'
Читаєте зараз
Що відбувається з Азовським морем? Чому так багато медуз? Далі буде гірше? Так, буде гірше. Пояснює кандидат біологічних наук

Що відбувається з Азовським морем? Чому так багато медуз? Далі буде гірше? Так, буде гірше. Пояснює кандидат біологічних наук

Yuliana Skibitska
Медузи в Азовському морі: що відбувається й чого чекати далі

Цього літа відпочивати на Азовському морі неможливо через велику кількість медуз. Їх так багато, що вода виглядає як желе, а пляжі усіяні трупами морських істот. Медузи — не єдина зміна. Внаслідок того, що вода стає солоніша, в Азовському морі сильно змінюються флора і фауна. Заборона попросила кандидата біологічних наук Петра Кулика, який живе в Приморську, пояснити, що відбувається з морем і чого нам чекати далі.


Що відбувається з Азовським морем і чому?

Будь-яка природна екосистема ніколи не буває стабільною й постійно змінюється. На це впливає безліч чинників, багато з яких відразу й не видно. Так відбувається і з Азовським морем. Воно постійно змінюється — але зараз, на жаль, не в кращу сторону. За тисячі років його історії тут відбувалися різні події природного характеру: падіння й підйом рівня води, зміна конфігурації берегів, кардинальна перебудова солоності, складу флори й фауни, розквіт і падіння рибопродуктивності.

Більшість бід Азовського моря — це прямий наслідок зарегулювання великих і малих річок, що впадають у нього. Азовське море — невелика мілководна водойма, що приймає в себе води Дону й Кубані. Річки — важлива складова екосистеми будь-якого моря. Усі вони були місцем нересту багатьох цінних промислових риб і відігравали ключову роль у формуванні біологічної продуктивності Азовського моря.

Негативні зміни клімату та різні дії людини — наприклад, скидання відходів у річки — призвели до того, що річки почали міліти й пересихати. Відповідно, приплив прісної води в море впав і це порушило весь природний механізм. Раніше солоність азовської води була низькою — близько 10–12 проміле. Зараз ця цифра зросла до 14. Море стало солонішим, риби втратили можливість безперешкодно заходити на нерест.

Як це вплинуло на флору й фауну Азовського моря?

Азовське море було одним із найпродуктивніших морів у світі — тобто тут завжди був великий улов. Основу цього улову складали риби, що нерестяться в річках. Зі втратою цих нерестовищ риби ставало все менше. Тому популяцію рідкісних осетрових риб намагалися підтримувати штучно, на спеціально створених рибоводних заводах. Але в кінці 1990-х і це зійшло нанівець. Промисел осетрових заборонили, усі їхні види внесли до Червоної книги.

Інститут рибного господарства й екології моря говорить, що в басейні Азовського моря описано 120 видів і підвидів із 39 сімейств. Але за останні сто років видове різноманіття суттєво зменшилося. 23 види риб в Азовському морі вже не водяться. Внаслідок того, що море стає солонішим, туди приходять нові види риб, які звикли жити в більш солоному середовищі. А це, своєю чергою, впливає на всю морську екосистему.

Тому в морі так багато медуз?

Через те, що море стало сильно солонішим, туди дійсно прийшли великі медузи — корнерот (Rhizostoma pulmo) і аурелія, вухата медуза (Aurelia aurita). Їх ваблять ще й тепла вода, хороша кормова база. Це створює значні проблеми і для природи, і для людини. Море втрачає кормову базу для багатьох риб, яку поглинають медузи. Крім того, вони знищують дрібних личинок та ікру пелагічних риб — це призводить до втрати потенційної рибної продукції. Людині ж незручно й некомфортно ділити море з медузами: вони можуть сильно жалити. Але від цього вже нікуди не дітися як мінімум у найближчі роки.

Медузи вже ніколи не зникнуть?

Скоріше за все, ні. Хоча цього року видалася холодніша зима, були морози й море навіть частково замерзло. Це дало надію, що медузи помруть і влітку їх буде не так багато. Дійсно, медузи — жителі теплих морів, тому на початку літа їх було менше. Але вже до середини літа, а може, і раніше, усе визначається погодою, температурою води, переважанням чорноморських течій. Тому чисельність медуз стала збільшуватися. Основна їхня маса припливла вже у квітні-травні з Чорного моря, почала швидко зростати й розмножуватися в теплій, багатій на органіку й корм азовській воді.

Як довго триватиме така експансія медуз в Азовському морі? Усе залежить від змін солоності моря. Поки солоність води не знизиться до колишніх параметрів — хоча б до 13 проміле — чисельність чорноморських медуз в Азовському морі в літній період буде дуже високою. А судячи з прогнозів учених із водно-сольового балансу Азовського моря, загального стоку прісних вод і потепління клімату, у найближчі роки буде наростати тенденція осолонення Азовського моря, наближення її до солоності Чорного моря. Тому медузи теж залишаться.

Чому в одному місці приазовського узбережжя мало медуз, а в іншому — багато?

Це звичайне явище. Загалом в літній час в Азовському морі медуз дуже багато, але їхні розподіл і концентрація сильно залежать від сезону й погоди — головно вітрів і течій. Дорослі сцифоїдні медузи дрейфують із течією, але певною мірою можуть визначати напрямок свого пересування. Коли тварина скорочує концентричні й радіальні м’язи, обсяг води під її парасолькою скорочується, вона викидається з-під нижньої частини купола, і медуза отримує рушійний імпульс у напрямку вершини купола.

Попри це, розподіл і скупчення медуз сильно залежать від вітрів і завжди їхня чисельність біля берегів визначається напрямком переважаючого вітру. Однозначно впливають і температура й солоність води. Сильні зливи й похолодання можуть викликати локальні й короткочасні зміни цих умов біля берега, на що медузи й реагують, йдучи в більш сприятливі місця.

Виходить, тепер в Азовському морі не можна купатися?

Треба вживати заходів щодо захисту акваторії пляжів улітку від скупчення медуз і запобігання їхньому негативному впливу на людей. Такі системи захисту вже давно використовуються в багатьох країнах світу, і цього року їх уперше почали встановлювати в Азовському морі в Бердянську й Кирилівці.

До чого призведуть усі ці зміни — стане гірше чи краще?

Це філософське питання. Усе, що відбувається з Азовським морем в останні роки, швидше погано для людини. Хоча людина — головний винуватець усіх змін. Процес йде в негативну сторону. Катастрофічні паводки в центрі Європи, у Китаї та інших країнах, глобальні зміни океанічних течій — це реальні свідчення небезпечних змін клімату планети.

Природа намагається чинити опір, пристосовуватися до змін і виживати в нових умовах середовища. Добре це чи погано? Кому як. Для більш солелюбних риб це добре: вони в сприятливіших умовах розмноження й життя. З’являються й чорноморські види. Прісноводні риби однозначно в стресі. Для них усе дуже погано — потрібно йти в опріснені ділянки, у пониззя річок, які теж не в найкращому екологічному стані.

Негативні явища в природі посилюються. Яскравий прояв цього — стан наших малих річок, які вмирають буквально на очах одного покоління, перетворюючись на стічні, заболочені, суцільно зарослі очеретом канави. Виснажується й море, і приазовські лимани. Ми дедалі наполегливіше говоримо про необхідність узятися, нарешті, за їхній порятунок.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій