Читаєте зараз
Шевченківську премію розширили, і це не всі зміни: що цьому передувало

Шевченківську премію розширили, і це не всі зміни: що цьому передувало

Ilona Kivva
Автор:
  • Шевченківка — найпрестижніша державна мистецька нагорода в Україні, яка вручається з 1960-х років.
  • Свого часу нагороду отримували Павло Тичина, Олесь Гончар, Платон Майбород, Емма Андієвська, Левко Лук’яненко.
  • Президент України у вересні 2024 року підписав указ про зміну положень щодо премії. Серед іншого, додали нову номінацію.

Лауреатів традиційно оголошують у день народження Тараса Шевченка — 9 березня, але у 2023 році це відбулося значно пізніше. Тоді існуючі номінації хотіли доповнити додатковим конкурсом, однак цього так і не сталося через шквал критики. А от у 2024 році нагороду не вручили у двох категоріях, хоча претенденти були.

Заборона розповідає про зміни щодо національної премії.

Національна премія України імені Шевченка: зміни у 2024 році

Шевченківська премія — найпрестижніша державна мистецька нагорода в Україні, яка вручається за вагомий внесок у розвиток культури. Вона була заснована напочатку 1960-х років. Відзначити можуть як громадян України, так і іноземців, але тільки раз. 

Президент України Володимир Зеленський 10 вересня 2024 року підписав указ про зміну положень щодо премії. Втратили чинність шість положень — натомість були впроваджені нові, частина з яких регулює роботу комітету.

Ключові зміни:

Читати більше новин в Telegram
  • премію розширили новою номінацією — декоративно-прикладне мистецтво. Раніше категорій було сім: література, мистецтвознавство, журналістика, музика, візуальне мистецтво, кіномистецтво, театральне мистецтво;
  • висувати кандидатів на конкурс зможуть лише культурні інституції (одна може запропонувати лише один твір в одній номінації). Раніше рекомендувати твори та митців могли експерти та члени Шевченківського комітету;
  • висунуті твори мають бути створені не раніше ніж п’ять років тому, але не пізніше за пів року до подання заявки на конкурс. Наукові праці, підручники та каталоги не можуть брати участі в конкурсі;
  • лауреатові вручаються диплом, почесний знак та виплачується грошова винагорода, яка тепер становить 160 прожиткових мінімумів (близько 467.2 тисячі грн у 2024 році. Раніше суму щороку визначав президент за пропозицією комітету премії. Наприклад, у 2016 році вона становила 192 000 грн, у 2017 та 2018 — 240 000 грн, а от у 2019 та 2020 роках — 200 000 гривень. В 2021 році сума винагороди знову була 240 000 гривень. 

«Зміни були зумовлені попередньою кампанією присудження премії. Деякі речі вже були застарілими морально й з практичної точки зору роботи самого комітету [у 2024 році премію не вручали у категоріях кіно і літературо- та мистецтвознавство, хоча претенденти були]. Щодо додаткової номінації, це справді була моя ідея. Тому що споміж широкого спектру прекрасних, цікавих робіт напрямку візуального мистецтва — декоративно-прикладне мистецтво завжди залишалася такою перлиною та самобутньою особливістю українського народу. Особливо в часи війни, де дуже цінним є фотографії, перформативне мистецтво, скульптура і багато інших візуальних виявів», — каже голова комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка Євген Нищук.

Цікаво! Першими лауреатами премії у 1962 році стали Павло Тичина, Олесь Гончар та Платон Майборода. Свого часу нагороду також отримували письменниця та художниця Емма Андієвська, композитор і диригент Григорій Верьовка, письменник та громадський діяч Левко Лук’яненко, художник Павло Маков, режисерка Кіра Муратова, журналіст та колишній в’язень бойовиків Станіслав Асєєв.

Шевченківка: скандал у 2023 році

Лауреатів національної премії традиційно оголошують у день народження Тараса Шевченка — 9 березня, однак у 2023 році цього не сталося. Тоді ще голова комітету Юрій Макаров пояснив, що існуючі номінації вирішили доповнити додатковим конкурсом — «За внесок у перемогу». Тому оголосити раніше визначених лауреатів та нових мали 22 травня, в день перепоховання Кобзаря.

На Макарова та комітет в цілому обрушився шквал критики як від представників мистецької спільноти, так і від користувачів соціальних мереж. Після цього, а саме 11 березня, список лауреатів все-таки оприлюднили, але лише в частині категорій. 

У зв’язку з ситуацією, яка склалася, голова комітету оголосив про свою відставку. 16 березня про складання повноважень заявили й інші члени комітету.

Президент України Володимир Зеленський підписав указ про присудження Національної премії імені Тараса Шевченка тільки 28 липня 2023 року. Остаточний список переможців було затверджено без врахування додаткової нагороди. Він виглядав так:

  • література: Катерина Калитко — книга поезій «Орден мовчальниць»;
  • літературознавство і мистецтвознавство: Михайло Назаренко — книга «Крім “Кобзаря”. Антологія української літератури. 1792-1883»;
  • публіцистика, журналістика: Віталій Портніков — публіцистика 2017-2022 років;
  • музичне мистецтво: Тарас Компаніченко, Сергій Охрімчук, Северин Данилейко, Ярослав Крисько, Максим Бережнюк — гурт «Хорея Козацька», аудіоальбом «Пісні Української революції»;
  • кіномистецтво: Ірина Цілик (режисерка) — фільм «Земля блакитна, ніби апельсин».

Тоді ж було оголошено новий склад комітету. Голову комітету обрали раніше — 22 травня. Ним став колишній міністр культури Євген Нищук.

Шевченківська премія: лауреати 2024 року

У 2024 році переможців було оголошено традиційно 9 березня. Лауреатами стали:

  • публіцистика, журналістика: Євген Малолєтка, Мстислав Чернов, Василиса Степаненко за серію журналістських матеріалів про облогу Маріуполя, серед яких і фільм «20 днів у Маріуполі»;
  • театральне мистецтво: Іван Уривський, Тетяна Овсійчук, Сусанна Карпенко за виставу «Конотопська відьма»;
  • література: Ярина Чорногуз за книгу поезій «[dasein: оборона присутності]» та Дмитро Лазуткін за книгу поезій «Закладка»;
  • музичне мистецтво: Джамала за альбом «Qirim» та композиторка Кармелла Цепколенко за кантати «Читаючи історію» за поезією Оксани Забужко, «Звідки ти, чорна валко, пташина зграє?» за поезією Сергія Жадана, Дуель-Дует для скрипки та контрабасу, Симфонію № 5;
  • візуальні мистецтва: Андрій Єрмоленко за серію художніх робіт «Ukrainan resistance // Український опір».

Раніше Заборона розповідала про вручення Міжнародної Букерівської премії у 2024 році. Лауреаткою Букера стала письменниця з Німеччини Дженні Ерпенбек.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій