Читаєте зараз
П’ять планет 17 червня вишикуються у ряд: як побачити з України

П’ять планет 17 червня вишикуються у ряд: як побачити з України

Ilona Kivva
Автор:
  • Парад планет — це астрономічне явище, яке відбувається, коли планети Сонячної системи шикуються в ряд по один бік від Сонця.
  • Найрідкісніший повний парад — коли усі вісім планет рівняються. Але також вкрай рідкісне шикування п’яти-шести космічних тіл.
  • У ніч з 16 на 17 червня в один ряд стануть Сатурн, Нептун, Юпітер, Уран і Меркурій.

Спостерігати вирівнювання п’яти планет зможуть жителі Східної півкулі, до якої належить і Україна. Найкраще явище буде видно ближче до ранку, але спостереження можна почати ще вночі.

Заборона розповідає про парад, який повториться тільки у 2040 році.

Великий парад планет: коли і як спостерігати

Рідкісне астрономічне явище відбудеться у ніч з 16 на 17 червня. На одній прямій у небі розташуються Сатурн, Нептун, Юпітер, Уран і Меркурій. Наступне настільки яскраве рівняння відбудеться аж 8 вересня 2040 року, пише Science Alert.

Найкраще космічні об’єкти буде видно у Східній півкулі (Україна якраз у ній) приблизно за годину до сходу Сонця. Однак радимо почати спостереження завчасно вночі, адже у різних місцях максимальна яскравість може спостерігатися у різний час. Головна умова — чисте небо. Також бажано взяти біноклю чи телескоп, адже видимість планет різна (деякі будуть заховані між зірок).

Як виглядатиме вирівнювання планет 17 червня. Скріншот: Starwalk

Дивитися треба на східну частину небосхилу. Біля горизонту буде Юпітер (його має бути видно найкраще) — візьміть його за орієнтир. Трохи вище і правіше знаходитиметься Сатурн — він виглядатиме дещо тьмяніше, але все буде виразним для неозброєного ока. Нище і лівіше від Юпітера можна буде побачити Меркурій — трохи вище горизонту.

Читати більше новин в Telegram

Нептун і Уран розгледіти найважче, адже вони найвіддаленіші від Землі. побачити їх без спеціальних приладів, ймовірно, буде неможливо:

  • Нептун — буде приблизно посередині між Юпітером і Сатурном;
  • Уран — посередині між Юпітером і Меркурієм. 
Приблизне розташування планет на небосхилі 17 червня. Інфографіка: Starwalk

Можна скористатися одним із мобільних застосунків, на кшталт Sky Tonight (додаток платний, але там є безплатний пробний період, головне не забути скасувати підписку вчасно), Mobile Observatory (для Android) тощо. Карти просять надати геолокації і показують де, яка зірка, планета знаходься саме на доступному вам небосхилі.

Планетарне вирівнювання: що це таке

Парад планет — це астрономічне явище, яке відбувається, коли планети Сонячної системи шикуються в ряд по один бік від Сонця, пише Space.com.ua.

Є декілька типів планетарних вирівнювань, які відрізняються за кількістю небесних тіл:

  • мініпарад — дві-три планети (трапляється кілька разів на рік);
  • парад малих планет — чотири планети;
  • великий планетний парад – п’ять або шість;
  • повний парад планет – всі планети Сонячної системи (+ іноді Плутон).

Повний парад — надзвичайно рідкісне явище. Востаннє усі вісім планет Сонячної системи та Плутон (який тоді теж вважався планетою) ставали у ряд 10 березня 1982 року. Наступного разу, за прогнозами вчених, це станеться у 2169 році.

Планетарне вирівнювання не варто сприймати буквально. Насправді ці космічні об’єкти ніколи не стають в одну пряму лінію, оскільки вони рухаються різними орбітами в тривимірному просторі, тому під поняттям «парад планет» мається на увазі, що вони будуть розміщені достатньо близько одна до одної на небосхилі.

Явище має важливе значення для астрономів, адже завдяки йому науковці змогли детально дослідити далекі планети Сонячної системи ще до появи надпотужних телескопів. Річ у тім, що коли планети опиняються у вузькому секторі, космічним апаратам потрібно найменші витрати палива і часу, щоб облетіти кожну з них.

Раніше Заборона розповідала про надважливе наукове відкриття: вчені довели, що у центрі Чумацького шляху знаходиться надмасивна чорна діра. Це наблизило їх до розкриття таємниці утворення галактик.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій