Читаєте зараз
США посилили кордон НАТО з Росією: вже говорять про свободу маневрів 

США посилили кордон НАТО з Росією: вже говорять про свободу маневрів 

Іван Скорина
 • Альянс продовжує розгортати озброєння на своїх східних кордонах за планом 2022 року, що визнав Російську Федерацію найбільшою загрозою. 
 • У Естонії базується ескадрилья винищувачів F-22 і Typhoon, а в Латвії — іспанські системи ППО NASAMS. 
 • Перший винищувач п’ятого покоління F-22 Raptor може шукати ворожі цілі у прихованому режимі, автоматизує роботу за допомогою штучного інтелекту та переносить бомби GBU-22 Paveway III з лазерним наведенням. 

Країни Балтії Естонія, Латвія та Литва знаходяться на критично важливому повітряному, сухопутному та морському коридорі. Тому Північноатлантичний Альянс прагне захистити цей регіон відповідно до нового плану маневрування в повітряному просторі.

Заборона розповідає про посилення безпеки кордонів Альянсу з РФ.


Typhoon, NASAMS і F-22: захист Балтики

США 8 травня 2023 року перекинули на естонську авіабазу Емарі ескадрилью багатофункціональних винищувачів F-22 Raptor. Це необхідно для стримування агресії в регіоні Балтійського моря. 

Раніше 12 таких літаків відправили з Америки на польську базу Повідз для підтримки ​​місії, що посилює протиповітряну та протиракетну оборону (IAMD) на східному фланзі НАТО. Водночас збройні сили Іспанії розгорнули систему ППО NASAMS в Латвії, а британські винищувачі Typhoon вже здійснюють патрулювання повітряного простору над Балтикою.

Структура IAMD (Integrated Air and Missile Defense) включає повітряні, наземні, морські, космічні та кібердомени, що забезпечують повний спектр інформації про повітряний простір і загрози противника в ньому. «Ми швидко розміщуємо сили поряд із союзниками по НАТО в регіоні Балтійського моря. Тим самим Повітряні сили США в Європі підкреслюють оперативну готовність коаліційних сил на всьому європейському театрі дій та їхню здатність реагувати на захист території НАТО», — сказано у повідомленні ВМС США.  

Читати більше новин в Telegram

У червні 2022 року на саміті в Мадриді країни-члени НАТО ухвалили оновлену стратегічну концепцію, в якій Росію визначили як найбільшу загрозу для безпеки блоку, та створили план оборони Альянсу, що передбачає посилення військових потужностей на східних кордонах. 

F-22 Raptor: що відомо

F-22 здійснив перший політ 7 вересня 1997 року після шести років розробки. Це одномісний двореактивний тактичний винищувач, що має високу маневровість і швидко досягає домінування у повітряному просторі. 

Апарат-невидимка є першим літаком п’ятого покоління в американській авіації і може виконувати місії класу «повітря-повітря» та «повітря-земля». Він має крило у формі трапеції, що дозволяє бути малопомітним для ворожих радіолокаційних систем, і здатний здійснювати суперкрейсерські польоти на великих відстанях.

Винищувач оснащений високоточною навігацією, удосконаленими системами електронної боротьби та радаром APG-77, що може шукати ворожі літаки в прихованому режимі. Комп’ютерна система F-22 Raptor підсилена алгоритмами штучного інтелекту, що дозволяє автоматично перемикатися з пасивної роботи на активну, знімаючи навантаження з пілота. Літак озброєний гарматами калібру 20 мм, керованими ракетами AIM-120C AMRAAM середньої дальності та AIM-9 Sidewinder ближньої дальності, 450-кг бомбами GBU-32 JDAM та 500-кг керованими бомбами GBU-22 Paveway III із лазерним наведенням.

Технічні характеристики F-22: 

 • максимальна швидкість — понад 2500 км/год;
 • дальність польоту — 3000 кілометрів;
 • бойовий радіус — 760 км;
 • довжина  — 18.9 м;
 • висота — 5.08 м;
 • розмах крил — 13.56 м;
 • тяга двигуна — 15 876 ​​кг;
 • маса — 19.7 тонни.

Раніше Заборона розповідала про шпигування російських кораблів у водах Балтійського моря. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій