'

Призов обмежено придатних: у ТЦК пояснили, кого саме мобілізують

Ilona Kivva
Автор:
 • Є кілька груп хвороб, з якими можна не пройти ВЛК або принаймні отримати відстрочку. Перш за все, звільняють тих, хто має важкі патології.
 • На період дії воєнного стану обмежено придатні також підлягають призову, але служити можуть не у всіх військах.
 • У разі незгоди з висновком військово-лікарської комісії його можна оскаржити.

Є лише вісім діагнозів, з якими обмежено придатних не мобілізують до лав ЗСУ. Серед них безсимптомний ВІЛ, гепатити та вилікуваний туберкульоз. Наявність статусу не означає, що людину однозначно не призвуть, але її можуть відправити служити у військкомат чи частини забезпечення.

Заборона розповідає про обмежену придатність до військової служби.

Перелік хвороб військовозобов’язаних: зміни у вересні-2023

Командування ЗСУ спільно з МОЗ України розробили зміни до розкладу хвороб, станів та фізичних вад. Саме він визначає ступінь придатності до військової служби: придатний, обмежено придатний чи непридатний. 

Положення застосовується до всіх видів і родів Сил оборони України, тобто Збройні сили, Нацгвардія, ДПСУ тощо.

«Перелік хвороб по суті не змінився щодо кількості, тому що він побудований на міжнародній класифікації десятого перегляду, ми не можемо від неї відхилитися. Зміни вносять конкретику для лікарів, щоб усі максимально однаково трактували положення про військово-лікарську експертизу і щоб мінімізувати кількість помилок під час ухвалення рішень щодо придатності», — каже підполковник медичної служби ЗСУ Дмитро Мірошниченко.

Читати більше новин в Telegram

Зміни більшою мірою стосуються обмежено придатних. Так, ВЛК (військово-лікарські комісії) ухвалюватимуть рішення індивідуально — придатний, обмежено придатний, непридатний тощо. Якщо в людини є певна хвороба, яка не дозволяє за станом здоров’я виконувати обов’язки військової служби, то її призивати не повинні. А от у випадках, коли хвороба, приміром, перебуває у ремісії і це підтверджується лабораторним дослідженням, буде застосований індивідуальний підхід і ухвалене індивідуальне рішення щодо служби. Тобто обмежено придатних і надалі призиватимуть, але у таких випадках окрім основної постанови ВЛК, мають робити додаткову. По суті це рекомендація до служби за певної спеціальністю. У теорії там має бути прописано, у якому роді військ та на яких спеціальностях може перебувати людина: стрілок, танкіст тощо.

Як і раніше, обмежено придатні не зможуть служити в підрозділах спецпризначення ДШВ, морської піхоти, ССО, але вони можуть виконувати завдання у складі підрозділу забезпечення.

Призов в Україні: хто не може пройти ВЛК

Перелік хвороб, з якими людина вважається непридатною до військової служби, прописаний у «Положенні про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України». 

Є кілька груп хвороб, з якими можна не пройти ВЛК або принаймні отримати тимчасову відстрочку від призову. Перш за все, звільняються люди, які мають важкі патології: відсутність кінцівки, сліпота, глухота, розумова відсталість, шизофренія.

З якими хворобами не призивають:

 • хвороби очей — прогресуюче зниження зору, відшарування або розрив сітківки, глаукома обох очей, стійкий параліч рухових м’язів очного яблука, короткозорість/далекозорість одного ока (від 12.0 діоптрій або є астигматизм), повністю відсутнє очне яблуко;

Важливо! Люди, які мають дефекти очей та повік, орбіт, що супроводжуються вираженим порушенням рухових або зорових функцій на обох очах, вважаються умовно непридатними. Тобто якщо патологія не супроводжується зниженням зору, людину можуть призвати.

 • хвороби слуху — повна глухота на обидва вуха або глухонімота з вираженими вестибулярно-вегетативними порушеннями;
 • розлади психіки та поведінки — шизофренія, шизотипові, маячні або афективні розлади з загостреннями, що часто повторюються, важка форма розумової відсталості;
 • туберкульоз, але якщо людина пройшла лікування, то може бути призвана у воєнний час за рішенням ВЛК;
 • онкологія — непридатними є ті, хто має встановлений невиліковний діагноз;
 • майже всі ЗПСШ — тільки поки людина не пройде лікування;
 • захворювання системи кровообігу;
 • хвороби дихальної системи — хронічні бронхіти та пневмонії, ХОЗЛ, емфіземи та бронхоектатична хвороба, пневмоконіоз, пневмоніти, ідіопатична фіброзна форма альвеоліту, протеїноз, гемосидероз, будь-які хронічні гнійні та некротичні хвороби плеври, легенів та середостіння або важкою формою бронхіальної астми;
 • захворювання нервової системи — непридатні люди з гострими формами менінгіту, енцефаліту, мієліту, енцефаломієліту, внутрішньочерепним або внутрішньохребетним абсцесом, системною атрофією, дегенеративними патологіями, церебральним паралічем, паралітичний синдромом, хворобою Паркінсона, міастенію, розсіяним склерозом, захворюванням нервово-м’язового апарату, міопатією, дорсалгією, радикулопатією, цервікалгіює, ішіас, люмбаго;
 • патології сечостатевої системи — практично з усіма у тяжкій формі від служби звільняють, але ВЛК дивиться на тяжкість хвороби. У окремих випадках можуть визнати обмежено придатним;
 • хвороби кісток — непридатність ставлять при важких формах артриту, артрозу, ревматоїдного васкуліту, хворобі Стілла, синдромі Фелті, псоріатичній або ентеропатичній артропатії, ревматоїдному бурситу, подагрі, вузликовому поліартриту, хворобі Бехчета, кристалічній артропатії, а також при інших патологіях, що супроводжуються вираженим порушенням функції органу є причиною для непридатності до військової служби;
 • гепатити — вірусні у тяжкій формі, які супроводжуються вираженим порушенням роботи органів і систем;
 • захворювання травної системи — щелепно-лицьові аномалії (за винятком уроджених), що супроводжуються порушенням дихання, нюху, а також ковтальної, мовленнєвої та жувальної функції.

Обмежена придатність до служби: як оскаржити мобілізацію

У період дії воєнного стану цей список коротший, ніж у мирний час. Це (серед іншого) пов’язано з тим, що під час війни дозволено призивати обмежено придатних. Так, приміром, такий статус можна отримати навіть з онкологією у ремісії, інфекційними ураженнями травної системи та шкіри (кишкові інфекції, бактеріальні зоонози, захворювання центральної нервової системи, гельмінтози, педикульоз тощо), вродженим сифілісом чи захворюваннями ендокринної системи.

У воєнний час ВЛК ухвалює придатність до військової служби майже у всіх таких випадках, кажуть в Одеському обласному територіальному центрі комплектування.

Винятками є кілька статей положення про військово-лікарську експертизу:

 • 2-в — клінічно вилікуваний туберкульоз;
 • 4-в — вірусні гепатити з незначним порушенням функцій;
 • 5-в — безсимптомний ВІЛ;
 • 13-в — хвороби ендокринної системи з незначними порушеннями функцій;
 • 14-в — легкі короткотривалі хворобливі прояви розладів психіки;
 • 17-в — невротичні, пов’язані із стресом і соматоформні розлади (фобійні, тривожні, обсесивно-компульсивні, адаптаційні, соматофортні та інші невротичні розлади, неврастенія, реакції на тяжкий стрес) при помірно виражених, короткотривалих проявах, з астенічним станом;
 • 21-в —  повільно прогресуючі хвороби центральної нервової системи;
 • 22-в — епізодичні та пароксизмальні розлади.

Цікаво! Епілепсії у цьому переліку не має — епілептики за наявності частих нападів або виражених психічних розладів вважають взагалі непридатними, а от з поодинокими і рідкими — обмежено придатні.

Чи завжди списують людей з такими діагнозами, у ТЦК не уточнили, лише зазначили, що їх не завжди визнають придатними.

Водночас є кілька обмежень щодо служби. Так, відповідно до наказу Міноборони № 402, обмежено придатні не можуть служити в:

 • десантних військах;
 • плавскладі флоту;
 • морській піхоті;
 • спецспорудах.

Їх мають призначати на посади в частинах або підрозділах забезпечення, військкоматах, установах, організаціях, навчальних закладах.

«У разі незгоди з висновком рішення військово-лікарської комісії можна оскаржити в комісії вищого рівня або суді. Оскарження відбувається шляхом подання позову або скарги до ВЛК вищого рівня з долученням довідки ВЛК та інших медичних документів, якщо такі є. Оскарження постанови військово-лікарської комісії не зупиняє її дію», — зазначили в Олеському ТЦК.

Раніше Заборона розповідала про всі нюанси вручення повісток та про те, як діяти у випадках порушень з боку військкомів. Телефонні та смс-виклики взагалі не мають юридичної сили.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій