Читаєте зараз
Штрафи до €50 000: що треба знати українцям, які шукають роботу у Німеччині

Штрафи до €50 000: що треба знати українцям, які шукають роботу у Німеччині

Ilona Kivva
Автор:
 • Українці, які знаходяться у ФРН під статусом тимчасового захисту, мають право на працевлаштування на рівні з громадянами.
 • Існують регламентовані професії, для яких треба обов’язково підтвердити кваліфікацію.
 • Шукати роботу можна через біржу, спеціальні сайти чи соціальні мережі.

В Німеччині діє суворе трудове право, яке вимагає легального працевлаштування. Це стосується зокрема оформлення документів, виплати заробітних плат та податків. Порушення карається штрафом до €50 000 або навіть арештом.

Заборона розповідає про нюанси працевлаштування для українців в європейській державі.


ФРН: як біженцям знайти роботу

У Німеччині, як і у решті європейських держав, де діє система тимчасового захисту, біженці з України мають право на працевлаштування, йдеться на урядовому порталі Germany4Ukraine

Аби законно влаштовуватися на роботу, у посвідченні про захист (Fiktionsbescheinigung) повинна стояти позначка Erwerbstätigkeit erlaubt. Її зазвичай автоматично проставляють при видачі документа. Якщо цього не зробили, зверніться до будь-якого відділу Управління у справах іноземців (BAMF).

Важливо! Така система отримання дозволу на роботу стосується нерегламентованих професій. Є також регламентовані спеціальності — це окремий перелік, для яких потрібно мати визнаний у Німеччині диплом. Це, наприклад, робота у медичній, освітній чи інженерській сферах. Тобто вчителі, медики та інженери, які хочуть працювати за освітою, мають обов’язково спочатку підтвердити кваліфікацію та отримати окремий дозвіл на роботу. Для цього існує спеціальна процедура.

Читати більше новин в Telegram

Якщо ж ви шукаєте роботу у інших галузях або вже підтвердили свою профпридатність і треба знайти за спеціальністю, є кілька інструментів:

 • звернутися в Агентство з працевлаштування в вашому регіоні  (Jobbörse) — це аналог української біржі праці. Там вас проконсультують і запропонують вакансії за наявності. Також можна самостійно шукати пропозиції через сайт біржі;
 • спеціалізовані сайти, наприклад: 
 • Uatalents;
 • Jobboerse.de;
 • Workeer;
 • Hoteljobs.help;
 • Job Aid Ukraine;
 • Fachkräfteportal;
 • Unternehmer-Patenschaften;
 • Indeed;
 • Jobs for Refugees;
 • Bund Service Online;
 • соціальні мережі чи міжнародні платформи, наприклад, Linkedin та Xing.

Багато роботодавців вимагають, щоб потенційні працівники володіли німецькою мовою, пише Visit Ukraine.

Для вивчення німецької уряд запустив для українців безплатні мовні курси, які може відвідувати кожен. Підібрати програму можна на спеціальному сайті.

Нелегальна робота в Німеччині: які штрафи

При працевлаштуванні важливо переконатися, що все відбувається легально: оформлення документів, виплата зарплат тощо. Річ у тім, що в країні діє вкрай сувора система покарань за порушення, кажуть у німецько-українській благочинній асоціації Ukrainian Future.

«Покарання загрожує як найманим працівникам, так і роботодавцям. При цьому незнання закону не звільняє від відповідальності. Тобто навіть якщо ви не знали, що працюєте нелегально, ви все одно понесете покарання. Що саме на вас чекає, залежить від того, як буде оцінена ваша вина: як адміністративне правопорушення або як злочин», — пояснили в асоціації.

Адміністративним правопорушенням (Ordnungswidrigkeit) вважається, наприклад, невчасне оформлення документів на роботі, робота без дозволу, ухиляння від сплати податків у невеликих розмірах або незареєстрований бізнес. За це можна отримати штраф від €5000 до €50 000. Якщо порушення буде кваліфіковано як злочин, загрожує ще вищий штраф або арешт.

«Наприклад, якщо ви прецевлаштували найманих працівників і не сплачували за них внески до фонду соціального страхування або якщо у вас працювали іноземці без відповідного дозволу/потрібних документів або їхні умови праці були гіршими, ніж у їхніх колег з Німеччини. За це можна отримати до п’яти років ув’язнення, а у важких випадках навіть більше», — зауважили в Ukrainian Future.

Раніше Заборона розповідала про процедуру продовження спеціального статусу для українців у Чехії. Уряд країни продовжив дію тимчасового захисту до 2024 року, але потрібно обов’язково переоформити документи.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій