Shahed обходяться РФ значно дорожче, ніж вважалось: що виявили хакери

Daniil Tsarevskyi
  • Хакери Prana Network зламали електронну пошту виробника і викачали 10 гб даних.
  • Вважалось, що один Shahed коштує близько $20 000. Виявилось, що вартість у 10 разів вища.
  • У 2024 році Росія почала запускати оновлені шахеди, які мають покращену бойову частину.

Згідно з даними Prana Network Росія по контракту з Іраном заплатила $1.8 мільярда. Більшу частину закупки склали готові шахеди, але значну суму віддали за ліцензійне виробництво БпЛА на своїй території. Водночас дані вказують, що відношення вартості дрона до потенційних збитків не така драматична, як вважалось раніше.

Заборона розповідає про нові факти, які стали відомі про Shahed.

Злам від Prana Network: скільки Росія закупила дронів

Група хакерів Prana Network зламала сервери на яких знаходилась електронна пошта Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) — іранського збройного формування. Їм вдалось викрасти 10 гб даних щодо БпЛА Shahed. Виявилось, що дрони значно дешевші, ніж вважалось раніше, пише Forbes.

Згідно з даними, які отримали хакери, Росія замовила в Ірану понад 6000 одиниць. Замовлення, яке включало ліцензію на розробку Shahed на своїй території, обійшлося агресору в $1.8 мільярда.

Один дрон Shahed коштує $350 000 доларів, проте Росія закупає їх оптом, тому фактична ціна нижча. Вартість одиниці при поставці 2000 складає $290 000, а 6000 — $193 000. Також документи підтвердили проблеми російської економіки: Shahed стали для Росії буквально золотими — країна платила за них дорогоцінним металом, а не у валюті. Раніше вважалось, що один шахед коштує усього $20 000.

Читати більше новин в Telegram

З поганих новин: значну частину контракту (близько $700 млн) Росії коштувала саме ліцензія на виготовлення аналога шахеда на власній території. Звіт Вашингтонського Інституту науки та міжнародної безпеки показує, що країна-агресор нарощує виробництво «Герани» на заводі в Єлабузі та може вийти на показники в більше ніж 200 виготовлених дронів на місяць до 2025 року. Це 4000 Shahed до серпня 2025 року.

«Якщо ціна за один шахед, яку дістали хакери, справедлива, це показує, що співвідношення витрат Росіян на дрон до потенційних збитків, хоч і сприятливе, але не таке драматичне, як вважалося раніше. Інформація також являє собою є прикладом того, як довго Росія збирається продовжувати свою війну з дешевими безпілотниками, які дорожчі, ніж вважалося раніше», — йдеться в матеріалі.

Кількість безпілотників Shahed 136/Geran 2, запланованих до поставки заводом з Єлабуги за контрактом з Міноборони Росії. Інфографіка: Institute for science and international security

Нові Shahed: в чому особливість

Наприкінці січня 2024 року стало відомо, що Росія почала використовувати нові Shahed-136. Вони отримали замінену бойову частину.

«Ця бойова частина є продовженням розвитку попередньої з індексом ‘МСНИ’, під час модернізації якої вона отримала додатковий кумулятивний та запалювальний (термічний) ефекти. Й це вже третя версія після появи у липні 2023 року бойових частин з індексом ‘БСФ’», — кажуть експерти з Defense Express.

Бойова частина «БСТ-52» російського виробництва для Shahed. Фото: Defense Express

БЧ отримала кумулятивну виїмку, яка створю кумулятивний струмінь в момент ураження цілі. Вибух отримав додатковий термічний ефект. Для досягнення цього небезпечного ефекту всередину бойової частини ймовірно встановили термітні шашки. Новий елемент шахеда скоріше за все було зроблено у 2023 році.

Раніше Заборона розповідала про російські ракети X-101. Вони пройшли ряд вдосконалень, які дозволяють боротись навіть із сучасними системами ППО.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій