'

РФ гатить по Україні Іскандерами: що треба знати про смертоносну зброю

Ilona Kivva
Автор:
 • Вранці 17 квітня 2024 року росіяни вдарили по Чернігову трьома ракетами «Искандер». Десятки загиблих і поранених. 
 • Зброю застосовують від початку повномасштабного вторгнення, хоч і рідше за інші типи. Також, ймовірно, саме Іскандерами били по українських аеродромах 24 лютого 2022 року.
 • Взагалі Іскандер — це назва не ракет, а оперативно-тактичного комплексу, який використовується для їх пуску.

Комплекс «Искандер» існує у варіантах М і К. Перший призначений для пуску балістики, тоді як другий використовує крилаті ракети. Узагальнено боєприпаси називають по виду комплексів. Кожен тип снарядів має свою специфіку, але обидва вони є вкрай небезпечними і можуть застосовуватися як проти цивільних, так і проти військових об’єктів. Водночас конструкційні та польотні особливості роблять ракети вкрай важкою ціллю для виявлення та знищення.

Заборона розповідає про небезпечну зброю ворога.

ОТРК «Искандер»: коротко про комплекси

Взагалі Іскандер — це назва не ракет, а оперативно-тактичного комплексу, який використовується для їх пуску. Система була створена для підготовки та нанесення ефективних ударів по особливо важливих невеликих цілях у глибині військ противника: РСЗВ, далекобійна артилерія, літаки і гелікоптери на аеродромах, командні пункти і вузли зв’язку, пише Мілітарний.

До складу комплексу входять:

 • самохідні пускові установки 9П78-1 — несе дві ракети і включає в себе весь комплекс приладів для підготовки і виконання пуску. Швидкість пересування автодорогам не перевищує 70 км/год, ґрунтовими – 40 км/годину;
СПУ 9П78-1 ОТРК Іскандер. Фото: Мілітарний
 • транспортно-заряджальна машина 9Т250 або 9Т250Е — призначена для транспортування двох ракет і їх заряджання. Оснащена навантажувальним краном. Бойова маса складає 40 т;
 • командно-штабна машина (на базі КАМАЗ 43101) — з неї здійснюється управління комплексу;
 • машина матеріально-технічного обслуговування — призначена для перевірки систем ракет перед пуском;
 • пункт підготовки інформації — призначений для розрахунку і передачі даних на пускові установки;
 • машина життєзабезпечення — забезпечує проживання особового складу усього комплексу.

Цікаво! Бойове застосування Іскандерів довгий час залишалося таємницею. Приміром, під час російсько-грузинської війни 2008 року Грузія заявляла, що росіяни використали їх для обстрілів міста Горі. Офіційно Москва до 2022 року визнала застосування зброї лише одного разу: у 2017 році міністр оборони РФ Сергій Шойгу заявив, що ці ракети використав контингент у Сирії проти «Ісламської держави».

Читати більше новин в Telegram

Іскандер-М: основні характеристики

Комплекс «Искандер» існує у двох варіантах: 

 • М — запускає використовує балістичні ракети (деякі експерти з озброєння називають їх квазібалістичними, адже траєкторія польоту не балістична, а керована);
 • К — використовує крилаті. 

Запускаються обидва типи боєприпасів з однакових установок.

Крилатий (ліворуч) і балістичний (праворуч) Іскандери  на СПУ 9П78-1. Фото: Defense Express

Балістичні ракети комплексу мають індекс 9М720, 9М723, 9М723М. Це твердопаливні, одноступеневі снаряди з невіддільною головною частиною, що управляється на всій траєкторії польоту за допомогою аеродинамічних і газодинамічних рулів. 

Короткі характеристики:

 • заявлена дальність польоту — близько 500 км;
 • стартова маса — 3 800 кг;
 • маса бойової частини — в середньому 480 кілограмів.

«Ракета постійно змінює площину траєкторії, вона починає активно маневрувати на ділянці свого розгону і підходу до цілі – з перевантаженнями від 20 до 30 G. Саме у таких маневрах полягає складність її перехоплення, бо протиракеті потрібно рухатися траєкторією з перевантаженнями у 2-3 рази вищими, що дуже складно. До того ж складність перехоплення у висоті польоту, яка на деяких ділянках складає близько 50 кілометрів», — пояснили експерти з озброєння.

Бойова частина (БЧ) може бути:

 • касетною — вибухає за кілька метрів над поверхнею для ширшого ураження;
 • фугасною — призначена для ураження бункерів і складів;
 • касетно-кумулятивною — ефективна проти бронетехніки;
 • осколково-фугасною — для точкових цілей.

Існують також спеціальні БЧ, що забезпечують дистанційне мінування місцевості. А от варіант 9М723 може оснащуватися спеціальною ядерною бойовою частиною з потужністю до 50 кілотонн.

М кінці ділянки активного розгону вона сягає швидкості 2 тис. метрів на Іскандер-М — вкрай швидка ракета. На маршевій ділянці її швидкість може досягати 2 560 метрів/секунду. Вже біля цілі вона сповільнюється до 800 м/секунду.

Тактико-технічні характеристики Іскандер-М. Інфографіка: Truth Hounds

«Искандер-К» vs «Искандер-М»: у чому відмінність

Узагальнена назва крилатих ракет, які росіяни можуть використовувати в складі ОТРК — Іскандер-К. Це може бути:

 • 9М728 (Р-500) — з дальністю дії до 500 км;
 • 9М729 — до 1500 кілометрів. 

Ракети обох типів мають БЧ масою до 480 кг та дозвукову швидкість польоту (до 900 км/годину).

«Деякі ресурси почали стверджувати, що ‘Искандер-К’ — це начебто сухопутна версія ракети ‘Калибр’. Але якщо бути точнішими, ‘Искандер-К’ походить від радянського ракетного комплексу РК-55 ‘Рельеф’ з ракетою КС-122, створеного на базі авіаційної КР типу Х-55. Своєю чергою, Калібр походить від радянської ракети С-10 ‘Гранат’, створеної як морська версія тієї ж КС-122. Тому тут доречніше стверджувати, що Іскандер-К та Калібр насправді походять від однієї розробки радянських часів, яку РФ вже в 2000-х роках використала для нарощення свого ракетного арсеналу», — кажуть у Defense Express.

Тактико-технічні характеристики Іскандер-К. Інфографіка: Truth Hounds

«Ракети комплексу ‘Искандер’, безперечно, дуже небезпечне озброєння, яке може використовуватися як проти об’єктів цивільної, так і військової інфраструктури. Велика номенклатура бойових частин дає змогу виконувати різноманітні завдання уражаючи велику кількість різних цілей. Дальність польоту дає можливість застосовувати її по об’єктах в глибокому тилу, не боячись ураження пускових установок або елементів комплексу, а конструкційні та польотні особливості ракет роблять їх важкою ціллю для виявлення та знищення засобами протиповітряної оборони», — зазначили у Мілітарному.

Удар по Чернігову 17 квітня: руйнування

Вранці 17 квітня 2024 року росіяни завдали ракетного удару по Чернігову. Удар прийшовся майже по центру міста. Вдарили трьома снарядами, попередньо — крилатими ракетами Іскандер. Тобто били з комплексів «Искандер-К».

Було пряме влучання у восьмиповерхову будівлю (вона практично зруйнована). Також пошкоджені ще чотири багатоповерхівки, лікарня, заклад вищої освіти та десятки авто. Загинули понад 10 людей, понад 60 отримали поранення різного ступеня тяжкості.

Правоохоронці розпочали кримінальне провадження за фактом російського удару.

Раніше Заборона розповідала про небезпечну зброю, яку застосовує ворог під Часовим Яром. Вона має лазерне наведення, а окремі модернізації можуть використовувати та супутникову навігацію.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій