Vegetarian sandwiches with poached egg and sliced avocado on toasted bread served with lime on  wooden cutting board viewed from above

СТОРІЗ

21 Травня 2020

Молодий діджей втратив роботу через карантин. Заборона показує, як неформально зайнята молодь стала безробітною і чому їй ніхто не допоможе

— Привіт! Мене звати Новіков Ілля, я з Києва. Мені 23 роки.

Ілля жив звичайним життям столичної молоді.

Винаймав квартиру

Подорожував

Діджеїв на вечірках

Й обирав нестабільну, але цікаву роботу замість нудних офісних буднів.

За освітою Ілля перекладач, але у свої 23 роки вже встиг попрацювати в різних сферах.

Ілля писав на замовлення есе англійською мовою для студентів, займався різними проектами у сфері культури й навіть викладав англійську в Китаї.

Після повернення з Китаю Ілля заробляв організацією заходів, але водночас шукав більш стабільну роботу.

Ілля успішно пройшов стажування в туристичній компанії на посаду гіда для іноземних груп у Чорнобильській зоні відчуження.

Туроператор запропонував Іллі зарплатню 1000 доларів, включно з чайовими. Це його цілком задовільнило.

Оскільки стажування не оплачувалося, Ілля кілька місяців жив на заощадження і підпрацьовував діджеєм у київських клубах.

Взимку вдавалося заробити 8 — 9 тисяч гривень на місяць. Це дозволяло винаймати квартиру спільно із сестрою й покривати базові потреби.

Перед виходом Іллі на роботу гідом Україна оголосила карантин через коронавірус і закрила в’їзд для іноземців — попит на тури в Чорнобиль зник. Вечірки в клубах теж припинилися.

— У березні я втратив роботу через коронавірус, втратив можливість платити за свою квартиру. Мені довелося з’їхати.

У реаліях українського ринку праці Іллю можна зарахувати до класу прекаріїв — неформально зайнятих людей, працевлаштованих без будь-яких контрактів і соціальних гарантій зі сторони працедавця.

За даними Держстату на березень 2020 року, майже 3,5 млн людей в Україні вважаються неформально зайнятими. Приблизно 21% від усього зайнятого населення у віці 15 — 70 років.

Ми запитали, як карантин впливає на таких людей, у професорки Київської школи економіки Ольги Купець.

«У ситуації кризи в Україні, як і в інших країнах, насамперед страждають працівники без формальних трудових стосунків. Якщо діяльність, якою вони заробляли до пандемії, потрапляє під дію карантину (туризм, готельно-ресторанний бізнес, розваги, торгівля товарами першої необхідності), часто вони стають безробітними».

Ольга Купець, професорка Київської школи економіки, кандидатка економічних наук:

Ольга Купець зазначає, що неформальна зайнятість для української молоді часто є свідомим вибором, а не відсутністю можливостей для офіційного працевлаштування.

Молоді люди бачать переваги в автономії і гнучкості робочого графіка. А також у більшому заробітку (адже вони не платять податків).

Однак саме тому їм не варто сподіватися на допомогу держави у випадку форс-мажору на кшталт карантину. Навіть якщо ресурси на таку допомогу з’являться, вони будуть спрямовані насамперед на підтримку людей, які працювали формально й мають страховий стаж.

Ілля це розуміє й на допомогу держави не претендує.

— Я особисто для себе не розраховую на жодну допомогу від держави безпосередньо. Можливо, ця допомога може з’явитися як певна стабілізація всієї системи, збереження більш-менш балансу, у якому люди зможуть повернутися до своїх робіт.

Перед карантином батько Іллі був у друзів в Іспанії. Коли дізнався, що син втратив роботу й більше не може оплачувати помешкання, покликав його перечекати карантин разом.

Зараз вони живуть у будинку друзів у невеликому каталонському містечку Тосса-де-Мар, де також введений карантин.

На вулицях порожньо. Людей можна зустріти хіба що в супермаркеті, де Ілля з батьком купують продукти. На їжу витрачають приблизно 35 євро на тиждень.

Після карантину Ілля планує повернутися до Києва, гроші на зворотний квиток відкладені. Але впевненості в завтрашньому дні в нього немає.

Ілля жартує: як мінімум у селі в нього є бабця з городом і колодязем. А ще багато друзів, у яких можна тимчасово пожити.

Станом на початок травня 2020 року в Україні побільшало безробітних на 1 – 1,3 млн. Тепер офіційно такими є 2,5 – 2,8 млн українців. За оцінками Торгівельно-промислової палати, це найвищий рівень безробіття за 15 років.

Фото взяті з соціальних мереж Іллі Новікова.

Стань патроном Заборони.

Ми існуємо завдяки нашим читачам.

Стати патроном
Стати патроном