'
Читаєте зараз
Прибуток 100 найбільших іноземних компаній, що лишилися в РФ, зріс у майже півтора раза. Хто і чому досі спонсорує війну

Прибуток 100 найбільших іноземних компаній, що лишилися в РФ, зріс у майже півтора раза. Хто і чому досі спонсорує війну

Novaya Gazeta Europe
Автор:

Західний бізнес на третій рік повномасштабного вторгнення Росії в Україну продовжує створювати видимість виходу з російського ринку. Але насправді цілком успішно заробляє в країні-агресорці. 2023 року сумарний чистий прибуток 100 найбільших іноземних компаній в РФ зріс до 1,3 трлн руб. (близько $14,2 млрд). Це в 1,4 раза більше порівняно з 2021-м.

Як наповнюється бюджет та спонсорується війна, навіть якщо самі компанії не завжди можуть ними скористатися, розповідає «Нова газета Європа». Заборона публікує текст зі скороченнями.


Іноземний бізнес і російський бюджет

Здебільшого доходи західних компаній, що залишилися в Росії, заморожені Кремлем: закордонним інвесторам заборонили виводити прибуток і дивіденди. Кошти стали додатковим паливом для російської економіки, яка під час війни лише зростає.

Наприклад, так заробляють російські банки: для них прибуток закордонних компаній став додатковим джерелом активів, які можна вкладати у фінансові інструменти, отримуючи дохід. Але головним бенефіціаром від роботи іноземного бізнесу став російський бюджет: 100 найбільших компаній у 2023 році перерахували в нього понад 400 млрд руб. як податок на прибуток. 

85% сумарного прибутку за підсумками 2023 року, або 1,1 трлн руб., припадає на 20 найбільших фірм. Своєю чергою, майже половина цієї суми припала на російські активи трьох глобальних гігантів — французької TotalEnergies, британської BP і австрійського банку Raiffeisen.

Читати більше новин в Telegram

Зростання прибутку іноземного бізнесу в РФ: підсумки 2023 року

З найбільших компаній найсильніший ривок зробив угорський OTP Bank. Всупереч обіцянкам, він не розлучається з Росією і збільшив чистий прибуток приблизно у 200 разів, зі 133 млн руб. у 2022 році до майже 25 млрд руб. у 2023-му. Банк пояснив це суттєвим зростанням доходів у роздрібному кредитуванні та трансакційному бізнесі. Уп’ятеро збільшився прибуток російського бізнесу в польського виробника упаковки Can-Pack.

Разом зі збільшенням прибутку «Роснефти» (через зростання видобутку та цін на нафту) зросла і частка прибутку, що припадає на її акціонера BP, — зі 170 млрд до 250 млрд руб. Більш ніж удвічі, з 37 млрд до 87 млрд руб., зросла і частка, яку міг би отримати Shell від своєї участі в проєкті «Сахалін-2», якби його пакет не був би фактично експропрійований російською владою. Два інші учасники цього проєкту, Mitsui та Mitsubishi, також подвоїли свій можливий прибуток.

Майже дворазовий ривок у прибутку стався й у виробника рослинних олій і харчових інгредієнтів американського Cargill та американського фармвиробника Johnson & Johnson, а також німецького енергетичного концерну Uniper — щоправда, активи останнього в Росії передали 2023 року в зовнішнє управління.

За два роки війни лідерами із заробітків стали російські «дочки» шести компаній: BP, Philip Morris, JTI, Mitsui, Cagrill та ING. Загалом їхній середній прибуток у 2022–2023 роках зріс майже на 97 млрд руб. до останнього передвоєнного року.

TotalEnergies: перечекати мовчки

TotalEnergies — приклад стратегії «перечекати мовчки». Французький концерн ніколи не озвучував планів вийти з Росії, де він володіє майже п’ятою частиною найбільшого приватного виробника газу «НОВАТЕК» та частками в підконтрольних «НОВАТЕК» газових заводах «Ямал СПГ» (20%) та «Арктик СПГ 2» (10%). І не просто володіє, а експортує ЗПГ до Європи з ямальського проєкту, на чому заробляє великий прибуток.

І тільки після того, як США ввели санкції проти «Арктик СПГ 2» (він поки що працює лише на третину потужності), TotalEnergies, як і ще один акціонер цього проєкту, японська Mitsui, були змушені оголосити форс-мажор і відмовитися від закупівель газу з цього заводу.

Цікаво, що TotalEnergies, швидше за все, й надалі зароблятиме на участі в «НОВАТЕК», яким володіють близький до Кремля магнат Леонід Міхельсон і старий знайомий Путіна Геннадій Тимченко, та його газових проєктах. Адже, за даними джерел Bloomberg, Євросоюз у 14-му пакеті санкцій планує заборонити європейським компаніям не експорт ЗПГ до Європи, а лише перепродаж російського ЗПГ на інші ринки. Такі операції потрібні, наприклад, щоб перекачати скраплений газ із танкера льодового класу, який забирає вантаж з порту в Арктиці, на звичайний танкер, що йде в теплі моря і фрахт якого коштує дешевше.

Загалом до групи «мовчки перечекати» входять 43 компанії, які у 2023-му заробили 400 млрд руб. — трохи менше, ніж за підсумками 2022 воєнного року, коли вони отримали сумарний чистий прибуток 415 млрд руб.

Компанії, що обіцяли піти з Росії, але не пішли

До групи тих, хто заявив про припинення роботи, але продовжив нарощувати прибуток у Росії, входять 37 компаній. Вони виявилися найуспішнішими: у 2023 році вони сумарно заробили в Росії майже 760 млрд руб. (682 млрд руб. — роком раніше). Найбільшими представниками цієї групи є британський енергетичний концерн ВР та австрійський банк Raiffeisen.

BP перестала враховувати у звітності належні їй 19,75% у «Роснефти», показавши через це скорочення видобутку, запасів та грошових потоків. І запевняла ринок у тому, що продовжує розглядати варіанти завершення виходу. 

При цьому через введені владою Росії обмеження на вихід компаній у BP немає жодних варіантів продажу цього активу (як і в ще однієї глобальної компанії, Glencore, яка володіє пакетами в «Роснефти» і в підконтрольному Олегові Дерипасці виробнику алюмінію та енергії En+). Сваритись із Кремлем вона, схоже, теж не збирається. У підсумку BP продовжує формально залишатися мажоритарним, але великим акціонером «Роснефти».

Інша компанія, яка не збирається ускладнювати відносини з російською владою, — банк Raiffeisen. У квітні регулятор — Європейський центральний банк — вимагав від австрійської фінустанови (та інших іноземних банків) урізати кредитування російських клієнтів на 65%, а також суттєво скоротити міжнародні платежі, хабом для яких став банк. Крок здається потужним, доки не знати дедлайну — до 2026 року.

Дуже непогано почуваються на російському ринку Philip Morris і Japan Tobacco: вони заробили прибуток, відповідно, 56 млрд і 47 млрд руб.

Взагалі виробникам споживчих товарів та фінансових послуг вдається добре заробляти на російському ринку, який вони обіцяли залишити: чистий прибуток PepsiCo у 2023 році — 45 млрд, Procter & Gamble — 18 млрд, Coca-Cola — 10 млрд, банку UniCredit — 55,5 млрд руб.

Іноземний бізнес може виводити гроші з РФ

Іноземні компанії в Росії мають «велику кількість рублів», зокрема й в іноземних банках у російській юрисдикції, які не поспішають з-під неї виходити: треба ж комусь обслуговувати торгівлю з Євросоюзом, що залишилася, вважає економіст Сергій Алексашенко.

«Ці гроші… Ніхто не знає, коли їх дозволять вивести, коли їх дозволять кудись забрати. Нерезиденти-власники цих грошей нічого з ними зробити не можуть. Вони можуть купити лише російські держоблігації, чого вони з етичних міркувань не робитимуть, і отже, ці гроші висять як гроші до запитання у банків. Тому банки, де зберігаються гроші інвесторів, розпоряджаються ними самостійно — фактично це безплатні банківські ресурси, які дозволяють банкам добре заробляти», — каже економіст. З одержуваного прибутку банки теж сплачують податки, поповнюючи бюджет.

Втім, деякі економісти підозрюють, що «замкнені» далеко не всі гроші іноземців у Росії. І все залежить від того, яким чином інвестори показують у своїй бухгалтерії ці грошові потоки. Кошти необов’язково декларувати як прибуток, але і як витрати. Тоді їх можна вивести. Якщо є бажання, звісно.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій