'
Читаєте зараз
Росія вивозить С-400 з Калінінграда: з чим це пов’язано

Росія вивозить С-400 з Калінінграда: з чим це пов’язано

Daniil Tsarevskyi
  • Росія, ймовірно, вдалась до переміщення ППО-комплексів з віддалених регіонів ближче до українських кордонів.
  • Складові комплексу С-400 зникли як мінімум з однієї військової бази у Калінінградській області.
  • Українські захисники з серпня-2023 знищили принаймні чотири сучасні системи ППО Росії на ТОТ.

Передислокація техніки може свідчити про суттєві втрати Росією систем протиповітряної оборони на тимчасово окупованих територіях України. Принаймні на деякий час оборона ворога може стати менш щільної, що дає ЗСУ люфт на виведення з ладу ще більшої кількості систем.

Заборона розповідає про розслідування Billingcat.

ППО у Калінінграді: що з’ясували у Billingcat

Українські військові почали регулярно завдавати ударів по російських системах протиповітряної оборони. Про успішність атак свідчить звіт Міністерства оборони Великої Британії за 9 листопада. Відомство ще тоді припустило, що це змусить Росію перемістити додаткові комплекси з віддалених регіонів, щоб не втрачати покриття над окупованими територіями.

Після появи даних про вильоти військово-транспортних літаків Ан-124 та Іл-76 з Калінінграда у Billingcat провели власне розслідування. Журналісти дослідили дві військові бази на території області, з яких найімовірніше могли перемістити зенітно-ракетний комплекс С-400. 

Жовтим кольором відмічено бази, звідки могли бути вилучені установки. Фото: Bellingcat.

Розслідувачам вдалось отримати супутникові знімки, які показують, що у жовтні 2023 року з однієї з баз було вивезено пускові установки, радар прицілювання, та пошуковий радар. Перелічені компоненти складають більшу частину комплексу. 

Читати більше новин в Telegram

«З цих зображень видається правдоподібним, що системи протиповітряної оборони в точках A і B можуть бути причиною принаймні часткового збільшення важких військових вантажів, які відправляються в Калінінград і вилітають з нього. Проте точно визначити вміст цих рейсів без додаткової інформації неможливо», –– підсумовують розслідувачі з Billingcat.

Супутникове зображення позицій з яких, імовірно, зникли частини комплексу. Фото: Bellingcat

Йдеться про декілька батарей техніки. Куди саме вони були переправлені, залишається невідомим, але припускають, що С-400 доставили до Ростова-на-Дону, тобто ближче до українських кордонів.

Ростов-на-Дону на карті. Скріншот: Google Maps

Переміщення комплексів може свідчити про суттєві об’єми знищених установок Росії в Криму та на окупованих територіях під час нещодавніх операцій ЗСУ. Тобто протиповітряна оборона ворога, ймовірно, буде менш щільною принаймні деякий час.

С-400: що за зброя

С-400 «Триумф» — це одна із найсучасніших систем протиповітряної оборони в арсеналі РФ. Її розробили як заміну радянським зенітно-ракетним комплексам С-300. Перші одиниці надійшли на озброєння у 2007 році.

У базовому варіанті ЗРК С-400 зберегла структуру попередниці, яка включає:

  • багатофункціональну радіолокаційну станцію раннього виявлення (РЛС);
  • окремі пускові установки;
  • автономні засоби виявлення та цілевказування — це в основному також РЛС.

При цьому «Триумф» має значно потужніші тактико-технічні можливості. Так, виробником заявлено, що система ППО призначена для ураження:

  • літаків стратегічної і тактичної авіації;
  • балістичних і крилатих ракет;
  • інших засобів повітряного нападу.

Кожна самохідна пускова несе чотири контейнери з зенітними ракетами (запуск проводиться із командного пункту).

Збройні сили України з кінця серпня знищили вже принаймні чотири системи. Першу було зруйновано під час спецоперації поблизу села Оленівка на мисі Тарханкут 23 серпня. Другу ліквідацію техніки провели 14 вересня в районі Євпаторії, а 25 жовтня українські військові знищили системи ворога неподалік Луганська та на західному узбережжі Криму.

Раніше Заборона розповідала про купівлю Росією артснарядів у КНДР: поставки вже склали понад півмільйона боєприпасів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій