'
Читаєте зараз
Сім’я українців чекає на евакуацію в Кабулі. Але у МЗС України кажуть, що евакуації більше не буде

Сім’я українців чекає на евакуацію в Кабулі. Але у МЗС України кажуть, що евакуації більше не буде

Katerina Sergatskova
Евакуація афганців з міжнародного аеропорту імені Хаміда Карзая, Кабул, 24 серпня 2021

Від моменту, коли радикальна ісламістська організація «Талібан» захопила владу в Афганістані, тисячі мирних жителів намагаються виїхати з країни, щоби уникнути страти. Різні країни впродовж останнього місяця намагаються евакуювати своїх громадян. Серед них і Україна: у Міністерстві закордонних справ заявили, що зараз це є пріоритетом держави. Проте джерела повідомили Забороні, що сім’я афганців, що має родичів серед українців, перебуває в небезпеці й попросила про евакуацію, але МЗС України не виходить на зв’язок.


За кілька кілометрів від аеропорту Кабулу зараз переховується родина з восьми афганців, яким загрожує небезпека від радикальної ісламістської організації «Талібан». Вони — близькі родичі громадян України: 24-річний Халід (на його прохання ми змінили ім’я через загрозу життю) та його сестра є племінниками сім’ї українців. В інтерв’ю Забороні Халід розповідає, що навчався в Американському університеті Афганістану та співпрацював з урядовими організаціями США та з ООН. Його батько, каже він, колись співпрацював з компанією, яка працювала з американськими військовими. Все це вкупі ставить під загрозу цілу родину, бо таліби виступають проти усіх, хто мав будь-який стосунок до організацій США. Таким людям загрожують ув’язнення, тортури та смерть. 

Вороги «Талібану»

«Таліби вже розпитували моїх знайомих і друзів про мене. Вони вважають, що американці налаштовують таких, як ми, проти «Талібану», і ми становимо небезпеку для нової влади, — каже Халід. — Вони вважають мене потенційним ворогом».

Допомогти родині намагається родичка Халіда Маріам М. (ми не повідомляємо прізвища через безпекові загрози, проте редакція має її контакти і готова надати їх журналістам). Вона каже, що жителям Афганістану повідомили про те, що за умовами «Талібану» евакуація іноземних та місцевих громадян та американських військових дозволена до 31 серпня. Що буде після цієї дати, невідомо.

«На вулицях хаос, — каже Халід. — Магазині порожні, ми виходимо з дому тільки на найближчу відстань, бо це небезпечно».

Маріам М. розповідає Забороні, що 25 серпня подала родину в список на евакуацію до посольства України у Таджикистані — саме це посольство відповідає за Афганістан. Там підтвердили список і зв’язали із заступником міністра закордонних справ Євгеном Єніним, який відповідає за евакуацію. У редакції Заборони є підтвердження комунікації з посольством та позитивної відповіді щодо евакуації. 

26 серпня зранку Єнін повідомив Маріам, що літак, який мав евакуювати українців та інших громадян, вже в аеропорті Кабулу. Проте після цього ані Єнін, ані співробітники посольства України в Таджикистані не зв’язувалися з родиною та не повідомили, де і коли вони можуть потрапити в літак.

«Треба розуміти, що прямо зараз потрапити в аеропорт Кабулу без супроводу військових неможливо, — розповідає Маріам М. — Таліби запитують, чи є у людей паспорта інших країн або діючі візи. Якщо їх немає, вони не пропускають людей або відправляють на перевірку чи в тюрму».

«Тільки небесна канцелярія знає»

Заступник міністра закордонних справ Євген Єнін повідомив Забороні, що український літак, який мав евакуювати родину Халіда, вилетів з Кабулу годину тому [приблизно о 19:00 за Києвом]. 

«Кого змогли взяти, того взяли — там були представники Міністерства оборони [України], вони забезпечували прохід. Я навіть не знаю, хто зараз вилетів на борту літака», — каже Єнін. 
Ані родина, ані Маріам М. нічого про це не знали — вони дізналися про те, що літак, яким мала евакуюватися сім’я, вже вилетів, від редакції Заборони. Дипломат каже, що літак прямує з Кабулу в Ісламабад (Пакистан), і звідти буде інший літак в Україну.

«Моїх людей там немає — дипломатів, консулів, — розповідає Забороні Євген Єнін. — З новин ви бачите, що відбувається [теракт, вибухи]. Я не уявляю подальших евакуацій із Кабулу взагалі. Подальша евакуація не буде відбуватися з Кабулу. Американці з «Талібаном» не домовились. Ми будемо тримати зв’язок з громадянами і американським посольством. Точка входу — посольство США… Тільки небесна канцелярія знає, коли це [евакуація] буде можливо».

Читати більше:

Як Талібан завойовує Афганістан: новини за серпень 2021Теракти в Афганістані: внаслідок вибухів у Кабулі померли щонайменше 13 людей

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій