Читаєте зараз
Що дає ЗСУ успіх на Харківщині: військові аналітики оцінили перспективи

Що дає ЗСУ успіх на Харківщині: військові аналітики оцінили перспективи

Ilona Kivva
Автор:
  • Українські воїни станом на 11 вересня відтиснули ворога майже до лінії державного кордону на Харківщині.
  • Швидкий контрнаступ не дозволяє РФ завершити формування нової оборонної лінії для утримання кордону Луганської області. 
  • Однією зі складових успіху ЗСУ на напрямку стали попередні атаки на Херсонщині.

Звільнення більшої частини Харківщини фактично зупинило можливість російської армії просуватися у напрямку Слов’янська і Бахмута. Атака на міста мала проходити по дузі Ізюм-Сєвєродонецьк-Донецьк, але звільнення Ізюма відрізало одну з ліній просування. Тривала військова кампанія Росії на Донбасі завдяки цьому втратила оперативне значення.

Заборона розповідає про перспективи, які відкрилися ЗСУ завдяки успіху у Харківській області.


Повернення Ізюма зупинило окупацію Донбасу — ISW

Українські захисники приблизно 6 вересня 2022 року розпочали активний контрнаступ у Харківській області. Станом на 11 вересня воїни просунулися не тільки на південь та схід, а й на північ напрямку, відтиснувши ворога на відстань 50 км до лінії державного кордону.

«Українські війська завдали великої оперативної поразки Росії, відвоювавши майже всю Харківську область. Повернення Ізюма поклало край перспективі досягнення Росією своїх заявлених цілей у Донецькій області. Успіх став результатом вмілого планування та проведення кампанії, яка включала зусилля з максимізації впливу західних систем зброї», — пояснили військові аналітики з Інституту вивчення війни (ISW).

План РФ, ймовірно, полягав у захопленні Слов’янська, Бахмута і Краматорська по дузі від Ізюма через Сєвєродонецьк до Донецька. За таким принципом ворогу вдалося взяти тимчасові головні міста Луганської області (Сєвєродонецьк та Лисичанськ).

Читати більше новин в Telegram
Формування дуги наступу РФ Ізюм-Сєвєродонецьк-Донецьк. Фото: скриншот Google Map

«Російська позиція навколо Ізюма загрожувала українським захисникам Слов’янська і зберігала за росіянами можливість повернутися до наступу на північні сектори дуги, від якої вони в основному відмовилися до середини липня, зосередившись на Сіверську та Бахмуті. Втрата Ізюма прирікає на зрив початковий російський план кампанії на цьому етапі війни та гарантує, що просування росіян у напрямку Бахмута чи навколо Донецька не буде вирішальним, якщо воно взагалі відбудеться», — кажуть у ISW. 

Так, тривалі військові дії на Донеччині більше не мають реального оперативне значення для Москви, тому російська армія просто втрачає частину і так вкрай обмеженої бойової сили там.

Контрнаступ на Херсонщині

Одним з елементів успіху ЗСУ на Харківщині стало оголошення Генштабом контрнаступу в напрямку Херсона, що відтягнуло значну частину російських військ на південь.

«Набагато демонстративніше українське керівництво обговорювало удари на півдні, що успішно заплутало росіян щодо їхніх намірів у Харківській області. Однак оцінювати оголошений у Херсонській області контрнаступ як обман немає підстав. Україна задіяла значну бойову потужність і зосередила велику частину високоточних систем великої дальності, які вона постачає із Заходу, на цій осі, і навряд чи вона зробила це лише для того, щоб притягнути туди російські сили», — пояснюють експерти.

Поєднання тиску на Херсонщині зі швидким контрнаступом на Харківщині створило великі проблеми для РФ з резервними силами. Це не дозволяє завершити формування нової оборонної лінії вздовж річки Оскіл, щоб забезпечити утримання кордону Луганської області або лінії якомога ближче до цього кордону. 

Річка Оскіл на карті. Фото: скриншот Google Map

Раніше Заборона розповідала про зміни в розстановці сил на Херсонському напрямку. Всі автомобільні та залізничні вузли, окрім пішохідних, були знищені або пошкоджені, що відрізало армію РФ від шляхів постачання зброї та живої сили.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій