

14 грудня 2021 року в NASA повідомили, що автоматизований сонячний зонд Parker вперше в історії космічних досліджень «доторкнувся» до Сонця, пролетівши крізь його корону (верхній шар атмосфери).

Сюжет про проникнення космічного зонда Parker в атмосферу Сонця. Відео: NASA Goddard/YouTube

«Наше відкриття знаменує собою один важливий крок для місії Parker Solar Probe й один гігантський стрибок для всієї науки про Сонце. Перша посадка на Місяць дозволила вченим зрозуміти, як сформувався наш супутник, так само і дотик до самої матерії, з якої складається Сонце, допоможе вченим розкрити важливу інформацію про нашу найближчу зірку і її вплив на Сонячну систему. Все, що ми дізнаємося про Сонце, допоможе нам отримати більше інформації про інші зірки у Всесвіті», — заявив Томас Цурбухен, керівник наукових місій NASA.

На відміну від Землі, Сонце не має твердої поверхні. Натомість у нього є атмосфера, в якій дрібні плазматичні частинки формують певну матерію, яка притягується гравітацією і магнітними силами до ядра зорі. Під дією тиску і тепла ця матерія відштовхується від ядра і досягає межі, де гравітація її не може втримати. В результаті іонізовані частинки плазми вилітають з корони Сонця і утворюють так звані сонячні вітри.

Видно під час затемненень: як зонд Parker вивчав псевдопотоки

28 квітня 2021 року на висоті 13 млн кілометрів від поверхні Сонця зонд Parker пройшов крізь так звану критичну поверхню Альвена (межа між короною Сонця і зоною сонячних вітрів) і потрапив до верхнього шару атмосфери. Всього за цей обліт він тричі входив і виходив у корону, що довело теорію про те, що поверхня Альвена не є сферичною. Загальний час перебування апарату у верхньому шарі атмосфери Сонця, де температура сягає 500 тисяч градусів Цельсія, становив майже п’ять годин.

Занурившись ще глибше в сонячну атмосферу, приблизно на відстані 10.4 млн кілометрів від поверхні Сонця, зонд пройшов крізь аномальні явища, відомі як псевдопотоки. Ці масивні магнетичні структури, виявлені ще у 2019 році, підносяться над поверхнею Сонця, тому їх можна побачити із Землі під час сонячних затемнень.

Псевдопотоки Сонця. Фото: NASA/Johns Hopkins APL/Naval Research Laboratory

За допомогою чаші Фарадея (Faraday cup) зонд Parker зібрав інформацію про частинки сонячної плазми й магнітні поля, яка допоможе вченим зрозуміти, як працює Сонце.

Місія Parker Solar Probe з дослідження Сонця

Місія Parker Solar Probe (або Parker Solar Plus) — це місія NASA з дослідження атмосфери Сонця. Однойменний зонд, спроєктований так, щоб максимально близько наблизитися до зірки, був запущений у серпні 2018 року з космодрому на мисі Канаверал, що у Флориді. Наприкінці жовтня того ж року він побив рекорд наближення до Сонця, встановлений німецько-американським апаратом Helios 2. 

Свою назву зонд отримав на честь американського астрофізика Юджина Паркера, який у 1958 році першим припустив існування сонячного вітру. Апарат має чотири комплекти різних наукових інструментів, які захищені корпусом із вуглепластику товщиною 11.43 сантиметрів. У NASA сподіваються, що місія дозволить науковцям зрозуміти причини та природу нагрівання корони Сонця, а також виникнення сонячного вітру.

План місії Parker Solar Probe. Інфографіка: NASA’s Goddard Space Flight Center/Mary P. Hrybyk-Keith

Зонд Parker продовжить наближатися до Сонця по спіралі, поки не досягне відстані 6.2 млн кілометрів від поверхні зірки. Наступний обліт запланований на січень 2022 року. У NASA очікують, що апарат знову пролетить через корону нашої зірки.

Раніше Заборона розповідала про місію NASA під назвою DART, в рамках якої космічний апарат зіштовхнеться з невеликим астероїдом, щоб перевірити гіпотезу, чи можна взагалі змінити траєкторію руху космічного тіла, яке наближається до Землі.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Нагору