Розлучення, штрафи за домагання і не тільки: як Україна посилила захист прав жінок у 2024 році
- Україна ратифікувала Стамбульську конвенцію 18 липня 2022 року, а 1 листопада того ж року вона набула чинності. Це міжнародна угода Ради Європи щодо насильства проти жінок та домашнього насильства.
- У 2024 році ВРУ підтримала два законопроєкти, які імплементують норми міжнародного документа в українське законодавство.
- За 10 місяців 2024 року підрозділами Національної поліції було складено понад 130 000 протоколів про вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінових заборонних приписів.
Обидва закони, ухвалені Радою у 2024 році, стосуються запобігання та посилення відповідальності за домашнє насильство, сексуальні домагання та насильство за ознакою статі. Один з документів передбачає посилення покарання. Зокрема, йдеться про збільшення штрафів. Так, навіть за надсилання принизливих повідомлень сексуального характеру в інтернеті можна заплатити до 2720 гривень. А от інший акт більше сконцентрований на протидії таким злочинам. Наприклад, жінки отримали змогу навіть під час вагітності розривати шлюб.
Заборона розповідає про ключові акти щодо захисту від сексуального та домашнього насильства.
Захист постраждалих від домашнього насильства: законопроєкт №10249
Верховна Рада України 20 листопада 2024 року 265-ма голосами ухвалила урядовий законопроєкт №10249 щодо удосконалення механізму запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі. Фактично йдеться про імплементацію положень Стамбульської конвенції.
Ключові норми у законі:
- розірвання шлюбу між подружжям можливе за бажанням одного з пари, навіть під час вагітності та протягом 1 року після народження дитини;
- неможливість застосування заходів щодо примирення, якщо один із подружжя вчинив або вчиняє домашнє насильство;
- заборонене проведення медіації у випадках домашнього насильства та насильства за ознакою статі;
- постраждалі від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, можуть отримати допомогу у розгалуженій мережі спеціалізованих служб підтримки.
Сексуальні домагання: коротко про закон №8329
Український парламент у травні 2024 року також ухвалив документ №8329, який оновлює визначення сексуального домагання та насильства за ознакою статі, а також передбачає адміністративне покарання у вигляді штрафів, громадських робіт чи адмінарешту. Зеленський підписав його у червні, а чинності він набуде 19 грудня 2024 року.
Читати більше новин в TelegramАкт також імплементує положення Стамбульської конвенції в українське законодавство. Згідно з документом, сексуальне домагання, виражене вербально (словесно) або невербально (у вигляді жестів та рухів тіла), зокрема з використанням електронних комунікацій, каратиметься штрафом від 1360 до 2720 гривень.
Крім цього, можливі покарання у вигляді:
- громадських робіт (від 20 до 40 годин);
- виправних робіт (один місяць з відрахуванням 20% заробітку);
- адміністративного арешту тривалістю до 15 діб.
Також закон встановлює відповідальність за будь-які фізичні, психологічні або економічні дії, проти людини, що ґрунтуються на її статі, якщо це шкодить постраждалій/постраждалому. За таку кривду доведеться:
- сплатити штраф від 1700 до 3400 грн;
- виконувати громадські (від 20 до 40 годин) чи виправні роботи (до одного місяця з відрахуванням 20% заробітку);
- можливий і адміністративний арешт на строк до 10 діб.
Крім того, документ забезпечує покарання за невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення кривдника про місцеперебування, якщо такий припис винесено. За порушення цієї статті також можуть накладатися штрафи або інші санкції.
Акт додає окрему норму: малолітніх та неповнолітніх визнаватимуть потерпілими, якщо вони були присутні при вчиненні домашнього насильства чи кривди за ознакою статі.
Стамбульська конвенція: що це таке
Стамбульська конвенція — це міжнародна угода Ради Європи щодо насильства проти жінок та домашнього насильства. Вона охоплює заходи з запобігання та протидії насильству, захисту його жертв, переслідування та покарання кривдників.
Документ встановлює кримінальну відповідальність за:
- психологічне насильство;
- фізичне насильство;
- переслідування;
- сексуальне насильство (зґвалтування та сексуальні домагання);
- примусовий шлюб;
- каліцтво жіночих геніталій;
- примусовий аборт;
- стерилізацію.
Конвенцію відкрили до підписання у Стамбулі 11 травня 2011 року, а за три роки — 1 серпня 2014-го — вона набрала чинності. Першою її ратифікувала Туреччина, до якої приєдналися десятки інших країн. З-поміж них і Україна, яка взяла на себе низку зобов’язань, зокрема щодо належного розслідування фактів насильства та притягнення кривдників до відповідальності. Так, у травні 2020 року петиція про ратифікацію Стамбульської конвенції на сайті президента набрала понад 25 000 голосів. І тільки 21 червня 2022 року президент Володимир Зеленський підписав документ про її ратифікацію.
Раніше Заборона розповідала про наслідки травми від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом (СНПК), комплексну допомогу потерпілим та правові виклики на шляху до справедливості.
Читати більше новин в Telegram