'
Читаєте зараз
Викрадення Чауса. Що відбувається довкола одіозного екссудді та хто причетний до справи

Викрадення Чауса. Що відбувається довкола одіозного екссудді та хто причетний до справи

Hanna Belovolchenko
Викрадення Чауса. Що відбувається довкола одіозного екссудді та хто причетний до справи

Екссуддю Дніпровського суду Києва Миколу Чауса, якого підозрюють у хабарництві, нібито викрадали двічі. Вперше — у 2016-му, коли він опинився в Молдові. Щоправда, є підстави вважати, що він туди втік за власним бажанням. Вдруге — у Кишиневі у 2021-му. Чи був бодай один з інцидентів реальним викраденням — невідомо. Та 17 травня в мережі з’явилося відео, на якому чоловік, схожий на Чауса, каже: цьогорічне викрадення фальшиве, а от інцидент 2016 року — ні. Заборона розповідає, хто такий Микола Чаус та чому його постійно «викрадають».


Хто такий Микола Чаус

Микола Чаус — суддя Дніпровського районного суду Києва. У 2015 році дисциплінарна комісія Вищої ради юстиції рекомендувала звільнити Чауса за порушення присяги, оскільки він був одним із тих, хто приймав політично вмотивовані рішення про арешт учасників Майдану у 2013-2014 роках. Втім, цього так і не зробили.

Також Чаус — суддя, завдяки якому в Монако зміг втекти найближчий соратник експрезидента України Віктора Януковича — Юрій Іванющенко (відомий під прізвиськом Юра Єнакієвський). Іванющенка звинувачували в незаконному збагаченні на майже два мільярди гривень і тому, що він заволодів 170 мільйонами гривень державних коштів, які Україна отримала від продажу Японії квот на викиди парникових газів. Чаус у 2016-му скасував розшук Іванющенка, той зміг вільно пересуватися між країнами і врешті утік у Монако.

Особливо відомим громадськості Чаус став після того, як Національне антикорупційне бюро у 2016-му запідозрило його у хабарництві. Фігурантці справи про збут наркотиків загрожувало до семи років позбавлення волі, а Чаус дав їй п’ять років умовно. 150 тисяч доларів хабаря правоохоронці знайшли у двох скляних банках, які суддя закопав на власному подвір’ї. Затримати самого Чауса вони не змогли через суддівський імунітет. Верховна рада дозволила арештувати суддю через місяць, але на той момент він уже втік — припускали, що до анексованого Криму. За цей випадок хабарництва Чаусу досі загрожує від 8 до 12 років позбавлення волі. Проте в Україні його не бачили давно, і, відповідно, судити немає кого.

Де дівся Чаус

Микола Чаус не був в Україні з 2016 року. Він переїхав у Молдову — нібито збирався отримати там політичний притулок і переховувався від українських правоохоронців. Видання RISE Moldova провело розслідування й дійшло висновку, що втекти за кордон Чаус зміг завдяки сприянню колишнього президента України Петра Порошенка, президента Молдовської бійцівської асоціації FEA Доріна Даміра й київського бізнесмена з Молдови В’ячеслава Турку. Екссуддю нібито вивезли чартерним рейсом за чужим паспортом.

У Кишиневі, за даними ЗМІ, Чаус вільно пересувався, іноді — «у супроводі чоловіків спортивної зовнішності, схожих на тілоохоронців». Сім’я Чауса також мешкає в Молдові. 

15 березня 2021 року Молдова остаточно відмовила Чаусу в політичному притулку. Хоча рішення про екстрадицію судді теж не ухвалили попри офіційний запит Києва.

Водночас дружина Чауса Світлана вважає, що у 2016-му її чоловіка викрали — мовляв, він нікуди не збирався виїжджати.

«За його словами, він не пам’ятає, як опинився в Молдові. Він ніколи про це ні з ким не говорив. Його вивезли сюди [в Молдову] без його згоди й утримували залякуванням», — заявила вона у квітні 2021-го.

На думку дружини екссудді, до тодішнього «викрадення» причетні колишні адвокати її чоловіка — Андрій Смирнов, який сьогодні є заступником керівника Офісу президента, та Кім Веремійчук, а також наближений до Порошенка ексдепутат Олександр Грановський. Останній, на думку дружини, причетний і до хабаря, за який Чауса переслідують правоохоронці. Знайдені у 2016 році 150 тисяч доларів Світлана Чаус називає провокацією.  

Було викрадення чи ні

Чим Чаус займався п’ять років та чи дійсно весь цей час був у Молдові — невідомо. Але 3 квітня 2021-го його нібито викрали в центрі Кишинева. Мережею тоді розійшлися відео низької якості, на яких видно автомобіль Mercedes-Benz, вантажний мікроавтобус і штовханину між людьми.

«Його викрали біля спортцентру, де тренується син. Запхали в мікроавтобус і повезли геть», — каже адвокат екссудді Юліан Балан. За його словами, разом із Чаусом викрали також сина та охоронців, але пізніше їх залишили під мостом зв’язаними. Мотивів ймовірного викрадення він не називав.

У телеграм-каналах також поширювали фото людини, схожої на Чауса. На знімку видно, що в нього пошкоджена рука й гематома під оком. Фото супроводжував підпис, що Чаус перебуває в Європі та «здає всіх, хто його утримував і прикривав».

Дружина Чауса заявляла, що чоловіка викрали через його «чітку позицію щодо повернення в Київ». 

У Міністерстві внутрішніх справ Молдови повідомили, що встановили особи декого з викрадачів, і одного затримали. Молдовські правоохоронці припустили, що Чауса викрали іноземці, які приїхали з України. Злочинці переписувалися українською, сказали у МВС. Правоохоронці перевірили десятьох людей, ймовірно залучених до справи. Усі вони — громадяни України, причетні до розвідки та правоохоронних органів. Результатів розслідування наразі немає.

Президентка Молдови Мая Санду заявила, що викрадення людини неприпустиме й вимагала у спецслужб та правоохоронців з’ясувати, що трапилося. Водночас депутати молдовської Партії соціалістів звинуватили у викраденні саму Санду та співробітників Служби інформації та безпеки — ймовірно через внутрішні політичні конфлікти. Парламент Молдови створив комісію з розслідування обставин викрадення Чауса.

Українська сторона заявила, що нічого не знає про це. Проте вже за місяць, у травні, Служба безпеки України відкрила справу про викрадення.

Відео від Чауса та версії

17 травня в телеграм-каналі екссудді з’явилося відео, на якому чоловік — ймовірно, Микола Чаус — заявив, що ніякого викрадення не було.

«Як бачите, я живий-здоровий і все у мене добре. Наразі я перебуваю в цілковитій безпеці і гарно почуваюся. Окрім того, усі мої кінцівки на місці і щелепа без видимих пошкоджень», — йдеться у відео.

Він додав, що викрадення дійсно було, але у 2016-му, коли його вивезли до Молдови: «З того часу мене постійно залякували розправою, змушуючи перебувати в Молдові. Люди, дотичні до цього, боялись і бояться, що я повернусь і почну говорити. Дякую друзям, що допомогли мені уникнути тюрми й вірної смерті», — каже він.

Українські й молдовські правоохоронці наразі відео не коментували. А от адвокат Чауса повідомив, що заяву про викрадення, якого не було, той зробив під тиском. 

Наразі достеменно невідомо, чому з Чаусом відбувається те, що відбувається. Зокрема, чи справді його викрадали. Деякі політологи припускають, що до цього може бути причетний Порошенко або його люди — мовляв, після повернення Чаус може відверто розповісти про тиск на суди за часів п’ятого президента.

Інша версія — діяльність іноземних спецслужб, які працюють, аби Україні та Молдові не вдалося налагодити політичні й дипломатичні відносини.

Третя версія пов’язана з тогорічною операцією в Мінську. Тоді там затримали російських найманців із приватної військової компанії «Вагнер», які воювали на Донбасі. Після того, як силовики доповіли про операцію Офісу президента, її спочатку відклали, а потім просто провалили — Білорусь віддала «вагнерівців» Росії. За інформацією ЗМІ, доповідав про операцію тодішній начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Василь Бурба. Він заявив, що операцію провалили через зраду, та вимагав перевірити всіх причетних: керівника Офісу Андрія Єрмака, заступника Офісу Романа Машовця, радника президента Руслана Демченка. Але цього ніхто не зробив. Зараз провал операції із затримання російських найманців розслідує міжнародна журналістська група Bellingcat. І це розслідування бентежить представників Офісу президента, тож вони намагаються дискредитувати його та ймовірних спікерів. Журналіст Юрій Бутусов каже: зараз Бурба — чи не найголовніший свідок у справі «вагнерівців», тому влада намагається отримати «хоч якісь свідчення» проти нього. Зробити це можна через Чауса, отримавши свідчення про те, що його допомагав вивезти з країни саме Бурба.

Ще одна версія пов’язана із заступником Керівника Офісу президента Андрієм Смирновим. Він фігурує в справі Національного антикорупційного бюро про втечу Чауса у 2016-му — за версією слідства, тоді ще адвокат Смирнов допомагав екссудді переховуватися до втечі в Молдову. Смирнов, за даними ЗМІ, — «своя людина» на Банковій, яка впливає на Державне бюро розслідувань, аби прикривати потрібних людей. Тому його не хочуть втрачати. Згідно з цією версією, Чауса нібито викрали, аби змусити його не свідчити проти Смирнова.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій