Антарктида для китів – величезна їдальня, заради якої вони пропливають і вісім тисяч кілометрів, і більше. Головна страва в меню – криль. Це основа антарктичної екосистеми. Ним харчуються не тільки кити, але і тюлені-крабоїди, і пінгвіни. Якщо подивитися згори, то на поверхні води можна побачити чудернацькі візерунки із бульбашок, наче там раптом проявилися малюнки з пустелі Наска. Це роблять кити, аби захоплювати в повітряні пастки криль. Найбільше тут горбачів. Їхня популяція швидко відновлюється після втрат, спричинених китобійним промислом. «Горбачі делікатні, а косатки допитливі, підходять до людей із цікавості, можуть навіть імітувати звуки мотору зодіака», – посміхається Оксана. Цього сезону їй із колегами пощастило побачити біля української станції південного гладкого кита. У цих краях він дуже рідкісний гість – раніше поблизу станції його не помічали. «Це північніший вид і спостерігати його тут почали через зміни клімату. Цікаво, що буде далі. А далі їх, напевно, більшатиме», – передбачає вона. Натомість малих смугачів, яких було дуже багато, усе менше, як і льоду, до якого вони дуже прив'язані. Такі результати досліджень американських колег, які вже не один рік працюють у районі Антарктичного півострова. У 2019 році українці долучаться до цих досліджень – відбиратимуть зразки тканин тварин та аналізуватимуть розміри популяцій і шляхи їхніх міграцій. Або зразки води, у якій кити залишають свій слід. Коли вони рухаються, з них «сиплеться» ДНК, по якій потім можна дізнатися багато цікавого.
Антарктида для Оксани – лабораторія для досліджень, місце, де можна робити те, що любиш найбільше. «Досі китів на нашій станції не вивчали, а тюленів – лише в деяких аспектах за ініціативою окремих зимівників», – пояснює вона. В Антарктичному центрі вона займається розробкою базової програми регулярного моніторингу морських ссавців. А за кілька місяців повернеться на станцію в сезонну експедицію. Якщо пощастить, то залишиться там на рік.
Із 27 вересня 2018 року на сайті Антарктичного центру розміщене повідомлення: розпочався конкурс із відбору команди полярників для 24-ї Української антарктичної експедиції – уперше без жодних гендерних обмежень. Цього року центр отримав рекордну кількість заявок, приблизно 20% з яких від жінок. Заявку Оксана вже подала. Хоча вона й переконана, що її місце там, «лотерейний білет треба купити».
«Мамо, до мене приїхала журналістка, питає, як ви з татом ставитесь до моєї роботи», – сміється в слухавку Оксана, а потім обертається до мене. «Сказала, що погано. Але це не точно», – і знову сміється. Нещодавно на день народження мама подарувала їй великого іграшкового пінгвіна.