'
Читаєте зараз
«Вільні від ЛГБТ-ідеології». Як гомофобна політика в Польщі виходить на новий рівень

«Вільні від ЛГБТ-ідеології». Як гомофобна політика в Польщі виходить на новий рівень

Coda

У липні на президентських виборах в Польщі повторно переміг Анджей Дуда. Його передвиборча кампанія вирізнялася гомофобними висловлюваннями, а в країні в цей час почастішали напади на геїв. Тепер польська влада вирішила фінансово підтримувати міста, які оголошують себе «вільними від ЛГБТ-ідеології». Цей термін активно застосовував і сам Дуда в своїй програмі — він вважає, що Польщі нав’язують «ЛГБТ-цінності». Видання Coda написало про те, що відбувається в Польщі — публікуємо їх текст із невеликими змінами та доповненнями.


На південному сході Польщі є невелике містечко Тухув, в якому живе трохи більш ніж 6 тис. людей. У січні цього року місцева влада оголосила, що місто «вільне від ЛГБТ-ідеології». На в’їзді навіть встановили відповідну табличку.

Словосполучення «ЛГБТ-ідеологія» активно вживав президент Польщі Анджей Дуда, поки тривала передвиборча кампанія. Дуда багато в чому побудував її на гомофобії. Він говорив, що за радянських часів у школах дітей намагалися «ідеологізувати» і нав’язати більшовизм, а зараз на уроках сексуальної освіти намагаються прищепити «ідеологію ЛГБТ».

Активісти і правозахисники кажуть, що в країні зростає гомофобія. Останній яскравий приклад — уряд вирішив профінансувати Тухув після того, як Європейський Союз відхилив його заявку на грант у відповідь на рішення стати містом, «вільним від геїв». Передавши близько $68 тис., польський уряд приблизно потроїв суму, яку муніципалітет міг би отримати від ЄС.

«Це не просто заміна тієї самої суми. Уряд спеціально дав більше грошей, щоб показати іншим містам, що їм не слід боятися ухвалювати такі рішення», — пояснює гей-активіст і фотограф Барт Сташевський.

Державна гомофобія

Тухув — не єдине місто, що ухвалило таку резолюцію. Близько 100 муніципалітетів по всій Польщі проголосили себе вільними від того, що вони називають «ідеологією ЛГБТК». У липні ЄС оголосив, що не фінансуватиме шість польських міст, які зробили аналогічні заяви.

Барт Сташевський з січня подорожує такими містами, документуючи життя ЛГБТК-людей, які живуть у них. «Це огидно і жахливо, — нарікає він. — Приклад того, що польська держава підтримує гомофобію виразніше, ніж будь-коли».

Фото: Bart Staszewski/LGBT-Free Zones Project

Сташевський — член Love Does Not Exclude, найбільшої польської ЛГБТ-організації. За його словами, після переобрання Дуди дедалі менше людей захотіли сфотографуватися для його проєкту. У великих містах поліція затримує активістів за протести проти того, що багато хто називає гомофобією — вантажівок з анти-ЛГБТК-повідомленнями, на яких їздять вулицями прихильники так званих сімейних цінностей.

Гомофобія на виборах

Гомофобія давно присутня в цій, здебільшого католицькій і консервативній, країні. Однак влітку, під час передвиборчої кампанії, права геїв стали центральною проблемою. «У нас буде вибір між біло-червоною Польщею в особі нинішнього президента і райдужної Польщею», — говорив голова виконкому правлячої правої партії «Право і справедливість» напередодні президентських виборів.

Заборона вже писала про те, як польський президент підігрівав гомофобію в суспільстві. Напередодні другого туру Дуда підписав проєкт поправок до Конституції Польщі, що забороняє гомосексуальним парам усиновлення дітей. З юридичного погляду це було неможливо і раніше, але Дуда наголосив, що дуже радий «підтримувати польську родину, захищати польських дітей, діяти так, щоб польське суспільство могло розвиватися якнайкраще».

Фото: Bart Staszewski/LGBT-Free Zones Project

На тлі таких заяв у Польщі почастішали напади на геїв. Хоча Дуда випередив свого ліберального суперника Рафалу Тшасковського всього на два відсотки. Проте, схоже, що гомофобна політика в Польщі буде тільки посилюватися.

«Під час виборів усі думали, що це була просто політична гра, — каже Сташевський. — Тепер же бачать, що все триває. Я думаю, що все дедалі гіршатиме. Ми — вороги народу».

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій