Катерина Сергацкова

Подорож вірусу Афганістаном. Візуальний щоденник журналіста-фрілансера на Заборонi

СТОРІЗ

29 травня 2020

Цим матеріалом ми хочемо привернути увагу до роботи фрілансерів в несприятливих умовах і до уразливості людей в країнах з затяжними збройними конфліктами.

Журналіст Павел Пеньонжек поїхав в Афганістан, щоб розповісти про війну і соціальні проблеми, але застряг там на 2 місяці через світовий карантин.

Додому він повертався військовим літаком.

PIDJOE / Getty Images

Заборона розповідає про його подорож через фотографії та відео замальовки, які Павел робив в поїздці.

Павел - польський журналіст-фрілансер, постійний автор тижневика «Tygodnik Powszechny».

Він вів репортажі з війни на Донбасі, написав про це дві книги. Висвітлював війну проти «Ісламської держави» в Сирії та Іраку, їздив до Афганістану в 2019 році і вирішив знову поїхати в березні 2020-го.

Фрілансери, які займаються міжнародними подіями, зазвичай планують свої відрядження і бюджети наперед. Цього разу все пішло не за планом.

Ось Павел. На цьому фото він працює в квартирі, яку зняв на пару з двома колегами за 600 доларів на місяць.

Він прилетів до Кабула 9 березня, коли карантину в Афганістані не було, і було відомо лише про декілька хворих на коронавірус.

«Коли я був в Афганістані вперше, то спілкувався з місцевими про те, як люди собі уявляють кінець війни, роль жінок, про боротьбу за їх права. Цього разу головною темою став коронавірус».


Афганістан - це країна, в якій війна триває вже більше 40 років. Окупація Радянським Союзом, потім війна з Талібаном, вторгнення США, війна з «Ісламською державою».

«До недавнього часу в Афганістані налічувалося до 5000 бойовиків “Ісламської держави”, а більше ніж у половини населення є пов'язані з війною травми і каліцтва».

NOORULLAH SHIRZADA/AFP via Getty Images

«Дуже часто відбуваються теракти, найчастіше - на околицях Кабула. Там атаки організовує насамперед місцевий осередок “Ісламської держави”. Радикали намагаються посіяти ненависть між релігійними громадами та залякати суспільство».

«На сході Афганістану я був в селі, де 2 роки тому була ІД, потім його зайняли таліби, потім відбулося міні-повстання і в підсумку місцеві жителі організували свою самооборону. У цьому селі карантину не було».

«У Кабулі живе 6 млн людей, але в якомусь сенсі це дуже дисфункціональне місто. Неймовірні пробки, проблеми з водою і світлом. У багатьох місцях каналізації немає».

Antonio Masiello/Getty Images

«Те, що нам, в Європі, здається незручним і дискомфортним, тут - серйозна проблема. Наприклад, в Польщі люди скаржаться, що треба ходити в масках».

«А в Афганістані для бідних, яких дуже багато, реальність інша: ти вибираєш, купити собі маску або на ці ж гроші - їжі».

WAKIL KOHSAR/AFP via Getty Images

«Для багатьох афганців карантин - це важкий вибір: сидіти вдома, щоб не захворіти, але померти з голоду, або піти на вулицю шукати роботу і захворіти».

«При цьому 8-11% жителів - наркозалежні, це один з найвищих відсотків у світі».

JAVED TANVEER/AFP via Getty Images

«28 березня Кабул закрили на карантин. З'явилися блокпости, поліція почала проганяти стихійних торговців, наркозалежних, бездомних».

«У цей день я був в центрі реабілітації, куди зазвичай приходить 600-800 чоловік в день з різними травмами, а через вірус там в 20-30 разів менше людей».

NOORULLAH SHIRZADA/AFP via Getty Images

«Незабаром закрилися кафе, їжу можна було взяти тільки з собою. Тут зазвичай їдять плов кабулі, пельмені манти, кебаби, багато курки. Але деяка їжа подорожчала в 2 рази. А коли почався місяць Рамадан, закрилися взагалі всі місця, де готують їжу вдень».

На другий місяць поїздки у Павла закінчився запас одягу по погоді, книги і гроші. 4 травня його евакуювала військовим літаком польська армія.

«Коронавірус застав зненацька. Якби я знав, що станеться локдаун і доведеться застрягти в Афганістані, то підготувався краще і не евакуювався»

«Адже для таких фрілансерів, як я, краще залишитися замкненим в Афганістані, ніж удома, - і продовжувати робити репортажі».

Ми існуємо завдяки нашим читачам.

Ставай патроном Заборони.

СТАТИ ПАТРОНОМ