Читаєте зараз
Причетний до падіння МН17 і знищення Сирії: хто командував нападом з Білорусі 

Причетний до падіння МН17 і знищення Сирії: хто командував нападом з Білорусі 

Ilona Kivva
Автор:
  • Російські війська на початку повномасштабного вторгнення позначали свою техніку і підрозділи літерами «V», «О», «Z».
  • На початку березня-2022 на територію Чернігівської області зайшли угрупування під маркуванням «О». Більшою мірою це були військові з Уралу та Сибіру, але очевидці кажуть, що серед них були і білоруси.
  • Керував цим нападом командувач Центрального військового округу Росії.

Генерал-полковник Олександр Лапін є одним з відповідальних за масовані бомбардування Сирії. Він відповідав за доставку на Донбас БУКа, з якого збили боїнг МН17. Тактику залити все вогнем Лапін використав під час боїв за Лисичанськ, фактично стерши місто.

Заборона розповідає про російського військового та його участь у повномасштабній війні. Більше про участь саме Лапіна в організації нападу на Україну з території Білорусі в перші місяці 2022 року читайте у великому розслідуванні Катерини Сергацкової та Романа Степановича.


Олександр Лапін: Сирія та МН17

Російський генерал-полковник з 2012 по 2014 рік був командувачем 20-ї гвардійської загальновійськової армії РФ. До її складу входить 53-та зенітна ракетна бригада, що базується під Курськом. Саме з цієї бази, за інформацією Bellingcat, на територію окупованої Донеччини доставили БУК, з якого 17 липня 2014 року було збито малайзійський боїнг МН17 з 298 людьми на борту.

Пізніше Лапін став головою штабу Повітряно-космічних сил Росії у Сирії. Зокрема, він відповідальний за масові бомбардування цивільного населення навіть на територіях, які знаходилися далеко від позицій повстанців. 

Олександр Лапін. Фото: ТАСС

Війська Білорусі в Україні: розслідування Заборони

Після сирійської кампанії Олександр Лапін командування Центрального військового округу Росії. З 24 лютого 2022 року став керівником командування сил «Центр», які заходили в Україну з території Білорусі. Це було найбільш нечисленне військове з’єднання, головним завданням якого, ймовірно, була підтримка взяття Чернігова.

Читати більше новин в Telegram

Саме його техніка маркувалася літерою «О». А входили у «Центр» нібито виключно бригади з Центрального військового округу РФ, тобто з Сибіру, Поволжя та Уралу. 1 березня 2022 року речник регіонального Управління сил тероборони «Північ» Віталій Кирилов розповів, що на Чернігівщину на техніці з маркуванням «О» зайшли білоруські війська. Колона рухалася з боку Городні в напрямку Чернігова. За час повномасштабної війни це була чи не єдина офіційна новина про вторгнення саме білоруських військ. 

«Тож під керівництвом Лапіна цілком могли діяти не тільки російські військові. Це підтверджують і очевидці подій. При цьому речник регіонального Управління сил тероборони «Північ» Віталій Кирилов в розмові з Забороною пояснив, що техніка російської армії позначалася різними літерами: найвідоміші — Z та V. Саме з Білорусі, за його словами, заходила техніка з маркуванням білого кола з чорним в середині. Тобто буква О нібито позначала не білоруських військових, а тільки напрямок», — вважають автори розслідування Заборони Катерина Сергацкова та Роман Степанович.

Віталій Кирилов, речник регіонального Управління сил тероборони «Північ». Скріншот: відео Заборони

Українські воїни витіснили «Центр» з напрямку і війська Лапіна перекинули на донецько-луганський напрямок. Зокрема, генерал відповідав за оборону Лимана. Це підтверджують публічні заяви Рамзана Кадирова та Євгена Пригожина, які публічно звинуватили генерала у невдачах після звільнення міста ЗСУ. А вже влітку-2022 ті ж підрозділи брали участь у знищенні Лисичанська. Після окупації міста командувач отримав звання героя Росії.

У жовтні-2022 військового фактично відсторонили від виконання обов’язків, але вже у січні 2023 року призначили начальником Головного штабу Сухопутних військ Збройних сил Росії.

Раніше Заборона розповідала про Валерія Герасимова, якого Кремль у січні-2023 призначив командувачем війною в Україні. Перестановка у вищому військовому командуванні може свідчити про зміну підходу до ведення бойових дій або ж про спробу підготувати новий масштабний наступ.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій