'
Читаєте зараз
Пожива для мозку: рекомендації музики, літератури та відео від Стаса Корольова

Пожива для мозку: рекомендації музики, літератури та відео від Стаса Корольова

Polina Vernyhor
Пожива для мозку: рекомендації музики, літератури та відео від Стаса Корольова
https://youtube.com/playlist?list=OLAK5uy_lgz4rSG8lZE6yGyxNMWCJSe-U2OlmAgcc

Заборона запускає проєкт «Рекомендації». Час від часу ми публікуватимемо підбірки книжок, фільмів, серіалів або музики від цікавих людей, які шарять. У другому тексті представлена підбірка музики, відео та літератури від українського музиканта Стаса Корольова. Раніше Стас виступав у складі гурту YUKO, а після його розпаду випустив сольний альбом O_x. Публікуємо його поради від першої особи.


Я назвав цю підбірку «Пожива для мозку». Бо чим є інфоконтент, як не їжею для інтелекту? І, зрештою, ти є тим, що ти споживаєш. Впевнений, що ця теза залишається справедливою і в інформаційному розрізі.

Музика

Останнім часом мало слухаю музики, бо вуха зайняті її створенням. А прослуховування — процес, який через профдеформацію потребує ресурсів, бо мозок автоматично все, що чує, розкладає на мультитрек. Я навіть у таксі досить часто прошу вимкнути радіо, бо воу-воу, я не підписувався розкладати на атоми оце, що зараз у тебе, друже таксисте, грає. Хоча інколи це цікаво — препарувати радіомузику. У міру, звісно. А коли вмикаю музику свідомо, то найчастіше це щось із цього списку:

The Strokes — The New Abnormal

Я просто фанат, тому «Строукси» мені як мед у вуха. Хочеш розслабитися — вмикай їхній останній альбом і ніякого ресурсу не потрібно. Навпаки: усе знайоме, улюблене. Я навіть дещо звідти в альбом свій нахабно забрав — так сильно вони в мені проросли.

Squarepusher

Як не дивно, зубодробилку цього продюсера, попри її гіперінформативність, моя голова щоразу зустрічає з гостинністю. Дякую, дякую, Томасе Дженкінсоне, feed me weird things ще і ще.

Recondite

Нещодавно в потязі «Київ — Костянтинівка» я відкрив для себе заново Recondite, коли шукав музику, під яку можна було б почитати книжку та захиститися від звуків, що створювала дитина у сусідньому ряду. Найбільше з визначень музичного стилю Recondite мені подобається «meditative techno» — на противагу Squarepusher, тут мінімум інформативності, максимум атмосфери.

Radiohead — Moon Shaped Pool

Це дуже важливий альбом для мене. Я його слухаю перед виступами. Це мій камертон. Він мене повертає у вихідну точку. 

Вагоновожатые — «Вогнепальне»

Третій реліз Вгнвж став кроком уперед для «старічуль». Навіть не стільки через повний перехід на українську, а й через те, що в піснях вони відійшли від пропрацьованої схеми «врив / змістовна частина / врив», стали по-хорошому складнішими в композиційному плані. 

Це новий рівень музичного сторітелінгу — завдяки йому мурашок стає тільки більше. Це я чітко зрозумів на їхньому червневому лайві, бо там вони спочатку відіграли повністю послідовно «Вогнепальне», а потім був сет зі старих пісень. 

Kurs Valüt — Kurs Valüt

Дніпровський холодний синтетичний концептуальний гурт тішить мене. Ти його вмикаєш і слухаєш не тому, що… ну, треба послухати ідейно близький гурт. А тому, що заходить і залишається. Тішить і те, що хоч хтось, на відміну від мене, якісно й послідовно сповідує чітку стилістичну ідею. Можна її споживати паличками й не перейматися, що кожна нова страва потребуватиме нового одягу й сетингу.

Thuyѳne — Existence

Thuyѳne — це мультилінгвальна українська артистка з п’ятьма підписниками на ютуб-музиці, у якій я бачу обличчя. Обличчя — це дуже важлива складова артиста. Без обличчя ти ніхто. А коли в тебе є ти, можна пробачити й сирі аранжування, й огріхи у зведенні. Навіть більше: усі ці недоліки починають працювати на артиста. Він стає об’ємнішим та виділяється серед інших. А бути мультилінгвальною і водночас цільною і виразною — складне завдання.

Відео

Наступає час, коли мій ресурс вичерпано і найкраще, на що я здатен, — це залипати в ютуб. Інколи звідти можна дістати щось справді цінне. Ось мій улов для вас.

ZMOVA: Ragapop у національній кінематеці України

Я не назвав гурт Ragapop у музичному блоку тільки тому, що вирішив зберегти їх для порад стосовно відео. Це той тип артистів, якого, як на мене, нам не вистачає в сучасній українській музиці. Вони чітко розуміють, що роблять, можуть обґрунтувати кожне своє рішення і не приймають компромісів. Тому, навіть якщо ти з ними не згоден або тобі не подобається їхня музика, ти все одно не можеш їх не поважати. 

Kurzgesagt — In A Nutshell

Це мій улюблений наукпоп-канал на ютубі. Приклад доступного, цікавого, новаторського, не поверхневого освітнього контенту, який я дивлюсь одразу, щойно він виходить. Творці Kurzgesagt проводять ретельну роботу з джерелами, не дають простих і однозначних відповідей там, де все дійсно не так однозначно. Вони колаборують з такими людьми, як Джон Грін та Тім Урбан (наполегливо рекомендую ознайомитися також із їхніми дітищами: каналом Crash Course та блогом Wait But Why відповідно). А ще я отримую потужне естетичне задоволення від їхнього дизайну та рішень із візуалізації.

Obraz

Ютуб-канал з винахідливими відео на тему когнітивних викривлень. Якщо ви не знайомі з цим поняттям, Obraz — один з найкращих способів з ним познайомитися. Ви будете вражені, я гарантую. А якщо знайомі, то дуже непогана ідея періодично оновлювати знання про ці викривлення. Бо є відчуття, що ти в принципі достатньо про них знаєш, але все одно набагато частіше, ніж хотілося б, стаєш їхньою жертвою. 

The Midnight Gospel

Психоделічно-філософський мультфільм від творця Adventure Time Пендлтона Варда та подкастера й коміка Дункана Трасела. Суперінформативний мульт, який після першого разу можна одразу передивлятися: на другий раз буде ще цікавіше.

Література

Чекайте, але чому. Тім Урбан

Усе ж таки розповім про Тіма Урбана окремо. Фактично це одна стаття, але вона така велика, що якби не була розбита на частини, була би книгою. Story of us Тіма Урбана — фундаментальне дослідження людської природи та природи суспільства, що сильно вплинуло на мій світогляд. Просто зробіть це. Прочитайте цей цикл. В мережі є переклади. На додачу ще й геніальні ілюстрації.

Як працює музика.
Девід Бірн 

Моя дружина, режисерка і віджейка мого лайву Настя Весна порадила мені прочитати цю книгу як один з етапів підготовки до презентації альбому наживо. Книжка не тільки допомогла мені зробити лайв, а ще й була цікавішою за ютуб, художню літературу, третіх «Героїв» та об’їдання. Показана не тільки музикантам.

Як працює музика. Девід Бірн

Завжди замало. Джудіт Ґрізел 

Оскільки я хочу говорити публічно про залежності, наркоманію, стигматизацію наркозалежних, невидимість цієї проблематики для всіх, окрім поліції, мені потрібно краще розуміти механізми цього явища з погляду нейронауки. Ось книга, яка у цьому допомагає. Моя дружина каже, що це книжка про кожного. Наклад — лише 1500 (!) примірників. 

Проблема трьох тіл. Лю Цисінь 

На початку цього року, після курсу психотерапії та спроби перезавантажити своє життя, я став згадувати, від яких занять раніше я отримував задоволення. Я згадав, що дуже любив наукову фантастику. І тривалий час вважав, що моя улюблена художня книга — «Навіть боги» Айзека Азімова. Хоча вже років так 7 не читав художки взагалі. Перечитав. Знову впевнився в тому, що друга частина цієї книги — вічний шедевр (поки пишу, мурашки побігли). 

Почав читати про підрозділи наукової фантастики й обрав собі напрям «тверда фантастика» — тобто та, що намагається бути максимально науковою. Трилогія «Проблема трьох тіл» — яскравий представник сучасної твердої наукової фантастики. Це й буде останньою стравою, яку я вам порекомендую.

Проблема трьох тіл. Лю Цисінь

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій